inne działania

„Kraj–obraz niepodległości"

Konferencję naukowa pt. „Kraj–obraz niepodległości” odbyła się 24 i 25 maja 2018 roku.

Podczas sesji spojrzeliśmy na prowincję zachodniogalicyjską, w okresie, którego początek wyznacza przełom XIX i XX w., czas gospodarczego ożywienia i rozkwitu kultury narodowej, a kończy rok 1921, w którym, po burzliwych latach wojennych, kończy się proces krystalizacji polskiej niepodległości.

Interesował nas obraz stworzony z perspektywy codziennego życia mieszkańców wsi i miasteczek, wszechstronny i wielowymiarowy, uwzględniający całą złożoność społeczną, etniczną i kulturową tego obszaru.

Interesował nas krajobraz kulturowy, który jest świadectwem kondycji społecznej, jak i jednym z warunkujących ją czynników.

Interesowali nas ludzie i ich postawy przyjmowane wobec zachodzącej przemiany; kierujące nimi motywacje i uwarunkowania, a także rezultaty ich działań – duchowe i materialne.

Takie wieloaspektowe ujęcie tematu sprawia, że konieczne jest podejście interdyscyplinarne. Dlatego w konferencji wzięli udział specjaliści o różnorodnych zainteresowaniach naukowych: etnolodzy, etnografowie, antropolodzy kultury, historycy, historycy sztuki, kulturoznawcy…

Wszystkie wystąpienia w postaci artykułów zostaną opublikowane w monografii pokonferencyjnej, która nakładem Muzeum ukaże się wiosną 2019 roku.

Zainteresowanych prosimy o przesłanie karty zgłoszeniowej oraz abstraktu w języku polskim o długości do 2000 znaków ze spacjami do 30 marca 2018 roku pod adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ul. Kościuszki 6, 36-100 Kolbuszowa.

Komitet Naukowy:
prof. dr hab. Jadwiga Hoff, Uniwersytet Rzeszowski
prof. dr hab. Piotr Franaszek, Uniwersytet Jagielloński
prof. dr hab. Jan Święch, Uniwersytet Jagielloński
prof. dr hab. Piotr Patoczka, Uniwersytet Rzeszowski
dr hab. Lucyna Rotter, Uniwersytet Papieski Jana Pawa II

Kontakt:
dr Izabela Wodzińska
tel. 17 227 12 96, wew. 39

Program:

Czwartek, 24 maja 2018 r., godz. 9.00

dr Joachim Popek (Uniwersytet Warszawski)