aktualności

Święcenie pól

„Do obrzędów dorocznych, w których uczestniczyli prawie wszyscy mieszkańcy wsi, należał zwyczaj poświęcania pól. Obchodzono go na wiosnę w dniu św. Marka (25 kwietnia) lub dni krzyżowe, tj. poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem. Uroczysta procesja obchodziła pola od figury do figury, śpiewając litanię do wszystkich świętych i poświęcała po kolei wszystkie uprawne pola. Zwyczaj ten należał do starej bardzo tradycji, którą zawiadowała gromada. W każdym razie była to uroczystość związana z dawnym obrzędem wiosennym, mającym na celu wypędzenie złych mocy i duchów z pól.”
S. Darłakowa, "Zwyczaje i obrzędy doroczne oraz rodzinne w powiecie tarnobrzeskim", [w:] "Prace i materiały z badań etnograficznych...", Rzeszów 1968, s. 91-92.

A podczas prowadzonych w tym roku w okolicach Kolbuszowej i Mielca - badań etnograficznych pn. „Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej” w ramach projektu MKiDN „Kolberg 2014 – Promesa” z wywiadów z mieszkańcami nasi badacze terenowi dowiedzieli się, że zwyczaj pielęgnowany jest do dzisiaj np. w Trzęsówce, gm. Cmolas, oraz w Niwiskach. W obu wymienionych miejscowościach o godz. 18.00 wierni rozpoczynają modlitwy o urodzaje i błogosławieństwo Boże w pracy. Procesje z figurami i feretronami wychodzić będą spod kościoła i każdego dnia (poniedziałek, wtorek, środa) skierują się w stronę jednej z przydrożnych kapliczek, gdzie w trakcie modlitw nastąpi także poświęcenie pobliskich pól. Zachęcamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tegorocznej procesji w Trzęsówce.
/JN/

swiecenie_pol_trzesowka_01.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_02.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_03.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_04.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_05.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_06.jpg
swiecenie_pol_trzesowka_07.jpg