aktualności

Kwerendowanie na Rzeszowszczyźnie

W lipcu pisaliśmy o rozpoczęciu projektu „Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie” mającego na celu zebranie informacji dotyczących kolędowania na terenach Lasowiaków i Rzeszowiaków. W październiku zakończyliśmy pierwszy etap projektu.

Jesienią uzyskaliśmy zgodę na przejrzenie materiałów archiwalnych dotyczących tradycyjnych form kolędowania w Muzeum Etnograficznym im. F. Kotuli. Oddziale Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie oraz w Muzeum Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku. Zakończyliśmy kwerendy, a więc wybraliśmy wiadomości o kolędowaniu, grupach kolędniczych, a także zgromadziliśmy pokaźną liczbę tekstów i melodii kolęd, pastorałek i kolęd życzących z terenu Lasowiaków i Rzeszowiaków zarchiwizowanych w latach wcześniejszych.

Teraz czeka nas analiza tych materiałów – w ten sposób przygotowujemy się do kolejnego etapu projektu – do badań terenowych. Życzcie nam ciekawych rozmów. My Wam życzymy – awansem – udanego kolędowania w okresie świątecznym. Do zobaczenia!

gwiazda.JPG
herody 5.JPG
herody 6.jpg
jaselka.JPG
koza 2.JPG
raj-herody 6.JPG
szczodraki.jpg
szopka 2.JPG

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.