aktualności

Wierzby „jakby leciwe kobiety”

Od piątku, 10 września  2021 r., Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na wystawę fotograficzną Agnieszki Piekarskiej pt. „Szlakiem podkarpackich wierzb”. Ukazuje ona piękno tych bardzo charakterystycznych dla polskiego krajobrazu drzew.

Autorka zdjęć pochodzi z Mielca i tam też zaczęła swoją przygodę z „płaczącymi” drzewami. Pierwsze  fotografie powstały już w 2011 r. a pomysł na cały cykl zrodził się w głowie fotografki w 2014 r. Na początku zdjęcia powstawały w najbliższych okolicach. Później pani Agnieszka sukcesywnie powiększała kolekcję także w innych miejscowościach oddalonych o około 30 km od Mielca, w pobliżu Wisły, gdzie artystce udało się natknąć na stare, dawno nieogławiane drzewa, niezwykłe i dzikie.

Wierzba rośnie głównie w wilgotnych lasach i w okolicach rzek, na terenach podmokłych. Jej bliska obecność miała silny wpływ na kulturę ludową. W dawnych czasach  miała bardzo duże znaczenie symboliczne, religijne i zdrowotne. Kojarzona była ze śmiercią oraz złem, ale także uważano, że ma właściwości zdrowotne. Wierzono, że wierzba może być portalem w zaświaty oraz że jest kryjówką diabła, czarownic i duchów. Drzewo odgrywało znaczącą rolę w obrzędach religijnych, szczególnie podczas świąt Wielkiej Nocy. Tydzień przez Świętami Zmartwychwstania Pańskiego święciło się w kościele palmę zrobioną z gałązek wierzbowych, które były symbolem początku nowego życia. Wierzono, że palma zrobiona z wierzby chroni przed czarami, złem, żywiołem, leczy z chorób oraz zapewnia urodzajne plony.

Wystawa pokazuje głębię, magię oraz niesamowity wachlarz emocji wzbudzanych przez to  słowiańskie drzewo, stały element pejzażu polskiej wsi. Cały cykl utrzymany jest w klimatycznej, czarno-białej stylistyce.

Wystawę można oglądać w spichlerzu z Bidzin od 10 września do końca października 2021 r. w dni powszednie od godz. 9.00 do 17.00, w soboty od 10.00 do 17.00, a w niedziele od 10.00 do 18.00. Obowiązuje bilet wstępu.

038.jpg
039bw.jpg
061-2.jpg
i te 29.jpg
skansen wystawa 6.jpg
skansen wystawa 12.JPG
skansen wystawa 13.JPG
skansen wystawa 15.JPG
wierzby duzy format 3.JPG
wierzby duzy format 4.jpg
wierzby duzy format 5.jpg
wierzby duzy format 8.jpg