imprezy

Noc Muzeów 2018

19 maja 2018 r.

Noc Muzeów obchodzimy w skansenie od kilku lat. Tegoroczne święto kultury spędzimy zachwyceni wystawą malarską i teatrem.

Już dziś możemy uchylić Wam rąbka tajemnicy i zdradzić, że w czasie Nocy Muzeów w skansenie spotkamy się z niezwykłym, przybliżającym tajemnicę struktury wszechświata malarstwem Kingi Kolouszek.

Artystka urodzona w 1973 r. w Kolbuszowej jest absolwentką Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom uzyskała w 1998 r. w pracowni projektowania graficznego prof. Juliana Pałki i prof. Mieczysława Wasilewskiego, poszerzony o aneks z malarstwa, które studiowała pod kierunkiem prof. Ewy Pełki, prof. Dariusza Mląckiego, prof. Franciszka Starowiejskiego i prof. Zbysława Maciejewskiego. W 2002 r. związała się z grupą Emocjonalistów pod kierunkiem Lubomira Tomaszewskiego, z którą brała udział w wielu wystawach w USA i Europie.

1.jpg
3.jpg
8.jpg
9.jpg
11.jpg
12.jpg

W międzyczasie uczyła też w nowojorksich szkołach, brała udział w plenerach malarskich i prowadziła warsztaty artystyczne. Prace artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Jej fascynację kolorem w pełni oddaje seria obrazów abstrakcyjnych inspirowanych fizyką kwantową. W 2017 r. odbyła się wystawa prac malarskich artystki zatytułowanych „Quantum” towarzysząca międzynarodowej konferencji fizyków kwantowych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Paweł Jagiełło, historyk sztuki, napisał: "Oglądając prace artystki, widz może podziwiać ich dynamizm i walory kolorystyczne, ale powinien również mieć świadomość, że są one wynikiem namysłu nad strukturą otaczającego nas świata, nad tymi jej aspektami, które pozostają poza zasięgiem naszej ograniczonej percepcji. Kinga Kolouszek, odkrywając dla siebie nową formułę twórczą, nie tylko bada swoje możliwości  jako artysty, nie tylko poszukuje sposobów wypowiadania się, ale również kontempluje harmonijny ruch leżący u podstaw naszej egzystencji. Jest to więc zarówno eksperyment na materii malarskiej, jaki i artystyczna próba interpretacji tego, co w nas i wokół nas".

14.jpg
15.jpg
17.jpg
19.jpg
21.jpg

Podczas tej gwieździstej nocy przeniesiemy się także w świat bohaterów komedii Williama Szekspira "Wieczór Trzech Króli". Będzie to premiera spektaklu w reżyserii Grzegorza Wójcickiego i w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara
w Kolbuszowej.

Teatr "Pomyłka, więc proszę mówić dalej" tworzony przez uczniów i absolwentów kolbuszowskiego liceum, nawiązując do komedii dell'arte,
odmaluje odwieczną wojnę płci.

Zespół w ubiegłym roku otrzymał Grand Prix oraz dwie Nagrody Specjalne na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym im. Felicjana Dulskiego
w Krakowie za spektakl "Potępiony za niewiarę" wg dramatu Tirsa de Moliny.

20170325-TK1_8504.jpg
20170325-TK1_8603.jpg