aktualności

Koń, jaki jest, każdy zobaczy

Wystawa koni, konkurs skoków przez przeszkody, zwiedzanie skansenu bryczką – to tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników imprezy „Koń, jaki jest…”

2 sierpnia już od 12 będzie można oglądać klacze małopolskie i zimnokrwiste biorące udział w wystawie. Wszystkie konie zostaną też zaprezentowane przez hodowców na łące obok wiatraków, a jury wyłoni championki i wicechampionki w poszczególnych kategoriach. Po wystawie, o 15, odbędzie się parada koni – jeźdźcy wyruszą sprzed chałupy dworkowej z Żołyni i przejadą przez całą część lasowiacką skansenu (do karczmy).

To jednak nie będzie koniec wrażeń dla miłośników wierzchowców. O 16 odbędzie się Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego, o 17 natomiast konie i jeźdźcy zmierzą się, skacząc przez przeszkody, zaplanowane są również pokazy jeździeckie.

Uczestnicy imprezy będą mogli również zobaczyć, jak konie pracowały w dawnych gospodarstwach. Zaprezentujemy zwózkę żyta (z pola przy zagrodzie z Huty Przedborskiej) i orkę koniem przy zagrodzie z Huty Przedborskiej, chętni będą mogli spróbować swoich sił w zagrodzie z Jeziórka młócce cepami, a także obejrzeć młóckę maszyną – sztyftówką.

Tego dnia nie zabraknie okazji do konnych przejażdżek – na najmłodszych czekać będą konie z Zagrody Jeździeckiej „Mustang” w Dzikowcu. Udział w imprezie to także unikalna okazja do zwiedzenia skansenu bryczką.

Goście z żyłką sportową mogą stanąć do różnorodnych zawodów, m.in. w przeciąganiu wozu, liny oraz we wspinaczce na słup.

Całości dopełnią pokazy rzemiosła ludowego – kowalstwa (czyszczenie kopyt i kucie konia – przy kuźni ze Staniszewskiego)  i zabawkarstwa (w zagrodzie z Wrzaw), a także degustacja potraw lokalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi i Kolbuszowej Górnej (w szkole z Trzebosi i karczmie z Hadli Kańczuckich).

Przez cały czas trwania imprezy do obejrzenia będzie wystawa dawnych maszyn rolniczych (stodoła z Glin Małych), a także czynne będzie stoisko z wyrobami rymarskimi.

Naszymi partnerami są: Zagroda Jeździecka „Mustang” z Dzikowca oraz Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie.


Plan imprezy:
12.00 – 15.00  -  wystawa klaczy rasy małopolskiej i zimnokrwistej
 15.00 – parada koni
15.30 – 16.30    zawody jeździeckie – Wszechstronny Konkurs Konia Turystycznego                                                                       
 14.00 – 17.30 –  pokaz  prac polowych i gospodarskich:
-  zwózka zboża (żyta) z pola obok zagrody z Huty Przedborskiej
-  pokaz młocki cepami i maszyną sztyftówką oraz oczyszczanie ziarna we wialni w zagrodzie z Jeziórka
-  pokaz orki koniem przy zagrodzie z Huty Przedborskiej 16.30     -  wręczenie nagród dla zwycięzców w zawodach i dla właścicieli klaczy
17.00  -   pokazy jeździeckie
-  konkurs skoków przez przeszkody
17.30  – 18.30 – konkursy dla publiczności:
13.00 - 18.00 - możliwość zwiedzania skansenu bryczką lub wozem, możliwość przejażdżki koniem.
13.00 – 19.00 – degustacja potraw regionalnych w szkole z Trzebosi (KGW Nowa Wieś), karczma z Hadli Kańczuckich (KGW Kolbuszowa Górna).
13.00– 19.00 – pokazy prac rzemieślników;
- Stanisław Kopala – kowal (kuźnia ze Staniszewskiego) - Jan Dudziak – zabawkarz – (zagroda z Wrzaw)
-  stoisko wyrobów rymarskich stodole z Glin Małych.
12.00 – 19.00 – wystawa maszyn i sprzętów rolniczych w stodole z Glin Małych.


Wstęp:
9 złotych – bilet normalny
6 złotych – bilet ulgowy
25 złotych – bilet rodzinny
Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo

Zapraszamy!