imprezy

Gra terenowa

„W bój lećmy zwyciężać…”, a przedtem się do tego przygotujmy! Pomoże nam w tym gra terenowa, na którą zapraszamy wspólnie z grupą rekonstrukcyjną związaną z rzeszowskim Szczepem Żuawi. Odbędzie się ona 17 lutego 2024 roku.

W tym dniu nasz park etnograficzny zamieni się w obóz ochotników szkolących się i przygotowujących do walki powstańczej. Uczestnicy będą mieli okazję przenieść się w realia sprzed 160 lat i przez doświadczenie przywołać historię powstania styczniowego i poprzedzających go działań na terenie dawnej Galicji.

Do udziału w grze zapraszamy: dzieci, młodzież, rodziny oraz środowiska harcerskie. Uczestnicy gry biorą w niej udział w ramach patroli liczących od 3 do 7 osób. Cały czas poruszają się w swoich patrolach i wspólnie wykonują zadania.

Gra odbędzie się w dwóch turach:
godz. 10:00 – 12:00 oraz 14:00 – 16:00

Aby wziąć udział w grze, należy się zgłosić telefonicznie lub drogą mailową: (tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

W ten dzień wstęp do skansenu jest bezpłatny! Do zobaczenia!

***

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.

Grupa rekonstrukcyjna powstała w 2004 roku. Od początku związana była z bohaterem 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863. Drużyna od powstania w latach 80. XX w. opiekowała się mogiłami powstańców styczniowych na Starym Cmentarzu w Rzeszowie. Sprzątała, zbierała środki na konserwację mogił, a w rocznicę powstania 22 stycznia organizowała wieczornicę z uroczystym apelem. Grupa powstała w wyniku pracy z bohaterem drużyny i rozwijała się przez lata. Obecnie skupia harcerzy, byłych harcerzy i sympatyków środowiska harcerskiego. Bierze udział w widowiskach rekonstrukcyjnych, m.in. w Skansenie Muzeum Wsi Radomskiej, Panasówka – Wzgórze Polak, Ostrowiec Świętokrzyski, Małogoszcz. W 2013 roku brała udział w powstaniu filmu dokumentalnego „Rok 1863”, w 2014 w realizacji teledysków z pieśniami z okresu Powstania Styczniowego, a w 2018 filmu o Jacku Malczewskim. Oprócz widowisk grupa organizowała żywe lekcje historii (ostatnie w we wrześniu 2023 roku w szkołach z powiatu jarosławskiego w ramach współpracy z Muzeum w Jarosławiu Kamienicą Orsettich), gry miejskie, wieczornice.

***

Za przekazanie nagród na grę dziękujemy:
Departamentowi Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego
Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej
Nadleśnictwu Kolbuszowa

Archiwum Szczepu 51 Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863