aktualności

Szkolenie MKL

Dzięki współpracy z Departamentem Kultury i Dziedzictwa Narodowego spotkaliśmy się w sali Urzędu Marszałkowskiego z prowadzącą szkolenie Anną Miodyńską, trenerką, edukatorką i mediatorką. Od kilkunastu lat pracuje w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Koordynuje program „Kultura w rozwoju”, który pomaga lokalnym instytucjom kultury (bibliotekom, muzeom, domom kultury) w partycypacyjnym (z udziałem całego zespołu pracowniczego oraz odbiorców oferty kulturalnej) planowaniu i wprowadzaniu potrzebnych im zmian.

Na szkoleniu uczyliśmy się jak za pomocą prostych narzędzi badawczych możemy projektować oferty instytucji kultury w odpowiedzi na potrzeby społeczności lokalnych. Dowiedzieliśmy się, jakie zasady rządzą procesem grupowym, przećwiczyliśmy model planowania oferty w oparciu o profil odbiorcy oraz badanie oczekiwań adresatów metodą Pogłębionej Dyskusji Grupowej. Trenerka zainspirowała nas wieloma przykładami ciekawych rozwiązań.

Polecamy Państwu publikację MIK "Lokalne muzeum w globalnym świecie – poradnik praktyczny". [PDF] Połączenie podejścia teoretycznego z codzienną praktyką muzeów oraz punktem widzenia ich odbiorców, prezentuje książka powstała w ramach projektu „Lokalne muzeum we współczesnym świecie”. Praktyczny podręcznik może być użyteczny dla wszystkich, którzy szukają adekwatnych do wyzwań współczesności sposobów na prezentowanie dziedzictwa kulturowego. Nie tylko dla muzealników.

Szkolenie zostało zorganizowane z inicjatywy pracowników Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ponieważ na Podkarpaciu brakowało tego typu oferty szkoleniowej dla pracowników instytucji kultury. Podobne inicjatywy zamierzamy organizować w przyszłości jeśli spotkamy się z podobnym zainteresowaniem domów kultury, muzeów oraz innych instytucji i organizacji kulturalnych.


Zapraszamy do kontaktu w tej sprawie. Piszcie pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.