Dworek z Sędziszowa Małopolskiego z poł. XIX w.

Jest to piękny, duży budynek, który kojarzyć się może ze sceneriami, jakie wyobrażamy sobie, czytając Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. To przykład zabudowy nawiązującej do architektury szlacheckiego dworu. Jeśli jednak chodzi o jego wiek – jest tylko trochę młodszy od dworu w Soplicowie – pochodzi z połowy XIX w. W 1992 r. został przekazany do skansenu przez Urząd Miasta i Gminy w Sędziszowie Małopolskim. Pierwotnie obejmował aż 10 pomieszczeń – pokoje, kuchnię i komorę, czyli dawną spiżarnię. Dziś można się tu zaopatrzyć w bilety wstępu oraz wszelkie publikacje dotyczące regionu i samego skansenu. Można również nabyć wyroby rzemieślnicze – ceramikę, drewniane zabawki, rzeźby i naczynia kuchenne oraz pamiątki związane z parkiem etnograficznym. W dawnym dworku jest też kawiarnia Prowincja.