aktualności

(Nie)nowe budynki w skansenie

 

Odwiedzający Park Etnograficzny Muzeum Kultury Ludowej już teraz mogą zauważyć, że za kościołem pw. św. Marka trwają ciągle prace i już pojawiły się dwa nowe budynki. Stanowią one część założenia plebańskiego, czyli gospodarstwa należącego do proboszcza. I, oczywiście, tak naprawdę nie są nowe.

Za kościołem, pod lasem  zestawiona została stodoła plebańska. To jeden z największych budynków w Parku Etnograficznym. Ma ponad 27 metrów długości, 7,5 metra wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Trafiła do Muzeum z Majdanu Królewskiego i pierwotnie również należała do parafii. Na dachu stodoły widnieje data 1910 i inicjały XTM.

Bliżej drogi widnieje plebański spichlerz. Został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku w Boguchwale. Stanowił tam część powstałego na przełomie XVIII i XIX wieku założenia plebańskiego. Kryty dachówką, z gankiem i użytkowym poddaszem na pierwszy rzut oka nie przypomina innych budynków gospodarczych.

Trwające prace nie zakończą oczywiście rozbudowy założenia plebańskiego. W otoczeniu kościoła zobaczymy w przyszłości jeszcze plebanię oraz organistówkę.

 

Zachęcamy do przyjrzenia się, jak postępowały prace i do zapoznania się już niedługo z gotowymi budynkami.  

 

budowa01.jpg
budowa05.jpg
budowa06.jpg
budowa07.jpg
budowa08.jpg
budowa09.jpg
budowa10.jpg
budowa11.jpg
budowa12.jpg
budowa13.jpg
budowa14.jpg
budowa15.jpg
budowa16.jpg