imprezy

Boginki, gnieciuchy i płanetnicy. Opowieści z dreszczykiem

22 lipca 2018 r.

Chyba nie znajdzie się taki, co by się niczego nie bał. A jeśli tak, to tym bardziej zapraszamy do skansenu 22 lipca na niedzielę z dreszczykiem. Nie będziemy, broń Boże, straszyć! Opowiemy za to o czarownicach, czarach i odczynianiu uroków.

Ludowa wyobraźnia jest nieprzebrana i gęsto zamieszkana przez niesamowite istoty. Warto się czegoś z tej ogromnej dziedziny dowiedzieć, dlatego w ramach cyklu „Co niedzielę w zagrodzie” wspólnie w skansenie poszukamy w żarnach gniotka, w kominie mamuny, a nad wodą topielicy. Sprawdzimy razem, w których chałupach mieszkają bożęta i gdzie piszczy stara bida. Zaobserwujemy, kto przeciąga po niebie chmury i sprowadza grad, dowiemy się, dlaczego w samo południe lepiej nie wychodzić w pole.

W tajemniczy świat ludowych demonów wprowadzi nas Sylwia Zawiślak z pomocą własnoręcznie wykonanych linorytów przedstawiających te postaci.  Artystka opowie o nich, a potem przeprowadzi warsztaty linorytnicze, podczas których z pomocą drewnianych łyżek i rękawic będziemy odbijać wizerunki bohaterów ludowych wierzeń.

Panie z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego opowiedzą o tym, jak dawnej odczyniało się uroki rzucone przez czarownice, a Joanna Rey z pracowni „Splot” pokaże, jak wykonuje się lalki motanki z kolorowych tkanin, kaszy i innych naturalnych materiałów.

Zorganizowaliśmy także – dla tych najodważniejszych – grę terenową. Jej temat związany jest z ludowymi wierzeniami, a ci, którzy przejdą jej trasę, wzbogacą się o wiedzę na temat tego, jak nazywały się niektóre postaci zamieszkujące wyobraźnię wiejskiej społeczności i jaką pełniły w niej rolę.

W tym dniu regionalne potrawy sprzedawać będą gospodynie z Przecławia i Rzemienia.

Zapraszamy!

Ponadto...

Wystawa malarstwa Kingi Kolouszek „Cząstki codzienności” – otwarta do końca sierpnia w każdą niedzielę w godz. 12.00 – 18.00 (spichlerz z Bidzin).

Wystawa fotograficzna „Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach” – czynna codziennie w godzinach otwarcia skansenu (chałupa z Żołyni Dolnej).

W tym dniu udostępniamy dla zwiedzających wnętrza kościoła z Rzochowa i chałupy w zagrodzie z Jeziórka.

Oto plan dnia:

Gra terenowa (spotkanie uczestników przy recepcji)

11.00 – 12.00 – grupa pierwsza
14.30 – 15.30 – grupa druga
16.30 – 17.30 – grupa trzecia

13.30 – 16.00 – Warsztaty linorytnicze z Sylwią Zawiślak (koszt: 40 zł od osoby, w cenie wszystkie potrzebne materiały)

  • Prezentacja linorytów wykonanych przez prowadzącą i opowieści o bohaterach dawnych wierzeń
  • Warsztaty polegające na własnoręcznym odbijaniu ilustracji z gotowych matryc. Istnieje możliwość wykonania własnej grafiki.

„Opowieści z dreszczykiem” pań z Zespołu Obrzędowego „Lasowiaczki”

  • 15.00 – 16.30 – pierwsza grupa
  • 16.30 – 18.00 – druga grupa

Na warsztaty linorytnicze i opowieści „Lasowiaczek” obowiązują zapisy: tel. 669 001 223. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wstęp do skansenu w tym dniu wynosi: 12 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy, 34 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia – bezpłatnie.

Prace Sylwii Zawiślak, których bohaterami są postaci z podań ludowych: boginka, południca, topielec i wiedźma.

Boginka.jpg
oblocznik.jpg
Poludnica.jpg
Topielec.jpg
Wiedzma.jpg