wystawy czasowe

Wystawa malarstwa plenerowego

Zapraszamy do spichlerza z Bidzin, w którym została zorganizowana wystawa malarstwa plenerowego „Przestrzenie” ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej.

„Plener to nie to samo, co pejzaż. Słowo to oznacza spotkanie w określonym miejscu i czasie. Artyści w grupie lub pojedynczo obserwują, przeżywają i tworzą obrazy według własnej wizji. Pejzaż jest dla nich inspiracją. Głównym celem organizowanego pleneru jest twórcza praca. Owocem zaś obrazy wyrażające osobisty stosunek każdego twórcy do piękna przyrody czy zanikającej architektury regionalnej. Wrażliwe oczy artystów w naturalnych zjawiskach dostrzegają prawdziwe cuda natury. Dostrzegają i wyrażają to, co być może umyka uwadze innych ludzi. Plener to nawiązywanie znajomości, czasem trwałych przyjaźni. Wspólne kilkutygodniowe życie zbliża osoby, jest okazją do rozmów i wymiany doświadczeń. Do Kolbuszowej na plener przyjeżdżają artyści z różnych części Polski, z różnych części świata…” – słowa Krystyny Suss-Aksamit – komisarz pierwszych kolbuszowskich Plenerów – stały się swoistym credo artystycznych spotkań w mieście nad Nilem.


Stanisław Wacht, „Skansen w Kolbuszowej w kwiatach”, 2001, olej na płótnie, 27 × 43 cm

Obrazy tworzące tę wystawę powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich odbywających się od 2001 r. w Kolbuszowej. Ich geneza wiąże się z otwarciem Galerii G-2 w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej, w której miało być eksponowane malarstwo regionalnych artystów. Idea ta zrodziła pomysł zorganizowania pierwszego Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Kolbuszowa 2001”, a jego inicjatorzy: Maksymilian Starzec – artysta malarz, Mirosław Kaczmarczyk – dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej i Jerzy Sitko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej, na stałe wpisali to święto sztuki w kalendarz najważniejszych wydarzeń w naszym regionie. Komisarzami Plenerów byli Krystyna Suss-Aksamit (2001-2005), Anna Baran (2006) oraz Maksymilian Starzec, który funkcję tę sprawuje od roku 2007. Artyści ci dbali i dbają o prawdziwie twórczą atmosferę letnich spotkań, by każdy Plener był zjawiskiem niepowtarzalnym – skąpanym w żywiole piękna. Na przestrzeni lat Plenery organizowali Gimnazjum nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolbuszowej we współpracy z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego, Urzędem Miejskim w Kolbuszowej, Miejskim Domem Kultury w Kolbuszowej, Biurem Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Związkiem Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Rzeszowie oraz Regionalną Fundacją Rozwoju „Serce”. Wystawy poplenerowe odbywały się w Galerii G-2 w Kolbuszowej, Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu, Galerii Miejskiej Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej w Kolbuszowej, Gminnym Ośrodku Kultury Gminy Leżajsk w Giedlarowej oraz w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej – którego skansenowska ekspozycja była również miejscem inspiracji dla uczestników Plenerów.


Janina Ożóg-Czarnowska, „Niebo nad Nilem”, 2002, olej na płótnie, 60 × 75 cm

W latach 2016-2017 Mirosław Kaczmarczyk – ówczesny dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kolbuszowej przekazał Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kolbuszowej pierwsze zbiory plenerowego malarstwa, które dzięki uprzejmości jej dyrektora – Pawła Michny – mamy przyjemność przez najbliższe miesiące Państwu prezentować. Ekspozycję tworzą prace znakomitych artystów pochodzących z Kolbuszowej oraz różnych części Polski i świata: Marty Andały, Anny Baran, Zbigniewa Bielawki, Krystyny Bileńki, Józefy Czachor, Józefa Franczaka, Aleksandra Grzybka, Roberta Inglota, Iwony Jankowskiej- Mihułowicz, Anny Jańskiej-Maciuch, Edwarda Kociańskiego, Leszka Kuchniaka, Zuzanny Katarzyny Kud, †Małgorzaty Kulczyk, Jolanty Kuszaj, Marcina Lubery, Macieja Majewskiego, Valerii Moskvitiny-Dmitrievej, Marii Niedźwiedź-Suchońskiej, †Renaty Niemirskiej-Pisarek, †Janiny Ożóg-Czarnowskiej, Janusza Pokrywki, Klaudii Potapowej, Luigiego Priore, Anny Pustelniak-Kuchniak, Romana Raczka, Piotra Rędziniaka, Heleny Sadłek, Magdaleny Sikory, Janusza Skowrona, Maksymiliana Starca, Ewy Szczęsnej-Sienkiel, Urszuli Ślusarczyk, Wojciecha Trzyny, †Stanisława Wachta, †Stanisława Wiśniewskiego, †Jana Wozowicza, Krzysztofa Wojtowicza, Barbary Zinterstein-Kochan. Niestety, ze względów organizacyjnych nie mogliśmy zaprezentować prac wszystkich artystów, którzy tworzą swoistą „plenerową rodzinę”.


Janusz Pokrywka, „Z Pleneru”, 2004, olej na płótnie, 60 × 80 cm

Żywimy nadzieję, że wystawa ta jest pierwszym, ale nie ostatnim przekrojowym spojrzeniem na twórczość tych utalentowanych malarzy. Zanurzmy się zatem w nieprzebranych przestrzeniach… Chłońmy to, co widzialne i ukryte, fizyczne i duchowe, barwne i monochromatyczne. Przyjrzyjmy się tej niebywałej, nieustannie inspirującej i nieskończenie fascynującej Tajemnicy Istnienia.

Wystawa będzie otwarta:
• w niedzielę, 28 maja w godz. 12.00-17.00
• w czerwcu: od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem 1 i 2 czerwca) w godz. 14.45-16.45 oraz w niedziele i Boże Ciało w godz. 12.00-17.00
• w lipcu, sierpniu i wrześniu od poniedziałku do piątku w godz. 14.45-16.45, w soboty w godz. 14.00-17.00 oraz w niedziele i święto Matki Boskiej Zielnej w godz. 12.00-17.00

O terminach październikowych napiszemy jesienią. Zapraszamy.