aktualności

Tajemniczy świat Wojciecha Trzyny

Zapraszamy do niezwykłego świata skąpanego w pięknie... Malarstwo Wojciecha Trzyny możecie podziwiać w skansenowskim spichlerzu - miejscu absolutnie magicznym!

Wojciech Trzyna urodzony w 1960 r. w Rzeszowie uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i ilustrację. Studiował w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie (dyplom w pracowni grafiki prof. Maksymiliana Snocha i pracowni malarstwa prof. Mariana Stelmasika w 1989 r.). Jego rysunki były publikowane w „Gazecie Wyborczej” i „Nowinach”. Jest autorem ilustracji do tomików wierszy, książek i podręczników szkolnych. Od 1981 r. uczestniczył w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych plenerach malarskich, m.in. w Julinie, Rakszawie, Chrzanowie, Kolbuszowej, Myślcu nad Popradem i Łańcucie. Zorganizował kilka wystaw indywidualnych i brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych w BWA w Rzeszowie; wystawach przeglądowych ZPAP w Rzeszowie oraz Mieleckim Centrum Kultury. Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Chętnie ofiarowuje swoje prace na aukcje charytatywne i społeczne. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach instytucji i zbiorach prywatnych.


Od początku w centrum zainteresowań artysty pozostaje malarstwo sakralne. Inspirują go przedstawienia Ostatniej Wieczerzy, scen pasyjnych, postaci Madonny z Dzieciątkiem, świętych i patronów Kościoła, wizerunek Chrystusa Frasobliwego, przydrożne kapliczki, w które obfituje nasz region.

Wojciech Trzyna w niezwykle oszczędny sposób kreśli rysy twarzy, kontury postaci, gesty dłoni, oddając wiek i urok malowanych świętych. W przedstawieniach sakralnych artysta stosuje zabiegi iście secesyjne. Jego święci i Madonna zeszli z wysokości ołtarzy i przechadzają się po magicznym, nieistniejącym ogrodzie. Skąpani w słońcu przedzierają się przez gąszcz kwiatów i liści. Są to oryginalne komponowane tła dla przedstawianych postaci, podobnie jak w sztuce secesji organizowane meandrami wijących się motywów kwiatowych i owocowych. Taką konwencję artysta przyjął w cyklu prac przedstawiających kapliczki, których powstało kilkadziesiąt kartonów w technice tempery i pastelu, i do którego to motywu nadal powraca. To swoisty akt uczłowieczania przez artystę postaci świętych, niekiedy w Kościele katolickim przedstawianych nazbyt posągowo. Z tego powodu w ostatnim okresie Trzyna w sposób szczególny inspiruje się sztuką ludową.


Wojciech Trzyna jest jednym z tych nielicznych, oryginalnych artystów, którzy nie bacząc na panujące aktualnie w sztuce mody i „izmy”, tworzy dzieła niszowe, ale niezwykle szczere, które budzą w widzu niezwykłe doznania.

Wystawa, która w skansenie jest czynna do końca sierpnia, to swoisty spacer po metafizycznym pejzażu, gdzie i twórca, i widz z ogromną czułością przyglądają się cudowi istnienia.

Zapraszamy od wtorku do piątku w godz. 11.00-17.00, natomiast w soboty i niedziele w godz. 12.00-18.00. Jeżeli chcecie zwiedzić wystawę w poniedziałki, zgłoście to w recepcji.