Joanna Słowińska - pierwsza dama polskiego folku

Przedstawiamy Państwu Joannę Słowińską – jedną z najbardziej fascynujących i wyrazistych wokalistek na polskiej scenie muzycznej! Artystka już 20 września o godz. 18.00 wystąpi w kolbuszowskim skansenie w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa.

W XIX-wiecznym kościele pw. św. Marka Ewangelisty będziemy uczestnikami niezwykłego koncertu „Od narodzin do śmierci – opowieść o człowieczym losie”. Wybitnej wokalistce będą towarzyszyć znakomici instrumentaliści:  Jan Słowiński – altówka, Stanisław Słowiński – skrzypce, Jakub Płużek – instrumenty klawiszowe, Justyn Małodobry – kontrabas.

W tym dniu do skansenu wstęp wolny! Zapraszamy!

Joanna Słowińska miłośnikom etno i world music znana jest z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną. Współpracowała m.in. z Zygmuntem Koniecznym (Noc listopadowa, Konieczny w teatrze Staniewskiego), Jarosławem Besterem (Bal u Pana Boga) i z Elliotem Goldenthalem – w ramach Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie wykonując solowe partie wokalne z filmu Frida. Laureatka wielu prestiżowych festiwali, m.in. Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja (1999, 2004, 2005), Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2004), Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (finalistka Superjedynek 2009 za studyjny, autorski album "Możesz być"), laureatka Akademii Fonograficznej ZPAV.

Prowadzi autorską działalność edukacyjną Centrum Głosu (Kraków, ul. Św. Tomasza 31), współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice (wykładowca X Akademii Teatralnej). Współtworzy zespół Muzykanci – jedną z najciekawszych grup polskiej sceny etno. Koncertuje też z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów. Z autorskimi recitalami występowała w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center) i większości krajów  Europy.

W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis –  Zasłużony Kulturze.

Media o artystce:

„Osobowość na miarę Cesarii Evory, Omary, Lila’i Downs (tej, co śpiewała we Fridzie)” – W. Ossowski, Polskie Radio Program III

„Joanna Słowińska jest jedną z największych osobowości polskiej sceny folkowej. Od lat osiągając znakomite artystyczne efekty swoich działań nie ustaje w poszukiwaniu nowych inspiracji, nowych form wyrazu. Znakomity głos i artystyczna charyzma sprawiają, że zazwyczaj bywają to próby bardzo udane. Nie inaczej jest tym razem. Słowińska pozostając – jak od lat – w kręgu fascynacji muzyką ludową pozwala sobie (i swoim muzykom) na swobodne żonglowanie tematami, nadając im własne, twórcze piętno” – T. Janas, „Gazeta Wyborcza”