Europejskie Dni Dziedzictwa

Kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w 2016 roku organizowana była pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie  projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jaki temat EDD w 2016 roku

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki” - takie sformułowanie tematu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Powszechne poznanie tych wartości może być katalizatorem rozwoju społecznego.

Oficjalna strona Europejskich Dni Dziedzictwa: www.edd.com.pl.

Staraliśmy się w przeniesione do nas obiekty znów tchnąć ożywiającego je dawniej ducha i pomóc poczuć go naszym gościom.

Podróż po zabytkach z przewodnikami

Tego dnia w wybranych obiektach czekali na Was przewodnicy, którzy wprowadzili Was w świat dawnych wierzeń i zwyczajów. Pierwszym z udostępnionych zabytków była chałupa z Jeziórka, w której odtworzony został warsztat pracy rzeźbiarza i lutnika. W niej usłyszeliście o elementach wnętrza mających znaczenie religijne lub magiczne. Drugim – olejarnia, gdzie przed Adwentem i Wielkim Postem gospodarze zbierali się, by tłoczyć olej lniany do kraszenia potraw. Wizyta w olejarni była okazją do wysłuchania opowieści o roku liturgicznym i związanych z nim tradycjach.

Muzyka sakralna

Najważniejszym tego dnia miejscem był kościół. Od godziny 12 do 16 świątynia była otwarta dla zwiedzających, a przewodnik opowiadał o jej historii i o zabytkach, które w niej się znajdują. O 16.30 odbyła się msza św. trydencka, w rycie przedsoborowym, po łacinie i tyłem do ludu. Oprawę muzyczną zapewnił chór II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu, który dał po mszy półgodzinny koncert muzyki sakralnej.

Jak wytwarza się świece

Uzupełnieniem całości była prezentacja wytwarzania świec z wosku pszczelego – niezbędnego elementu wyposażenia ołtarza, a także przedmiotu obecnego niegdyś w każdej chłopskiej chacie. Od godz.14 do 16 przeprowadzał ją Adam Galas – pszczelarz i rzemieślnik spod Wielopola Skrzyńskiego, gdzie tradycja wytwarzania świec utrzymuje się już od setek lat.

Warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich

Tego dnia Muzeum tchnęło ducha także w spichlerz z Bidzin. O godz. 18 odbyła się w nim kończąca imprezę potańcówka przy muzyce wykonywanej przez Kocirbę i Kapelę z Huty Komorowskiej – zespoły nawiązujące do repertuaru i instrumentarium przedwojennych kapel weselnych z Puszczy Sandomierskiej. Zabawę poprzedziły trzygodzinne warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich poprowadzone przez Martę Berdel i Piotra Zgorzelskiego.

W czasie całej imprezy można było w szkole z Trzebosi zakupić potrawy regionalne.

W tym dniu wstęp na teren skansenu kosztował złotówkę.

Program:

12–16 – zwiedzanie z przewodnikiem chałupy z Jeziórka, zabytkowej olejarni i kościoła pw. św. Marka Ewangelisty

13–16 – warsztaty taneczne w szkole z Trzebosi

14–16 – pokazwykonywania świec woskowych w chałupie z Cierpisza

16.30 – msza trydencka w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa i koncert muzyki sakralnej w wykonaniu chóru II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu

18.30–20.30 – potańcówka w spichlerzu z Bidzin z Kapelą z Huty Komorowskiej i Kocirbą

Zajrzyjcie, jeśli jesteście ciekawi, co działo się podczas EDD w 2016 roku.