imprezy

Ballada o Złotym Oddziale

W sobotę, 17 lutego br. o godz. 16.00 w dworze z Brzezin odbędzie się niezwykły koncert C.K. Kapeli. Na „Balladę o Złotym Oddziale” złożą się pieśni powstania styczniowego z terenów Podkarpacia zebrane przez Bartosza Gałązkę.

Tytuł koncertu odnosi się do postaci Leona Czechowskiego, dowódcy oddziału powstańczego, spoczywającego na jarosławskim Starym Cmentarzu. Oddział ten wyruszył z naszych terenów do walk powstańczych i nazwany został „Złotym”. Tytuł koresponduje także z tematyką pieśni, które składają się na opowieść o losach powstańców z tych terenów, nawiązując jednocześnie do kończącego się wraz z powstaniem okresu romantyzmu.
Zachowany repertuar to kilkadziesiąt pieśni odzwierciedlających różne wątki związane z historią powstania. Począwszy od wymiaru politycznego, a skończywszy na osobistych doświadczeniach – radości z wygranych potyczek, nadziei na niepodległość, smutku związanego ze śmiercią towarzyszy broni czy wreszcie z upadkiem powstania.
Nie są to typowe pieśni patriotyczne. W warstwie muzycznej jest to bardzo różnorodny materiał zawierający ciekawe warianty dawnych tańców, pieśni nabożnych, a także ballad.

W ten dzień wstęp do skansenu jest bezpłatny! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do kontaktu telefonicznego i rezerwacji miejsc (tel. tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ).

Do zobaczenia!