Za nami I Kongres Muzealników Polskich

Piorunujące wrażenie zrobiła na wszystkich wypełniona po brzegi sala plenarna. Od czasów istnienia powojennego muzealnictwa nie było takiego spotkania. Liczba wszystkich muzeów w Polsce jest szacowana nawet na 1100, a liczba osób w nich pracujących to ok. 14 tyś. Tematami wiodącymi były istota muzeum, muzealium i zawód muzealnika.

Szeroko dyskutowano o problemach związanych z finansowaniem instytucji muzealnych i niskim poziomie wynagradzania pracowników muzeów, o przecenianiu frekwencji jako wyznacznika sukcesu muzeum, o roli muzealników w edukowaniu odbiorców oraz o współczesnych wyzwaniach związanych z digitalizacją i multimedialnością w muzeach.

Najważniejsze tematy dla polskiego muzealnictwa zostały wygłoszone w formie referatów. Dyskusje odbywały się podczas sesji tematycznych zarówno wśród zaproszonych panelistów, jak i uczestników. Przed Kongresem odbyły się internetowe konsultacje uchwał, które głosowano w 3 dniu trwania spotkania.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji przygotowanej przez organizatorów na stronie kongresmuzealnikow.pl/dzien-1/
W Kongresie wzięli udział także Wojciech Dragan, Urszula Rzeszut-Baran i Marcin Zimny oraz Kinga Bielec.