imprezy

Noc Muzeów

 

20 maja, godz. 19.00-22.00

Noc Muzeów obchodzimy w skansenie od kilku lat. To święto kultury spędzamy zachwyceni teatrem, muzyką i specjalnymi wystawami.

Tym razem zabieraliśmy Was w świat malarstwa Wojciecha Trzyny, a także zaprosiliśmy do smakowania kameralnej opowieści o odkrywaniu własnego powołania i odnajdywaniu zagubionej bliskiej relacji z Bogiem, czyli spektaklu "Podróż" Teatru Przedmieście.

O godz. 19.00 w spichlerzu z Bidzin zatopiliśmy się w niesamowitych płótnach Wojciecha Trzyny - artysty, dla którego głównym nurtem zainteresowań pozostaje malarstwo sakralne. Inspirują go przedstawienia Ostatniej Wieczerzy, scen pasyjnych, postaci Madonny z Dzieciątkiem, świętych i patronów kościoła, wizerunek Chrystusa Frasobliwego czy przydrożne kapliczki, które także zdobią skansenowski pejzaż. Wojciech Trzyna uprawia również grafikę, rysunek i ilustrację. W skansenie można było zobaczyć ponad 30 jego płócien.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg

Jak podkreśla Piotr Rędziniak: "W  znanej mi obecnej twórczości tego artysty rysunek dominuje w kompozycji obrazu, co zdradza wielkie umiejętności rysunkowe artysty. W sposób schematyczny, niezwykle oszczędny kreśli rysy twarzy, kontury postaci, gesty dłoni, oddając wiek i urodę przedstawianych świętych, którzy na jednym z obrazów opiekują się bawiącą się córeczką artysty, Weroniką. W tym obrazie szczególnie pokazuje wachlarz swych umiejętności - od uproszczonych, zaledwie kilkoma kreskami portretowanych świętych na pierwszym planie po realistycznie narysowaną podobiznę córki. W przedstawieniach sakralnych Trzyna stosuje zabiegi iście secesyjne. Jak na kartonach witraży mistrza Wyspiańskiego, jego święci i Madonna zeszli z wysokości ołtarzy i przechadzają się po magicznym, nieistniejącym ogrodzie. Skąpani w słońcu przedzierają się przez gąszcz kwiatów i liści". 

Natomiast o godz. 20.30 w kościele pw. św. Marka powróciliśmy do źródeł... Obejrzeliśmy jeden z najważniejszych spektakli ubiegłego roku - "Podróż" Teatru Przedmieście. Spektakl i jego twórców uhonorowano wieloma prestiżowymi nagrodami. Aneta Adamska, reżyserka: "Scenariusz  spektaklu „Podróż” został napisany według fragmentów wielkiej trzytomowej powieści Tomasza Manna „Józef i jego bracia”.  Prace nad książką  autor poprzedził gruntownymi, wieloletnimi  studiami z zakresu historii starożytnej, archeologii, mitologii różnych kultur i religioznawstwa. Punktem wyjścia powieści jest fragment biblijnej Księgi Rodzaju, choć Mann przy jej pisaniu korzystał także z apokryfów, interpretacji gnostyckich, a nawet teozoficznych.

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg

Historia biblijna  Józefa  i jego braci ożywa, stając się legendą innego niż dotąd rodzaju. Józef, syn patriarchy Jakuba,  bezwarunkowo oddany i ufający Bogu pozwala mu się wieść przed najtrudniejsze okoliczności swojego życia. Z jednakową wiarą i ufnością znosi wszystkie cierpienia: haniebną sprzedaż i późniejszą niewolę, jak również przyjmuje  zaszczyty związane z pełnieniem funkcji namiestnika na dworze faraona.

Spektakl jest  kameralną opowieścią  o odkrywaniu własnego powołania, o podróży w głąb siebie, o zagubionej gdzieś bliskiej relacji z Bogiem. Chcieliśmy zaprosić wszystkich widzów na artystyczną ucztę, podczas której opowiedzieliśmy niezwykłe losy Józefa... losy każdego z nas".

Wstęp w tym dniu od godz. 18.00 był za symboliczną złotówkę.

Obejrzyjcie zdjęcia!

1.JPG
1.jpg
2.jpg
2.JPG
3.jpg
4.JPG
5.JPG
6.jpg
9.JPG
10.JPG
11.jpg
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.JPG
16.JPG
18.JPG