aktualności

Co niedzielę w zagrodzie – 13 sierpnia

Żniwa w pełni, szerokie pola między ostępami Puszczy Sandomierskiej zamieniają się w ścierniska, a spichlerze pęcznieją. W niedzielę jednak obowiązkowo należy odpocząć. Zapraszamy!

Czas odpoczynku wypełnią nam spotkania z rzemiosłem i sztuką ludową. Pani Władysława Maryniak będzie przedstawiać swoje ozdoby z bibuły – misterną, koronkową robotę. Pani Danuta Kłoskowicz z Chmielnika pokaże specjalne wyroby kulinarne – opowie o szyszkach weselnych i pieczywie obrzędowym. Znany już odwiedzającym latem skansen pan Leszek Jurek z Pogwizdowa zakręci kołem garncarskim i wyczaruje garnki, talerzyki, dzbanki, pokaże malowane piszczałki, gwizdki i ozdoby. Natomiast pan Adam Galas z Wielopola Skrzyńskiego zaprezentuje wosk – drugi po miodzie pszczeli surowiec. Opowie o jego właściwościach i sposobach wykorzystywania przez człowieka. Przyjadą też panie z KGW z Kolbuszowej Górnej i podzielą się ze zgłodniałymi turystami skarbami kuchni regionalnej.

Tego dnia będzie otwarty kościół z Rzochowa i spichlerz z Bidzin, w którym można podziwiać zachwycające obrazy Wojciecha Trzyny. Udostępnimy dla zwiedzających także zagrodę z Brzózy Stadnickiej. Można do niej wejść i podglądnąć z bliska to sielskie życie.

Bilety wstępu do skansenu kosztują 12 zł, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7 lat – bezpłatnie.
Szczegółowy plan na letnie niedziele w skansenie można zobaczyć tutaj.

Będzie nam bardzo miło Was gościć w skansenie! Zapraszamy!