imprezy

Europejskie Dni Dziedzictwa

20 września, godz. 13.00-19.30

Tegoroczna edycja tego przedsięwzięcia organizowana jest pod hasłem "Utracone dziedzictwo”, zaś nasza interpretacja tej myśli brzmi "Dawne, niedawno zapomniane...".

Podczas wczesnojesiennej imprezy skupimy się na pokazaniu tego, co odchodzi w zapomnienie... Szczególną uwagę zwrócimy na opowieści o więziach rodzinnych i relacjach sąsiedzkich, które w formie inscenizacji obejrzycie w malowniczych zagrodach.

20 września będziecie świadkami nie tylko niezwykłych historii obyczajowych zabarwionych humorem!

Będziecie przede wszystkim uczestnikami niezwykłego koncertu w wykonaniu niezwykłej artystki i niezwykłych instrumentalistów.
"Od narodzin do śmierci – opowieść o człowieczym losie" – tak zatytułowany został koncert wybitnej pieśniarki i skrzypaczki Joanny Słowińskiej, która oprowadzi Was po krainie polskiej i słowiańskiej muzyki tradycyjnej. W tej podróży artystce towarzyszyć będą znakomici instrumentaliści: Jan Słowiński – altówka, Stanisław Słowiński – skrzypce, Jakub Płużek – instrumenty klawiszowe, Justyn Małodobry – kontrabas.

To będzie duchowa uczta, której nigdy nie zapomnicie... Oto jej przedsmak:

Program imprezy:

godz. 13.00-17.00
/zwiedzanie wnętrz chałup w zagrodach z Jeziórka, Cierpisza i Brzózy Stadnickiej w towarzystwie przewodników, którzy opowiedzą o życiu ludzi niegdyś zamieszkujących te piękne miejsca
 
godz. 13.30-14.30
/pokaz skubania gęsi i darcia pierza, a w tle opowieści o relacjach rodzinnych i sąsiedzkich na dawnej wsi, które zaprezentuje Zespół Obrzędowy „Wolanie” – zagroda z Jeziórka

godz. 14.00
/pokaz filmów etnograficznych barwnie pokazujących wykopki – szkoła z Trzebosi

godz. 15.00-16.00
/pokaz prac polowych, czyli wykopki i opowieści z humorem w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Nosowiany” – pole nieopodal szkoły z Trzebosi 

godz. 16.30
/msza św. w tradycyjnym rycie rzymskim odprawiona przez ks. Marcina Dunaja – kościół pw. św. Marka

godz. 18.00-19.00
/koncert wybitnej pieśniarki i skrzypaczki Joanny Słowińskiej „Od narodzin do śmierci – opowieść
o człowieczym losie” – kościół pw. św. Marka

Fantastyczne potrawy kuchni regionalnej tradycyjnie będą serwować przesympatyczne panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Huty Przedborskiej i Nosówki.

Oficjalna strona Europejskich Dni Dziedzictwa: www.edd.com.pl.

Wstęp wolny! Zapraszamy!