Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa 2017 w skansenie

17 września świętowaliśmy w naszym parku etnograficznym Europejskie Dni Dziedzictwa. Towarzyszyła nam będzie świetna muzyka Alicji i Jacka Hałasów.

Park etnograficzny jest miejscem, które ze swej natury prowokuje do myślenia o krajobrazie i jego przemianach. W czasie tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa chcieliśmy zachęcić naszych zwiedzających do refleksji nad związkami między pejzażem a kulturą i nad tym, jaki krajobraz odziedziczyliśmy po przodkach i jaki zostawiamy następnym pokoleniom.

Rozmowy przy pracy

Okazją do tego mogło być wspólne przywracanie jednego z zapomnianych elementów wiejskiego pejzażu – plecionego płotu z chrustu. W godz. 12 do 16 do wyplatania zaproszeni zostali uczestnicy imprezy, którzy mieli okazję nie tylko zapoznać się z tym tradycyjnym sposobem budowania ogrodzenia, ale również podzielić się z etnografem zbierającym wywiady terenowe swoimi spostrzeżeniami na temat przemian krajobrazu wsi i miasteczek.

Podyskutowaliśmy o krajobrazie

O godzinie 13 rozpoczęła się prezentacja wyników badań terenowych, które odbyły się w Domatkowie w lipcu tego roku. W ich trakcie studenci etnologii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie przeprowadzili wywiady na temat podwórek współczesnych wiejskich zabudowań, tego, jak się zmieniały i jakie obecnie pełnią funkcje. Jaki obraz wsi i życia jej mieszkańców wyłonił się z zebranego materiału? O tym przekonali się uczestnicy wydarzenia.

Duchowa wyprawa w dawny pejzaż

O godzinie 16. wydarzenia skupiły się w centralnym punkcie pejzażu dawnej wsi – w kościele pw. św. Marka Ewangelisty z Rzochowa. Odprawiona została w nim msza św. w rycie trydenckim. Miało to sprzyjać refleksji nad pierwotnymi funkcjami nieużywanych lub nieobecnych już w kościołach elementów, takich jak ambona, balaski czy orientowany ołtarz i związanym z nimi dziedzictwem. Po mszy uczestnicy wysłuchali w kościele koncertu Jacka Hałasa (około 17.15) – muzyka, badacza folkloru i zbieracza tradycyjnych melodii i tekstów. Wystąpił on z repertuarem pieśni dziadowskich – utworów wykonywanych przez wędrownych muzykantów i gawędziarzy, ludzi będących jeszcze ponad sto lat temu nieodłącznym elementem wiejskiego krajobrazu.

Krajobraz w spadku – wystawa

O godz. 18.30 w zabytkowym spichlerzu dworskim z Bidzin zaczęła się ostatnia część imprezy – rozstrzygnięcie konkursu FotoSzopa. Krajobraz w spadku i otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej. Był on przeznaczony dla miłośników fotografii i w tym roku jego tematem został pejzaż – zarówno ten, który otrzymaliśmy od przodków, jak i ten, który po sobie zostawimy. Interesował nas przede wszystkim zapis tego, co się dzieje z przestrzenią wsi i małych miasteczek. Nagrodzone prace zostały zaprezentowane w świetnie do tego celu nadających się drewnianych wnętrzach. Wernisaż wystawy pokonkursowej uatrakcyjniła potańcówka (pocz. ok. 19), na której Jacek Hałas uczył uczestników tańców wiejskich zebranych przez Oskara Kolberga podczas jego wiejskich wojaży.

Program imprezy:

12.00 – 16.00 – wyplatanie płotu z chrustu
13.00 – prezentacja wyników badań terenowych prowadzonych w Domatkowie (szkoła z Trzebosi)
16.00 – msza św. w rycie trydenckim (kościół z Rzochowa)
ok. 17.15 - koncert Jacka Hałasa (kościół z Rzochowa)
18.30 – wernisaż wystawy "Fotoszopa. Krajobraz w spadku"
Ok. 19 - potańcówka z Alicją i Jackiem Hałasami

Oficjalna strona Europejskich Dni Dziedzictwa: www.edd.com.pl.

W tym dniu wstęp na teren skansenu kosztował złotówkę.

Obejrzyjcie relację!