aktualności

Modne kiecki i portki

Radośnie i kolorowo –  tak można podsumować atmosferę warsztatów, które odbyły się 8 października. Teraz czas na podsumowanie i wyczekiwanie trendu „na lasowiaka” w modzie.

Warsztaty poprowadziła Justyna Niepokój-Gil z działu etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej. Rozpoczęła od przekazania informacji o różnicach między strojami ludowymi z naszego regionu: lasowiackim i rzeszowskim. Pokazała archiwalne zdjęcia przedstawiające różne stroje i  rozdała warsztatowiczom ubrania, aby dla zabawy się w nie przebrali.

Gdy już każdy dowiedział się, że na ogół znamy lepiej stroje odświętne, te bogato haftowane, pokazała jego najbardziej „lasowiacką” odmianę czyli tarnobrzesko-grębowską, zdobioną haftem w kształcie serca.

Uczestnicy zwrócili uwagę na kolory haftów na kobiecych ubraniach. Justyna tłumaczyła: panny wyszywały czerwone serca, a mężatki brązowe lub czarne. To sztywna zasada. Podczas ćwiczeń Stanisława Paryz, doświadczona hafciarka, pokazała podstawowe ściegi, zwróciła uwagę właśnie na kolory, a i tak uczestnicy woleli przetworzyć wzory i dodać swoje ulubione barwy.

Najbardziej „awangardowe” było dla nas pomarańczowo-żółte zestawienie. Prezentował je dumnie jeden z uczestników. Podczas warsztatów chodzi właśnie o dobrą zabawę i twórcze wykorzystywanie poznanych wzorów.

Mamy nadzieję, że dzięki zajęciom przynajmniej ich uczestnicy będą świadomi lasowiackich tradycji związanych z haftem. Warto poznawać rodzime wzornictwo z własnego regionu.

„Na św. Andrzeja”  to kolejne warsztaty z cyklu „Rodzinne południe w skansenie”. Odbędą się za miesiąc, 19 listopada, ale zapraszamy do zapisywania się już dziś. Na każdego czekać będzie tradycyjna wróżba oraz będzie można się dowiedzieć, co kogo czeka w nadchodzącym roku.

Relację fotograficzną wykonała Justyna Niepokój.


DSC_0220.jpg
DSC_0222.jpg
DSC_0225.jpg
DSC_0230.jpg
DSC_0233.jpg
DSC_0234.jpg
DSC_0235.jpg
DSC_0238.jpg
DSC_0241.jpg
DSC_0246.jpg
DSC_0250.jpg
DSC_0254.jpg
DSC_0255.jpg
DSC_0257.jpg
DSC_0265.jpg
DSC_0268.jpg

Zapisz

Zapisz

Zapisz