Kościół pw. św. Marka Ewangelisty

Sobota, 7 czerwca Anno Domini 2014, na trwałe zapisała się w naszej pamięci i naszych sercach, gdyż właśnie w tym dniu w kolbuszowskim skansenie odbyła się niezwykła uroczystość poświęcenia XIX-wiecznego kościoła pw. św. Marka Ewangelisty.

Przypomnijmy, że ta rzochowska świątynia została pozyskana przez Muzeum w 2008 roku. Dwa lata później nastąpiło jej przeniesienie i zestawienie na terenie parku etnograficznego. Równocześnie trwały pieczołowite prace konserwatorskie nad wyposażeniem tego zabytkowego obiektu. Dziś cieszy oczy zwiedzających, szczególną radością napełniając rzochowian, którzy właśnie w tej świątyni przyjmowali sakramenty i uczestniczyli w życiu religijnym parafii.

W sobotnie popołudnie podczas Mszy św. Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Rzeszowski Jan Wątroba dokonał poświęcenia tego przepięknego kościoła. Eucharystii towarzyszył poruszający występ Chóru I Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Mielcu pod dyrekcją Pawła Lisa.

1.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg

Później w spichlerzu miały miejsce przedsięwzięcia związane z głównym wydarzeniem: wystawa fotograficzna „Portret dawnego Rzochowa” – udostępniona przez mieleckie Muzeum Regionalne i Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Roch”, promocja wydawnictwa  „Kronika Parafii pw. św. Marka Ewangelisty w Rzochowie (1837-1971)” oraz prezentacja multimedialna obrazująca wszystkie etapy prac nad zabytkowym kościołem. Zarówno ekspozycja, jak i opracowanie historyczne, które przygotował Krzysztof Haptaś, kustosz Muzeum Regionalnego w Mielcu, wywołały spore poruszenie wśród zwiedzających, gdyż okazały się swoistą podróżą sentymentalną. Na wielu starych fotografiach mieszkańcy Rzochowa dostrzegli swoich bliskich, przyjaciół, znajomych…

01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
07.jpg
08.jpg
09.jpg
010.jpg
011.jpg
012.jpg

List gratulacyjny dla dyrekcji i pracowników Muzeum oraz uczestników uroczystości przesłał Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.