„Echa i rezonanse...” – seminarium naukowe

Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zaprasza na seminarium naukowe z cyklu „Echa i rezonanse…” pn. „Codzienność miasteczek i wsi” promujące piąty numer „Biuletynu Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej”.

Wydarzenie to odbędzie się w godz. 10.00–14.00 w dworze z Brzezin w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej przy ul. Wolskiej 36. Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do 21 lutego br. Prosimy dzwonić pod nr 669 001 223 lub pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

W programie:

Część pierwsza

10.00 Referaty:

Kiedy wieś staje się miasteczkiem / Jacek Bardan (dyrektor Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

Kiedy wieś staje się przedmieściem / dr Janusz Radwański (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

Jak urządzić zdrowe życie w zagrodzie włościańskiej? Między wzniosłym ideałem a chłopską codziennością / dr Izabela Wodzińska (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

Słońce w wierzeniach mieszkańców Wrzaw / Krzysztof Gorczyca (Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega – Zamek w Dzikowie)

11.30 Dyskusja

***

Część druga

12.00 Referaty:

Życzenia w gwarze i kulturze wsi / dr hab. Kazimierz Sikora (Uniwersytet Jagielloński)

„Rok ten nowy, rok ten młody niech Ci błogo zajaśnieje”. Obraz odnowionego świata w życzeniach smsowych / dr hab. Katarzyna Smyk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Len w winszowaniach noworocznych i kolędach życzących / dr Jolanta Dragan (Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej)

„Stary rok mijo, nowy nadchodzi, niech sie wom wszystkim dobrze powodzi”. Tradycyjne formy winszowania noworocznego u Lasowiaków/ Maria Kula (Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie)

14.00 Dyskusja

***

Publikację omawianą na seminarium można zakupić w muzealnym sklepiku lub w drogą internetową. O książce zaś można przeczytać tutaj.

Gorąco zachęcamy do lektury!