A chłopska dusza niech sobie w muzeum odpocznie za te wszystkie wieki.
Należy się jej. Niech świadczy ludziom, że byli kiedyś chłopi.

Wiesław Myśliwski
Kamień na kamieniu

Konkurs dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. 

Dzisiejsza wieś w porównaniu z tą sprzed 25 lat to dwa różne światy. Zmieniło się wszystko: zwyczaje, język, to, jak ludzie mieszkają, jak pracują, jak się ubierają, czego słuchają, co czytają… O ile o dawnej wsi naukowcy i muzealnicy wiedzą już dość dużo, o tyle wieś współczesna ciągle jest nie do końca zbadanym lądem, który aż prosi się o nowych odkrywców.

Chcieliśmy, żeby w tej roli wystąpili najlepsi badacze – ludzie młodzi, obeznani z nowoczesnymi mediami, umiejący szybko wyszukiwać informacje i dzielić się nimi. Jednym słowem: chcieliśmy, żeby odkrywcami współczesnej wsi byli uczniowie szkół z terenu województwa podkarpackiego.

Ten konkurs miał być dla nich okazją do opowiedzenia za pomocą nowoczesnych i tradycyjnych środków o tym, jak widzą wieś – tę, w której mieszkają, tę, z której pochodzili ich rodzice lub dziadkowie czy po prostu tę, którą oglądają czasem z okien samochodu. Z czym im się kojarzy? Czy jest w niej coś, co chcieliby pokazać, miejsca lub ludzie, o których chcieliby opowiedzieć? Co jest ważne dla ludzi żyjących dzisiaj na wsi? To były pytania, na które chcieliśmy usłyszeć odpowiedzi.

Dla kogo?

W konkursie mogli wziąć udział pojedynczy uczniowie lub zespoły do pięciu osób z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Jak wygrać?

Uczestnicy przygotowali prace na temat wybranego elementu kultury wsi. Mogły one być poświęcone zarówno tradycji, jak i współczesności – miejscowym, wydarzeniom, osobom, zwyczajom, muzyce… Wszystkiemu, co młodym ludziom wydaje się ważne w kulturze współczesnej wsi.

Nagrody

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe. Razem ze swoimi klasami wzięli również udział w wycieczce do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

Do kiedy?

Na zgłoszenia czekaliśmy do 15 kwietnia

Kontakt

Pytania dotyczące konkursu można było kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Można było też kontaktować się z Organizatorem telefonicznie pod numerem telefonu: 17 227 12 96 (wewn. 36, informacji udzielała Izabela Wodzińska).

 

Patronem konkursu był Marszałek Województwa Podkarpackiego:

 

Nasi patroni medialni:

         

 

Regulamin konkursu Kultura wsi. Moja kultura. 

 

ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE

§ 1 ORGANIZATORZY KONKURSU

1. Organizatorem konkursu jest Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
2. Partnerami Organizatora są: podkarpacki oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.
2. Konkurs prowadzony jest przez Organizatora na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i trwa od 15 października 2016 roku do 31 maja 2017.
3. Informacje o konkursie są publikowane na stronie internetowej: www.muzeumkolbuszowa.pl oraz na fanpage’u MKL w serwisie Facebook.
4. Pytania dotyczące konkursu można kierować na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Można też kontaktować się z Organizatorem telefonicznie pod numerem telefonu: 17 227 12 96.

 

§ 2 UCZESTNICY KONKURSU

1. Konkurs przeznaczony jest dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych (zasadnicze szkoły zawodowe, licea ogólnokształcące, licea profilowane, technika, szkoły specjalne) w myśl art. 9 pkt. 2 i 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, za wyjątkiem szkół policealnych (art. 9 pkt. 3. litera g ustawy) z terenu województwa podkarpackiego.
2. Konkurs jest zorganizowany w dwóch kategoriach wiekowych:
- uczniowie szkół gimnazjalnych,
- uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.
3. W konkursie biorą udział zespoły liczące maksymalnie 5 osób lub uczniowie indywidualni pod opieką dorosłego przedstawiciela szkoły, przy której powstał zespół, zwanego dalej Opiekunem. Członkowie zespołów mogą pochodzić z różnych szkół pod warunkiem, że wszyscy członkowie zespołu należą do jednej z dwóch wskazanych kategorii: ze szkół gimnazjalnych albo ze szkół ponadgimnazjalnych. Nie jest dopuszczalne, by w jednej grupie znajdowali się przedstawiciele dwóch kategorii.
4. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę zespołów z danej szkoły.
5. Opiekun zespołu pomaga uczestnikom konkursu w przygotowaniu pracy konkursowej oraz kontaktuje się z Organizatorem.
6. Jeden opiekun może opiekować się jednocześnie kilkoma zespołami.
7. Udział w konkursie oraz podanie przez uczestników danych osobowych są całkowicie dobrowolne.

§ 3 TEMATYKA I FORMA PRACY

1. Praca konkursowa musi być poświęcona wybranemu elementowi kultury wsi (tradycji, współczesności, artyście, zespołowi, stowarzyszeniu, grupie mieszkańców, miejscu, obiektowi, żywemu w ludzkiej pamięci wydarzeniu historycznemu lub innemu elementowi interesującemu uczestników) i mieć formę:
Filmu dokumentalnego o długości do 10 minut w formacie MPEG lub MP4.
Reportażu radiowego o długości do 10 minut w formacie MP3 lub MP4.
Eseju (do 15 000 znaków ze spacjami) w formacie .DOC, .ODF lub .DOCX.
Cyklu zdjęć (do 25 fotografii cyfrowych w formacie JPG) z towarzyszącym mu krótkim opisem dotyczącym tego, co cykl przedstawia (minimum 1000 znaków ze spacjami).
Prezentacji multimedialnej przygotowanej w programie PowerPoint (pakiet programu Microsoft Office) bądź w programie Impress (pakiet OpenOffice) i .PPT, .ODP, .PPS. nie dłuższej niż 10 minut i mającej do 25 slajdów.
2. Językiem konkursu jest język polski.
3. Przy ocenie prac i towarzyszącego im opisu pracy i sposobu wykorzystania będą brane pod uwagę:
• zgodność pracy z tematem konkursu
• oryginalność doboru i ujęcia tematu
• jakość i staranność wykonania pracy
4. Prace, które były nagradzane w konkursach o dowolnym zasięgu, nie mogą brać udziału w konkursie.
5. Wszystkie prace będą oceniane przez Jury w składzie określonym przez Organizatora.
6. Decyzja Jury jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie.
7. Nadesłane prace nie będą zwracane uczestnikom konkursu. Organizator zastrzega sobie prawo do umieszczenia ich w zbiorach archiwalnych Muzeum Kultury Ludowej i wykorzystywania w takim samym zakresie i na takich samych zasadach jak pozostałe zbiory Muzeum.
8. Prace lub ich fragmenty mogą być prezentowane przez Organizatora w dowolny sposób, z podaniem autorstwa.
9. Złożenie pracy konkursowej oznacza wyrażenie przez uczestnika konkursu zgody na jej nieodpłatną publikację.
10. Organizator nie zwraca uczestnikom konkursu kosztów związanych ze zgłoszeniem prac.

§ 4 ZASADY PRZESYŁANIA PRAC

1. Zgłoszenie do konkursu następuje poprzez: przesłanie do 15 kwietnia 2017 r. (liczy się data stempla pocztowego) pracy na adres: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, ul. Kościuszki 6, 36-100, Kolbuszowa.
2. Każdy z zespołów może przysłać tylko jedną pracę. Praca musi być przesłana na jednym nośniku (CD lub DVD). Na płycie należy umieścić napis: ,,Konkurs”.
3. Do koperty należy załączyć wypełniony i podpisany przez Opiekuna zespołu formularz, który stanowi załącznik do niniejszego regulaminu.

§ 5 TERMINARZ KONKURSU

1. Zgłoszenia będą przyjmowane w terminie od 1 października 2016 roku do 15 kwietnia 2017 r. (liczy się data stempla pocztowego);
2. Laureaci zostaną powiadomieni o zajęciu nagradzanego miejsca listownie i drogą mailową do 31 maja 2017 roku.
3. Autorzy nagrodzonych prac i ich opiekunowie zostaną zaproszeni na wręczenie nagród w terminie, który zostanie podany na stronie internetowej MKL najpóźniej do 31 maja 2017 roku.
4. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany terminów. O ewentualnych zmianach terminów Organizator poinformuje na stronie internetowej: www.muzeumkolbuszowa.pl.


§ 6 NAGRODY


1. Autorzy trzech najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej otrzymają nagrody rzeczowe. Łączna wartość nagród w konkursie jest nie mniejsza niż 5000 złotych.
2. Zdobywcy pierwszego miejsca w każdej z kategorii wiekowych wygrywają dodatkowo klasową wycieczkę do Parku Etnograficznego w Kolbuszowej. Termin wycieczki zostanie ustalony przez opiekuna laureatów z Organizatorem. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu.
3. Organizator nie pokrywa kosztów przejazdu nagrodzonych autorów i ich opiekunów na wręczenie nagród.

§ 7 OŚWIADCZENIA O PRAWACH AUTORSKICH

1. Przekazanie prac konkursowych oznacza jednocześnie, że nie będą one naruszały majątkowych i osobistych praw autorskich osób trzecich. Oznacza też, że osoba przekazująca prace konkursowe uzyskała pisemną zgodę osób, których wizerunki utrwalono na filmach wraz z ewentualną ścieżką dźwiękową oraz posiada uprawnienia do wyrażania zgody na wykorzystanie tych wizerunków w zakresie opisanym w punkcie 1 powyżej.
2. Nadesłanie zgłoszenia konkursowego jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia, że zespołowi przesyłającemu zgłoszenie konkursowe lub poszczególnym osobom wchodzącym w jego skład przysługują autorskie prawa majątkowe do nadesłanej pracy.

§ 8 POSTANOWIENIA KOŃCOWE


1. Niniejszy konkurs nie jest „grą losową” w rozumieniu ustawy z 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341 z późn. zm.).
2. W sytuacjach nieobjętych regulaminem rozstrzyga Organizator. Od decyzji Organizatora nie przysługuje odwołanie.

 

Pobierz formularz do druku w formacie PDF 

Formularz zgłoszeniowy
Załącznik nr 1 do regulaminu konkursu „Kultura wsi. Moja kultura”

TYTUŁ PRACY KONKURSOWEJ

………………………………………………………………………………………………………………………

RODZAJ PRACY
esej/cykl zdjęć/reportaż radiowy/film/prezentacja multimedialna
KATEGORIA WIEKOWA

Szkoły gimnazjalne/szkoły ponadgimnazjalne

DANE UCZNIA LUB ZESPOŁU UCZNIOWSKIEGO:

Imię i nazwisko, data urodzenia, klasa

1. ..................................................................................................................... ………………………….
2. …………………………………………………………………………………………………………………
3. …………………………………………………………………………………………………………………
4. …………………………………………………………………………………………………………………
5. …………………………………………………………………………………………………………………

DANE SZKOŁY :

Nazwa szkoły ...........................…………………………….……………………………………………………….

Ulica ……………………………………………….………………………………………….……………………….

Kod pocztowy/ miasto ……………………………………………………………...………………………...………

Województwo ………….…………………………………………………………………………………………….

Tel./ fax ………………..…………………………………………………………………………………………….

e-mail: …………………………………………………………………………………………………………..……..


NAZWISKO NAUCZYCIELA-OPIEKUNA GRUPY NADZORUJĄCEGO PRACĘ

………………………………………………………………………………………………………………

Telefon kontaktowy ..........................................................................................................................................................
e-mail
…………………………………………………………………………………………………………………


Ja, niżej podpisany Uczestnik Konkursu organizowanego pod nazwą „Kultura wsi. Moja kultura.” oświadczam co następuje:
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu zgłoszeniowym dla celów związanych z przeprowadzeniem konkursu w zakresie określonym Regulaminem Konkursu (zgodnie z Ustawą z dnia 29. 08. 1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. 97 nr 133 poz. 883.)
2. Od daty dokonania wysyłki pracy konkursowej, przenoszę na Organizatora Konkursu nieodpłatnie prawa do korzystania i rozporządzania utworem będącym przedmiotem pracy konkursowej w zakresie określonym Regulaminem Konkursu. Oświadczam, że przesłane prace nie naruszają majątkowych i osobistych praw autorskich osób trzecich.

…………………………………………………………………………………………………
Podpis/y Uczestników


Jako Opiekun ustawowy Uczestnika Konkursu, wyrażam zgodę na złożenie przez Uczestnika oświadczenia powyższej treści.
Zgoda Opiekuna ustawowego jest wymagana, jeżeli Uczestnik Konkursu nie ukończył 18 roku życia. Bez podpisu opiekuna praca nie weźmie udziału w Konkursie.

…………………………………………………………………………………………………
Podpis Opiekuna ustawowego

Ja, niżej podpisany opiekun grupy Uczestników Konkursu organizowanego pod nazwą „Kultura wsi. Moja kultura.” oświadczam co następuje:
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w formularzu zgłoszeniowym dla celów związanych z przeprowadzeniem konkursu w zakresie określonym Regulaminem Konkursu (zgodnie z Ustawą z dnia 29. 08. 1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. 97 nr 133 poz. 883.)
2. Wyrażam zgodę na kontakt z Organizatorem w sprawach związanych z konkursem Kultura Wsi. Moja Kultura.

…………………………………………………………………………………………………
3. Podpis nauczyciela-opiekuna grupy