aktualności

Kultura w sieci dla dzieci!

Pracownicy naszego Muzeum włączyli się w projekt „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci” prowadzony przez Podkarpackie Stowarzyszenie dla Aktywnych Rodzin i portal Gdziecko.pl. Zobaczcie efekty!

Projekt ten przeznaczony jest dla dzieci od 7 do 15 roku życia oraz ich rodzin i jest owocem niezliczonych spotkań młodzieży z ekspertami z przeróżnych instytucji kultury rozlokowanych na terenie województwa podkarpackiego.

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie rodzinom wspólnego i aktywnego spędzania czasu w trudnym czasie epidemii. Autorzy projektu zachęcają do przeżywania przygód bez wychodzenia z domu, do ciekawych rozmów z rodzicami, nabywania nowych umiejętności i zdrowego oraz kreatywnego współzawodniczenia. Wszystko to dzięki audycjom, reportażom, słuchowiskom i warsztatom przygotowanym we współpracy z pracownikami takich instytucji jak Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Dobranocek W Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. I. Łukasiewicza w Bóbrce, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Centrum Dziedzictwa Szkła Krosno oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Podkarpacki Program Edukacyjny „Kultura w sieci, dla dzieci od dzieci” trwa od 31 sierpnia do 26 października 2020 r. Codziennie w godzinach porannych na facebookowej stronie Gdziecko.pl pojawi się link do nowej części Programu.

W połowie września aktywne rodziny mogły cieszyć się materiałami związanymi z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Oto one:

1. Słuchowisko pt. „Piec
2. Reportaż z wizyty dzieci parku etnograficznym
3. Podcast pt. „Czy tata wie, dlaczego mówią wieśniak?”
4. Warsztaty wykonywania firanek z półpergaminu pt. „Firanka, prosta wycinanka
5. Łamigłówki

Warto zaznaczyć, że Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej współpracuje z Podkarpackim Stowarzyszeniem dla Aktywnych Rodzin nie pierwszy raz. W 2017 r. włączyliśmy się w prace nad miniprzewodnikiem dla dzieci pt. „Podkarpackie wędrówki dla przedszkolaków”, który opisywał 20 lokalnych atrakcji kulturalnych, przyrodniczych i historycznych. Organizacja w tej serii wydała także grę planszową oraz puzzle. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj, a kupić – tutaj.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony Gdziecko.pl i wirtualnego podróżowania po najciekawszych miejscach urokliwego Podkarpacia!