aktualności

Majówka jak dawniej

Pod kapliczką na rozstajnych drogach w naszym parku Etnograficznym zabrzmiały dawne pieśni maryjne. Uczyły ich Lasowiaczki z Baranowa Sandomierskiego.

W sobotę, 11 maja w Paru Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej odbyło się pierwsze spotkanie z zaplanowanego cyklu warsztatów śpiewu obrzędowego. Barbara Sroczyńska i Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego podzieliły się z uczestnikami swoją wiedzą o tym, jak dawniej wyglądały nabożeństwa majowe śpiewane przez ludzi pod kapliczkami i swoim majówkowym repertuarem. Jak się okazało, nie tylko dawne i zapomniane pieśni mogą być zaskakujące – również to, co znane powszechnie i, wydawałoby się, zwyczajne, może być śpiewane w każdej wsi, pod każdą kapliczką na inną nutę. Warsztaty w plenerze miały, jak się okazało, i tę dobrą stronę, że, zgodnie z tradycją, uczestnikom trudno było się rozejść i pod kapliczką długo jeszcze trwały rozmowy i opowieści o czasach dawnych i mniej dawnych.

Kolejne spotkanie z tradycyjnym śpiewem już 22 czerwca. Tym razem po wodach stawów w naszym skansenie będą nieść się pieśni świętojańskie. Zapraszamy!

DSC_6888.jpg
DSC_6891.jpg
DSC_6895.jpg
DSC_6896.JPG
DSC_6903.jpg