Święto Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia

15 sierpnia zajęliśmy się Wami od przedpołudnia aż do wieczora. Nauczyliśmy rozpoznawać zioła, pleść wianki zielne, nakarmiliśmy i zaprosiliśmy na mszę świętą z poświęceniem ziół.

Święto Matki Boskiej Zielnej ma w Polsce bogatą tradycję. Ten dzień obfituje w wiele zwyczajów, które my w skansenie chcielibyśmy przypominać i utrwalać. Z pomocą zielarki Hanny Świątkowskiej zapoznaliśmymy się z gatunkami ziół, ich właściwościami leczniczymi oraz tym, jakie właściwości (nie tylko lecznicze!) przypisywali im nasi przodkowie. Wraz z przewodnikiem zwiedzaliśmy zagrodę z Lipnicy, której wystrój nawiązuje do tego sierpniowego święta oraz kościół św. Marka Ewangelisty. W sali warsztatowej szkoły z Trzebosi przed mszą odbyły się jeszcze jedne warsztaty – plecenia wianków zielnych, a w kuchni przez cały dzień panie z KGW przyjmowały zgłodniałych turystów.

Oto plan świątecznego dnia:

10.00 – 13.30  warsztaty dotyczące ziołoznawstwa i rozpoznawania roślin prowadzone przez Hannę Świątkowską
13.00 – 16.00 – cogodzinne zwiedzanie kościoła z przewodnikiem
13.00 – 17.00zwiedzanie zagrody z Lipnicy z przewodnikiem
16.00 – 17.45warsztaty robienia bukietów zielnych prowadzone przez Urszulę Rzeszut-Baran i Karolinę Migurską
18.00Msza św. z poświęceniem ziół odprawiana w intencji lipniczan oraz muzealników i regionalistów, koncelebrowana przez ks. dra Piotra Setlaka z Lipnicy
10.00 18.00 tradycyjne jadło przygotowane przez panie z KGW z Lipnicy (Szkoła w Trzebosi)

Szczegóły dotyczące cen i zapisów na warsztaty dostępne były tutaj.

Zobaczcie relację!

21.jpg
22.jpg
23.jpg

Zachęcamy do lektury artykułu o tradycjach związanych ze święceniem ziół w sierpniu, umieszczonego w naszym muzealnym ETNOnotatniku.