aktualności

Japońscy naukowcy w skansenie

W czwartek, 3 sierpnia, w Parku Etnograficznym odbyło się międzynarodowe seminarium na temat ochrony i konserwacji zabytków architektury drewnianej.

Delegacja, która przyjechała do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to uczestnicy kilkuletniego programu badawczego, którego tematem jest ochrona dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza tradycyjnego budownictwa drewnianego. Gościliśmy profesora Kazuhiko Nitto z Tokijskiego Uniwersytetu Sztuki, dr inż. Kaori Fujitę z Uniwersytetu w Tokio, dra Yasufumiego Uekitę z Uniwersytetu w Tsukubie, dr Annę Bogdanową z Uniwersytetu w Tsukubie, Alejandro Martineza z Japan Center for International Cooperation in Conservation oraz Tokyo National Research Institute for Cultural Properties, dra Siegfrieda Endersa z International Council on Monuments and Sites, a także dra hab. inż. Bartosza Millera, prodziekana ds. nauki i rozwoju Politechniki Rzeszowskiej oraz dra Tomasza Tomaszka z katedry konserwacji zabytków Politechniki Rzeszowskiej i Magdalenę Lorenc, studentkę architektury Politechniki Rzeszowskiej.

Wstępem do obrad była wizyta na placu budowy założenia leśnego – zestawianego właśnie zespołu zabytkowych obiektów leśnictw z obszaru Puszczy Sandomierskiej. Uczestnicy delegacji przyglądali się detalom powstających budynków i używanym na placu budowy narzędziom, robili notatki, zadawali mnóstwo pytań i wykonywali dziesiątki zdjęć. Żaden szczegół nie był dla nich nieistotny, chcieli poznać wszystko – od tego, jak łączy się u nas drewniane belki i konserwuje drewno po sposoby używania topora i siekiery – tradycyjnych narzędzi cieśli stawiających domy, stodoły i stajnie. Instruktorami byli tutaj pracujący w Muzeum cieśle – Henryk Draus i Bogusław Bystrek.

 

1.JPG
01.jpg
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
11.JPG
12.JPG
13.JPG
14.JPG
15.JPG
16.JPG
17.JPG
18.JPG
 

Po zwiedzaniu przyszedł czas na konferencję w szkole z Trzebosi. Japońscy goście opowiedzieli o tym, jak u nich dba się o drewniane zabytki, Jacek Bardan, dyrektor Muzeum, przedstawił prezentację o metodyce działań budowlano-konserwatorskich przy obiektach przenoszonych do Parku Etnograficznego, a Magdalena Lorenc zaprezentowała wyniki swoich prac dotyczących programu restauracji zagrody józefińskiej z Bożej Woli.

Naukowcy z Tokio i Tsukuby podkreślali, jak ważna dla ochrony materialnych elementów dziedzictwa w Japonii jest dbałość o dziedzictwo niematerialne. Wskazali, że japońskie prawo chroni aż 71 tradycyjnych technik obróbki drewna, ponadto państwo wspiera osoby zajmujące się tradycyjnymi rzemiosłami i dba o to, by mogli wykształcić następców. Dzięki temu udaje się zachować nie tylko zabytki architektury drewnianej, ale również całą związaną z nimi kulturę, zapewniając jej ciągłość. Prawna ochrona zabytków jest na wyspach japońskich tak samo ważna, jak ochrona specyficznych sztuk, umiejętności i ludzi, którzy przekazują je dalszym pokoleniom.