aktualności

Zaczynamy nowy sezon!

 

W tym roku zaplanowaliśmy zarówno imprezy, do których nasi stali goście są już przyzwyczajeni, jak i nowości.

Nie zabraknie zatem plenerowego spektaklu teatralnego w czasie Nocy Muzeów, odbędzie się wystawa koni na imprezie „Koń, jaki jest…”, a w każdą niedzielę lipca i sierpnia będziemy się spotykać z ludową sztuką, rzemiosłem i kuchnią.

Jedną z nowości będą regularne msze św. trydenckie odprawiane w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w każdą trzecią niedzielę miesiąca od maja do października. W kościele będzie można także obchodzić święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej – 15 sierpnia).

W tym roku będzie też można w skansenie potańczyć. 23 kwietnia i 18 września odbędą się warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich i potańcówki, a 26 czerwca koncert da Kapela Brodów, która przyjedzie do nas z tanecznym repertuarem.
W maju ruszają też kolejne warsztaty kulinarne. Tym razem Janina Olszowy wprowadzać będzie uczestników w tajniki przyrządzania potraw z kapusty.

Sezon zaczynamy w weekend 23 i 24 kwietnia Roztańczonym Dniem Wolnej Sztuki (sobota 23 kwietnia) i odpustem na dzień św. Marka Ewangelisty. Zapraszamy!

 

IMPREZY:

Dzień Wolnej Sztuki to godzinne spotkanie z pięcioma niezwykłymi eksponatami. Na ten dzień przygotowaliśmy też warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich oraz potańcówkę. Do tańca zagrają nam dwie kapele – Kocirba i Kapela z Huty Komorowskiej.

Święto patrona naszego kościoła to wyjątkowy dzień. Po mszy czeka nas procesja z udziałem zaproszonych gości i zabawa przy karczmie. Nie zabraknie tradycyjnych kramów odpustowych - to dobra okazja, żeby znów poczuć się dzieckiem.  

Jak co roku majowy wieczór będzie szansą na zobaczenie skansenu, jakiego jeszcze nie widzieliście. Tym razem oblicze naszej muzealnej wsi odmieni niezwykły spektakl plenerowy – „Słońcesław z Żołyni” teatru Jaruga. Otworzymy również wystawę malarstwa i rzeźby Leszka Kuchniaka, artysty inspirującego się kulturą Lasowiaków i Rzeszowiaków. Jak zadziała magia sztuki w połączeniu z magią dawnej wsi? Sprawdźcie.

Dwudzieste już Prezentacje będą miały wyjątkową, jubileuszową oprawę. W skansenie pojawi się ponad dwudziestu rzemieślników i artystów ludowych prezentujących przemysły i rzemiosła puszczańskie i wiejskie, uprawę lnu oraz różne gałęzie sztuki. Wiele będzie się działo też na scenie – zobaczymy i posłuchamy m.in. Kapeli z Huty Komorowskiej, Kapeli Jana Cebuli, zespołów „Folusz” z Giedlarowej i „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego, a także Zespół Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”.

Wakacyjny cykl spotkań z twórcami ludowymi oraz kuchnią regionu. Każdej niedzieli czekają na Was twórcy ludowi prezentujący swoje wyroby i pokazujący, jak one powstają. Na bezpłatnych warsztatach zdradzą też chętnym tajniki swojego fachu. To doskonała okazja do zakupu oryginalnego rękodzieła. W niedziele dostępne dla zwiedzających jest również wnętrze kościoła z Rzochowa.

To impreza dla wszystkich miłośników koni i nie tylko. Wystawa klaczy,  parada jeźdźców i pokazy jeździeckie to główne punkty programu. Chętni sami również będą mogli dosiąść wierzchowca. Zobaczymy też pokazy tradycyjnych prac polowych. Na gości z żyłką sportową czekają zawody, m.in. w przeciąganiu wozu, liny oraz we wspinaczce na słup. Nie zabraknie również rzemieślników oraz gospodyń, częstujących smacznym jadłem.

Tego dnia ożyją wnętrza naszych budynków, a odwiedzający będą mogli poznać duchowość dawnej wsi.  W kilku obiektach czekać będą przewodnicy, którzy opowiedzą o dawnych wierzeniach i tradycjach. W kościele z Rzochowa odprawiona zostanie msza św. trydencka, po której wystąpi chór  II Liceum Ogólnokształcącego z Mielca. Będzie można także zobaczyć pokaz wykonywania świec tradycyjnymi metodami, wziąć udział w warsztatach dawnych tańców wiejskich i zatańczyć na potańcówce, przy której akompaniować będą kapela Kocirba oraz Kapela z Huty Komorowskiej.

 

INNE WYDARZENIA:

 • 26 czerwca / Koncert Kapeli Brodów
  Kapela Brodów to prawdziwa gwiazda sceny folkowej. Są laureatami prestiżowego konkursu „Folkowy fonogram roku 2001” i II nagrody na Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Zespół gra od 1992 roku, sięgając po dawne melodie z terenów I Rzeczypospolitej, a także używając tradycyjnych instrumentów, jak lira korbowa, basy czy cymbały. Do nas przyjeżdżają z muzyką taneczną dawnej wsi. Mamy nadzieję, że dacie się porwać do tańca.
 • Maj–październik / msze trydenckie
  Od maja do października w trzecią niedzielę miesiąca w kościele z Rzochowa będą odprawiane msze św. trydenckie – po łacinie, tyłem do ludu, w rycie przedsoborowym. Msze odbędą się: 15 maja, 19 czerwca, 17 lipca, 21 sierpnia, 18 września, 16 października.

 

WARSZTATY:

 • rodzinne: „Rodzinne południe w skansenie”
  Jak wyglądają dawne instrumenty? Po czym poznać, jaki święty jest na obrazie? Jak ulepić gliniany garnek? To jedne z pytań, na które odpowiedzi poznają uczestnicy warsztatów skierowanych do rodzin lubiących spędzać czas wspólnie i twórczo. Warsztaty trwają od lutego do grudnia.
 • kulinarne: „W głąb kuchni” 
  Od maja do października w każdą ostatnią sobotę miesiąca Janina Olszowy, mistrzyni kuchni regionalnej, będzie wprowadzać uczestników w kuchenne sekrety naszych prababek. Tym razem tematem zajęć będą potrawy z kapusty.
 • taneczne: 23 kwietnia oraz 18 września
  W tym roku zapraszamy do tańca wszystkich chętnych, by nauczyć się tańczyć tak, jak tańczyło się na dawnych weselach i wiejskich zabawach. Po warsztatach będzie okazja, żeby wypróbować nowe umiejętności na potańcówkach.