Kościół pw. św. Marka Ewangelisty z Mielca-Rzochowa z 1843 r.

Historia parafii w Rzochowie sięga końca XIV w. Świątynia od początku nosiła wezwanie św. Marka Ewangelisty. Przechodziła różne koleje losu: w 1820 r. strawił ją ogień, a 19 lat później wraz z plebanią i cmentarzem została porwana przez wielką powódź. Obecny budynek powstał w 1843 r. i służył parafianom do 2003 r. W maju 2008 r. świątynia wraz z wyposażeniem i dzwonnicą została pozyskana przez Muzeum Kultury Ludowej. Dwa lata później obiekt translokowano do skansenu, gdzie po poddaniu renowacji został na nowo postawiony.

Jednonawowa budowla z niewielkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie ma konstrukcję zrębową. Jej ściany zewnętrzne są oszalowane, a dach pokryty gontem. W ołtarzu głównym z II poł. XVIII w. umieszczone są rzeźby barokowe śś. Stanisława i Wojciecha z I poł. XVIII w., a także obraz przedstawiający św. Marka pochodzący prawdopodobnie z II poł. XIX w. Na wyposażenie świątyni składają się także cztery ołtarze boczne: jeden rokokowy z przełomu XVIII i XIX w., dwa klasycystyczne z 1878 r. i jeden z XX w. ufundowany przez rzochowskich emigrantów ze Stanów Zjednoczonych, ponadto chrzcielnica z II poł. XIX w.

Podczas demontażu budynku odkryto XIX-wieczne malowidła na płótnach, którymi wyłożone było wnętrze kościoła, natomiast w prezbiterium na deskach stropu dostrzeżono malowidło przedstawiające Świętą Trójcę.

Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej, która została zbudowana w 1930 r. Świątynię poświęcono 7 czerwca 2014 r.

widok pełnoekranowy