„Słownik Legionów Polskich...”

Zbliża się setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Warto zatem przypomnieć nazwiska miejscowych działaczy i żołnierzy, którzy przyczynili się do tego wielkiego wydarzenia.

Przypominać będziemy 24 listopada o godz. 18.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej wraz z prof. Januszem Ciskiem ze Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego i Jackiem Bardanem – dyrektorem Muzeum Kultury Ludowej. Prelegenci opowiedzą uczestnikom spotkania o wybitnej postaci – baronie Janie Hupce – właścicielu ziemskim, szefie Departamentu Opieki NKN w Krakowie, filantropie i społeczniku.

Po wystąpieniach będzie można sprawdzić w "Słowniku Legionów Polskich 1914 – 1918" autorstwa prof. Janusza Ciska i Ewy Kozłowskiej, czy wśród 47 tys. biogramów legionistów znajduje się nota o którymś z naszych pradziadków. Tym bardziej, że w czasie I wojny światowej rolniczy powiat kolbuszowski zgłosił duży kontyngent ochotników do Legionów Piłsudskiego.

Spotkanie tłumaczone będzie na język migowy.