Szkoła ponadpodstawowa
Proponujemy warsztaty plastyczne!
1. Nie święci garnki lepią – spotkanie z garncarzem
Garncarstwo to popularne niegdyś rzemiosło polegające na wyrobie naczyń ceramicznych z wypalonej gliny, które toczone były najpierw w rękach, a później na kole garncarskim, po czym wypalane w specjalnym piecu. W ten sposób powstawały gliniane cudeńka: garnki, miski, dwojaki.
Uczestnicy warsztatów zapoznają się z pracownią garncarską, dowiedzą się, jak działa koło garncarskie, jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane oraz jak je dekorowano. Każdy z uczniów samodzielnie utoczy na kole garncarskim naczynie.
Warsztaty dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
czas: 90 min
cena: 22 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)
termin: od kwietnia do września
Zapraszamy także na zajęcia dotyczące kultury materialnej oraz duchowej Lasowiaków i Rzeszowiaków!
2. Kiecki w malowanej skrzyni – dawna wiejska moda
Strój był jednym z najistotniejszych elementów różnicujących społeczność wiejską na regionalne grupy etnograficzne. Zawierał precyzyjne informacje o jego właścicielu, dotyczące wieku, statusu społecznego i majątkowego, przynależności grupowej i regionalnej. Tradycyjny, odświętny ubiór Lasowiaków i Rzeszowiaków długo zachował się w swej archaicznej formie
Uczestnicy lekcji poznają proces wytwarzania płótna, a także kanony mody panujące na XIX-
i XX-wiecznej wsi oraz różnice w strojach ludowych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Będą mieli okazję przebrać się za dawnego gospodarza lub gospodynię.
Zajęcia dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
czas: 60 min
cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)
3. Jak w ulu – spotkanie z pszczelarzem
Na terenach potężnej jeszcze w XVII w. Puszczy Sandomierskiej – jej borów jodłowych, świerkowych i zagajników lipowych – panowały doskonałe warunki dla działalności pszczół. Dlatego też w królewskich lasach Kotliny Sandomierskiej gęsto rozsiane były barcie, czyli ule zakładane w pniach żywych jeszcze, bardzo starych drzew przez bartników. Od poł. XIX w. pszczelarze zaczęli sami budować ule i ustawiać je przy swoich domostwach.
W trakcie zajęć prowadzonych przez doświadczonego pszczelarza uczestnicy poznają cały proces powstawania miodu oraz jego zdrowotne właściwości. Będą również degustować różnobarwne odmiany miodu. Na zakończenie wykonają świece z pszczelej węzy.
Zajęcia dostosowujemy również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
czas: 60 min
cena: 20 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)
termin: od kwietnia do września
4. Na przerwie w starej szkole
Gdy zabawki były luksusem, wiele dziecięcych zabaw wymagało użycia przedmiotów codziennego użytku lub zaimprowizowanych rekwizytów. Zabawy, o których opowiadają najstarsi mieszkańcy regionu wymagają kreatywności, wyobraźni oraz zręczności i ciągle mogą być atrakcyjne dla dzieci.
W trakcie zajęć uczniowie poznają podstawowe informacje na temat życia i zabaw dzieci na dawnej wsi. Mają okazję spróbować trzech z nich: cymbergaja, hacelków oraz wilka i owiec.
czas: 45 min
cena: 12 zł/osoba (opłata obejmuje bilet wstępu do skansenu)