imprezy

Przybyli ułani...

5 sierpnia 2018 r.

Od wielu już lat w pierwszą niedzielę sierpnia spotykamy się w skansenie z miłośnikami koni. I w tym roku tradycji stanie się zadość, może tylko spojrzymy na te piękne zwierzęta trochę od innej strony. Zapraszamy!

Tego dnia skansen ożyje nie tylko dzięki naszym turystom, ale także dzięki ułanom i ich koniom, które będą głównymi bohaterami imprezy. Między godz. 12.00 a 19.00 odbędzie się pokaz i parada koni, a także widowisko plenerowe pod hasłem „Przybyli ułani…” w wykonaniu Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego. Planujemy również zawody i pokazy jeździeckie, przejażdżki bryczką lub wozem, a dla najmłodszych – konno.

Wśród zagród swoją pracę i swoje wyroby będą prezentować rzemieślnicy: zabawkarz Jan Dudziak oraz rymarze. Jak zawsze przy takich okazjach na terenie skansenu można się posilić. W szkole z Trzebosi smakołyki własnej roboty będą sprzedawać gospodynie ze Świerczowa, a w karczmie z Hadli Kańczuckich – z Kolbuszowskiego Koła Kobiet.

W spichlerzu z Bidzin otwarta będzie wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności”, w chałupie z Żołyni – wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach”, a w stodole z Glin Małych – wystawa maszyn i sprzętów rolniczych.

Współorganizatorami imprezy są Okręgowy Związek Hodowców Koni w Rzeszowie oraz Zagroda Jeździecka „Mustang” w Dzikowcu.

Oto plan dnia:

12.00 – 15.00 – wystawa klaczy rasy małopolskiej i huculskiej, prezentacja klaczy, przyznanie nagród i prezentacja koni różnych ras
12.00 – 19.00 – degustacja potraw regionalnych
13.00 – 18.00 – prezentacje prac rzemieślników
15.00 – 15.30 – parada koni (początek przy domu z Żołyni Dolnej)
15.30 – 16.30 – widowisko plenerowe pod hasłem „Przybyli ułani…” w wykonaniu Oddziału Kawalerii Ochotniczej w Barwach 20. Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego
16.30 – 18.00 – „Konkurs potęgi skoku” – skoki przez przeszkody dla amatorów
18.30 – wręczenie nagród w konkursie skoków

Ponadto...

Wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności” – otwarta do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. 12.00 – 18.00 (spichlerz z Bidzin).
Wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” – czynna codziennie w godzinach otwarcia skansenu (chałupa z Żołyni Dolnej).
W tym dniu udostępniamy dla zwiedzających wnętrza kościoła z Rzochowa i chałupy w zagrodzie z Brzózy Stadnickiej (sektor rzeszowski).

Wstęp do skansenu tego dnia wynosi: 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia wstęp bezpłatny.

Zapraszamy!!