aktualności

Cały ten folklor!

 

Ostatnich kilkadziesiąt lat, a zwłaszcza lata po 1989 roku, to okres gwałtownych zmian wsi i jej kultury. Różne elementy ludowej tradycji zanikały lub zmieniały się, jednocześnie pojawiały się zupełnie nowe zjawiska.

Wiedza o wsi sprzed 30 czy 50 lat jest już w dużej mierze nieaktualna, a miejsca, wydawałoby się, zbadane dogłębnie, wciąż potrafią zaskakiwać. Dlatego też Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej stale eksploruje obszary, na których działa. Projekt „Folklor Rzeszowiaków – obraz przemian” objął swoim zasięgiem okolice Rzeszowa, Przeworska i Łańcuta.

W latach 2014–2016 badacze odwiedzili 73 miejscowości, gdzie przeprowadzili 238 wywiadów terenowych, wykonali 6200 fotografii i nakręcili 25 filmów dokumentacyjnych. Na podstawie zebranych nagrań (ponad 244 godziny) zapisano teksty 263 pieśni i oracji oraz nuty 250 melodii. Wszystkie materiały zostały opracowane i znalazły się w Archiwum Naukowym Muzeum Kultury Ludowej, gdzie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych.

Obecnie trwają prace nad publikacją książkową, prezentującą wiedzę na temat Rzeszowiaków, którą zdobyliśmy dzięki badaniom. W ciągu ostatnich trzech lat dowiedzieliśmy się bowiem o ich folklorze wiele, ale mamy pewność, że ta żywa i wciąż ewoluująca kultura nie raz jeszcze zaskoczy badaczy.

12 grudnia w szkole z Trzebosi odbędzie się spotkanie podsumowujące ten niezwykły projekt. Program tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ. W domu z Żołyni Dolnej w sektorze wstępnym naszego skansenu przygotowaliśmy dla Was wystawę fotograficzną dokumentującą niezwykłość folkloru Rzeszowiaków. Zapraszamy!

Badania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg