Msza trydencka we wrześniu

W niedzielę, 20 września, o godz. 18.00 w kościele z Rzochowa została odprawiona Msza św. trydencka. Sprawowana po łacinie i tyłem do wiernych jest we współczesnym Kościele katolickim spotykana rzadko, choć jeszcze kilkadziesiąt lat temu była podstawowym rytem.

W trosce o bezpieczeństwo zwiedzających, a także pracowników skansenu, w trakcie uroczystości religijnych odbywających się w kościele pw. św. Marka obowiązywały zasady zgodne z wytycznymi MKiDN dotyczące organizacji imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce:

  • Wejście na dziedziniec oraz do wnętrza kościoła jest możliwe jedynie w maseczkach zasłaniających usta i nos.
  • Przed wejściem do świątyni obowiązuje dezynfekcja rąk przy pomocy środków udostępnionych przez pracowników Muzeum.
  • Uczestnik wydarzenia jest zobowiązany do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia wraz z podaniem danych osobowych (imię i nazwisko, numer telefonu kontaktowego). Wypełniony dokument należy przekazać pracownikowi Muzeum. Wypełnienie dokumentu jest dobrowolne, ale niezbędne do uczestnictwa w wydarzeniu. Dane osobowe będą przechowywane przez 14 dni od daty wydarzenia.
  • Do kościoła należy wchodzić jedynie wejściem głównym.
  • Uczestnicy wydarzenia powinni zajmować miejsca, które zostały wyznaczone z zachowaniem obowiązującego dystansu społecznego.
  • W wydarzeniu jednorazowo może wziąć udział 51 osób.
  • W przypadku, gdy w ciągu 14 dni od udziału w wydarzeniu, u uczestnika wystąpią objawy zakażenia COVID 19, jest on zobowiązany do niezwłocznego kontaktu z właściwymi miejscowo służbami sanitarno-epidemiologicznymi oraz Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (nr tel. 17 227 16 96 lub adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Więcej na temat Mszy św. trydenckiej można przeczytać w naszym ETNOnotatniku.