aktualności

Czerwcowa msza trydencka

17 czerwca o godz. 18.00 zapraszamy serdecznie do udziału we mszy św. odprawianej w kościele pw. św. Marka Ewangelisty w tradycyjnym rycie rzymskim.

Korzenie mszy trydenckiej sięgają pierwszych wieków chrześcijaństwa. Od zwyczajnej formy rytu rzymskiego, czyli mszy odprawianej codziennie we wszystkich kościołach, mszę trydencką różni przede wszystkim język. Zarówno modlitwy, jak wezwania i odpowiedzi są po łacinie, gdyż w okresie formowania się tego rytu był to język Kościoła.

Inną najbardziej zauważalną na pierwszy rzut oka różnicą jest strona, w jaką zwrócony jest kapłan. Przez większą część mszy stoi on przodem do ołtarza i tabernakulum. Na ołtarzu znajduje się krucyfiks, przypominający o tym, że msza jest kontynuacją ofiary Chrystusa.

Msza trydencka, jakkolwiek dziś rzadka, nigdy nie została w Kościele rzymskokatolickim zakazana i wciąż może być odprawiana. Papież Benedykt XVI wskazywał na to, że ten ryt powinien być „otaczany należnym szacunkiem ze względu na swój czcigodny i prastary zwyczaj".

Więcej na temat mszy świętej trydenckiej można przeczytać w naszym ETNOnotatniku!