Len u Lasowiaków z Sandomierskiej Puszczy

Kontynuujemy prace w zagrodzie tkackiej z Woli Zarczyckiej, to tutaj muzealnicy będą opowiadać o uprawie i obróbce lnu.

W dawnej wsi lniany materiał produkowano głównie na własne potrzeby i zamówienia miejscowe. Część przeznaczona była na eksport. Produkt był dość tani, mieszkańcy wsi z powodzeniem mogli więc wytworzyć go samodzielnie, lecz jego obróbka wymagała wielu narzędzi, a także umiejętności. Od zasiania w polu do uzyskania lnianego płótna była długa droga i wymagała posługiwania się niemałą liczbą specjalnie do tego celu wytwarzanych w gospodarstwach przedmiotów. Wiele z nich można zobaczyć na ekspozycji stałej Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, którą modernizujemy i uzupełniamy.

Aktualnie rozpoczynamy drugi etap prac w zagrodzie z Woli Zarczyckiej, który obejmuje m.in. wykonanie oświetlenia w wyremontowanej w ubiegłym roku stodole, zakup materiałów do konserwacji obiektów, zakup manekinów, szycie strojów.

Na realizację całego projektu pn. „Len u Lasowiaków z Sandomierskiej Puszczy” Muzeum otrzymało dotację celową ze środków Województwa Podkarpackiego w wysokości 90 000,00 zł. Zadanie to ma na celu pokazanie odwiedzającym skansen, jak wygląda kultura ludowa Lasowiaków, a szczególnie, jak ważną rolę odgrywał len w dziedzictwie tej grupy etnograficznej. Termin realizacji zadania upływa 31 grudnia br.

Środki na realizację przedsięwzięcia pochodzą z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego (zadanie pn. „Len u Lasowiaków z Sandomierskiej Puszczy”)