Szkoła ponadgimnazjalna

Proponujemy warsztaty plastyczne!

1. Nie święci garnki lepią – spotkanie z garncarzem

Garncarstwo to popularne niegdyś rzemiosło polegające na wyrobie naczyń ceramicznych z wypalonej gliny, które toczone były najpierw w rękach, a później na kole garncarskim, po czym wypalane w specjalnym piecu. W ten sposób powstawały gliniane cudeńka: garnki, miski, dwojaki.

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z pracownią garncarską, dowiedzą się, jak działa koło garncarskie, jakie funkcje pełniły różnorodne naczynia gliniane oraz jak je dekorowano. Każdy z uczniów samodzielnie utoczy na kole garncarskim naczynie.

czas: 2 godz.
cena:
15 zł/osoba (z biletem wstępu)
termin:
 kwiecień-październik

nie_swieci_garnki_lepia-1.jpg
nie_swieci_garnki_lepia-2.jpg
nie_swieci_garnki_lepia-3.jpg
nie_swieci_garnki_lepia-4.jpg

Zapraszamy także na zajęcia dotyczące kultury materialnej oraz duchowej Lasowiaków i Rzeszowiaków!

2. Kiecki w malowanej skrzyni – dawna wiejska moda

Strój był jednym z najistotniejszych elementów różnicujących społeczność wiejską na regionalne grupy etnograficzne. Zawierał precyzyjne informacje o jego właścicielu, dotyczące wieku, statusu społecznego i majątkowego, przynależności grupowej i regionalnej. Tradycyjny, odświętny ubiór Lasowiaków i Rzeszowiaków długo zachował się w swej archaicznej formie.

Uczestnicy lekcji poznają proces wytwarzania płótna, a także kanony mody panujące na XIX-
i XX-wiecznej wsi oraz różnice w strojach ludowych Lasowiaków i Rzeszowiaków. Będą mieli okazję przebrać się za dawnego gospodarza lub gospodynię.

czas: 60 min
cena: 10 zł/osoba (z biletem wstępu)

kiecki_w_malowanej_skrzyni-1.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-2.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-3.jpg
kiecki_w_malowanej_skrzyni-4.jpg

3. Na świętego Andrzeja z wróżby dziewkom nadzieja – zwyczaje katarzynkowe i andrzejkowe

Podczas lekcji uczestnicy zapoznają się z różnymi formami wróżb matrymonialnych, takich jak przekładanie butów, liczenie dranek w płocie czy nasłuchiwanie odgłosów psa lub koguta dochodzących spośród zagród.

czas: 45 min
cena: 10 zł/osoba (z biletem wstępu)
termin realizacji: listopad

4. Wokół świątecznego stołu – wigilia w skansenie

Podczas zajęć dzieci poznają wigilijne zwyczaje panujące u Lasowiaków. Wspólnie przyrządzą trzy tradycyjne potrawy, a następnie złożywszy sobie życzenia, zasiądą do stołu…

czas: 4 godz.
cena: 25 zł/osoba (z biletem wstępu)
termin realizacji: grudzień

5. Gdy w Kwietną Niedzielę... – tradycje wielkanocne

Opowiemy Wam o najważniejszych obrzędach wielkanocnych charakterystycznych dla naszego regionu. Wy pod czujnym okiem etnografów wykonacie palmę oraz dowiecie się, jakie miała znaczenie w kulturze ludowej. Następnie zobaczycie, jakich składników należy użyć, by podczas gotowania jaja przybrały bajeczne kolory. Chwilę później ozdobicie pisanki metodą skrobania.

Zajęcia te są świetną okazją do konfrontacji tradycji z teraźniejszością - jak wyglądały kiedyś świąteczny stół i koszyk ze święconką, a jak prezentują się obecnie.

czas: 2,5 godz.
cena: 15 zł /osoba (z biletem wstępu)
termin realizacji: marzec-kwiecień