Warsztaty tradycyjnych tańców wiejskich

W 2016 roku zaprosiliśmy Was na wspaniałe lekcje tradycji z pasjonatami i propagatorami tańców wiejskich w Polsce. Warsztaty były przeznaczone dla wszystkich, którzy mają ochotę na trochę ruchu i zabawę przy dobrej muzyce.

23 kwietnia, godz. 14-17

Polek i oberków uczyła nas Jadwiga Kula.

Od 20 lat jest aktywnym członkiem Zespołu Folklorystycznego „Folusz” z Giedlarowej – laureata wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, który  ze swym repertuarem zaliczany jest przez etnografów do zespołów autentycznych.

Od września 2015 jest  opiekunem i choreografem tego zespołu. Jest również instruktorem tańca ludowego kilku grup tanecznych powiatu leżajskiego i rzeszowskiego.  Pani Jadwiga skupia wokół siebie ludzi, którzy z zamiłowaniem i pasją kultywują obrzędy i zwyczaje, w tym  tradycje wokalne i taneczne wsi leżajskiej.

Przygotowany przez Jadwigę Kulę Zespół „Folusz” w 2015 roku wziął udział  w 31 Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca  Ludowego w Trzcianie, gdzie na tle fragmentu „Giedlarowskiego wesela” pokazał kilka tańców lasowiackich. Konkursowe Jury nagrodziło „Foluszan”  III nagrodą

Po warsztatach, w godz. 18-20, odbyła się potańcówka z Kocirbą i Kapelą z Huty Komorowskiej.

Koszt warsztatów – 1 zł.

Warsztaty były połączone z Dniem Wolnej Sztuki.

DWS01.jpg
DWS25.jpg
DWS26.jpg

18 września, godz. 13-16

Naszymi nauczycielami polek, oberków i sztajerków byli Piotr Zgorzelski oraz Marta Berdel-Dudzińska.

Piotr Zgorzelski to etnolog z wykształcenia, tancerz i muzyk z zamiłowania, związany na stałe z kapelą "Janusz Prusinowski Kompania", z którą koncertuje i realizuje liczne projekty edukacyjne, naukowe oraz warsztaty w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Płn. (m.in. w Carnegie Hall w Nowym Yorku oraz w Chicago Symphony Centre).
Od blisko 20 lat prowadzi autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych pochodzących m.in. z Mazowsza i Wielkopolski. Uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy, mistrzów starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.

Inicjator i autor projektu „Dechy”, przywracającego Warszawie letnie potańcówki na świeżym powietrzu. Jako aktor współpracował z warszawskim Teatrem Scena Lubelska 30/32 w przedstawieniach „Kaleva”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka – królowa przedmieścia” oraz z Teatrem Polskim w Warszawie. Obecnie grywa w Teatrze Narodowym w spektaklu „Umowa, czyli łajdak ukarany".

Marta Berdel-Dudzińska to pedagog tańców etnicznych, instruktor tańców polskich, muzykoterapeuta, nauczyciel akademicki.
Jest członkiem – założycielem stowarzyszenia Towarzystwo Akademickie “Creator” oraz organizacji „Etno.wirownia”. Od listopada 2015 prowadzi własną firmę „Holinga”. Interesuje się dramą, ruchem autentycznym, terapią tańcem i ruchem, kulturą tradycyjną, etnografią.

W czerwcu 2015 r. ukończyła Studia Podyplomowe na kierunku „Taniec polski – prowadzenie zespołów tanecznych” organizowane przez Wydział Muzyki oraz Studium Kulturalno-Oświatowe Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorką pracy dyplomowej pt. „Ludowa zabawa taneczna jako forma uczestnictwa w kulturze tradycyjnej – konteksty współczesne. Scenariusz współczesnej potańcówki w oparciu o tradycyjne tańce i zabawy z Pogórza Gorlickiego”, Rzeszów 2015.

Po zajęciach, w godz. 18-20, odbyły się tańce z Kocirbą i Kapelą z Huty Komorowskiej.

Obejrzyjcie relację z potańcówki.

Koszt warsztatów – 1 zł.