imprezy

Przy sobocie o robocie

 

W najbliższą sobotę, 8 czerwca, w ramach spotkań „Przy sobocie o robocie” zapraszamy na wyplatanie płotu przy ogródku w założeniu plebańskim.

Założenie plebańskie znajduje się tuż za kościołem z Rzochowa. Najelegantszą jego częścią jest plebania z Ostrów Tuszowskich wybudowana w 1906 r. Z zewnątrz przykuwa oko wysokiej klasy ornamentyka snycerska. To tutaj żył i gospodarował proboszcz wiejskiej parafii. W skład założenia wchodzi jeszcze duża stodoła, stajnia, studnia oraz ogródek, w którym rosną warzywa, zioła oraz kwiaty.

Płot będzie wiklinowy, wyplatany w systemie koszowym ze wstawką z zaginanych prętów. Prace rozpoczną się o godz. 11.00 i potrwają do godz. 15.00. Przy pracy turystom będą towarzyszyć turystom Urszula Reszut-Baran i Zygmunt Drapała – pracownicy Działu Ekspozycji Parku Etnograficznego.

Cykl „Przy sobocie o robocie” przybliża w bardzo ciekawej formie prace, jakie wykonywano w gospodarstwie dawno temu. Zajęć było dużo zwłaszcza kiedy wieś jeszcze nie była zelektryfikowana i nie korzystano z traktorów, kombajnów ani innych maszyn rolniczych.

W poprzednich latach turyści brali udział w kopaniu ziemniaków, robieniu płotu drankowego, wytłaczaniu oleju na ciepło, młóceniu i roszeniu lnu.

Zapraszamy do wspólnej pracy!