aktualności

Wiosenne badanie lasu

Od marca do maja trwa trzeci etap badań terenowych, które są częścią projektu „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny”. Sprawdź, o co pytamy interlokutorów.

Aby  informacje zebrane wśród mieszkańców naszego regionu tyczyły się tych samych zagadnień, badacze posługują się specjalnie przygotowanym kwestionariuszem. Jest to swoisty scenariusz rozmowy. W późniejszym czasie ułatwi to naukowe opracowanie materiału oraz jego archiwizację.

Lista rzeczy, które ciekawią uczestników projektu, mieści między innymi pytania o owoce zbierane w lesie oraz to, w jakim celu były potem używane. Czy były spożywane w jakiś specjalny sposób, np. przeznaczone na nalewki, czy wykorzystywane w lecznictwie?  Jeśli tak, to jaki był przepis na daną nalewkę, albo przy jakiej dolegliwości pomagały?

W wywiadach prosimy także o opowieści na temat wiosennych robót leśnych, np. akcje sadzenia drzew. Czy przynoszą one efekty? Kto je inicjuje oraz nimi kieruje? Ciekawi nas także każda legenda czy historia związana tematycznie z wiosną w lesie – ożywaniu przyrody po zimie.

Ważnym tematem rozmów są również wędrówki cygańskich taborów i ich postoje w lesie, rzemiosło, jakim się zajmowali, muzyka którą grali, instrumenty jakie przywozili. Pytamy także o lutników, sztukę budowania instrumentów oraz anegdoty związane z tym niezwykłym zawodem.

Interesują nas też opowieści o rozrywkach czy zabawach, które odbywały się wiosną w lesie. O tym, jak szkolne dzieci wybierały się do lasu w poszukiwaniu oznak wiosny, organizowały wycieczki przyrodnicze lub ogniska, pikniki, nawet biwaki. Ważne są również wskazówki na temat tras turystycznych w pobliskich lasach, o osobach i instytucjach, które o nie dbają.

Ze względu na porę pytamy także, czy las miał jakiś związek z Wielkanocą? Może w jakimś celu odwiedzało się puszczańskie ostępy w świątecznym  czasie? Odprawiało jakieś obrzędy? Zapytamy także o gatunki drzew związane ze zwyczajami wielkanocnymi.

Rozmowy z informatorami to żywioł, który czasem trudno okiełznać. Ale może nie trzeba? Zdobią go wspominki, dygresje, nawiązania do innych tematów. Historie znajdują dowody w postaci fotografii z rodzinnych albumów, dokumentów, zapisków, pamiętników czy listów. Są to bezcenne spotkania, ważne tak samo dla naukowców dokumentujących te wspomnienia, jak i dla seniorów mogących ulżyć pamięci.

Projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.