warsztaty

Warsztaty w święto Matki Boskiej Zielnej

Warsztaty układania bukietów zielnych w skansenie.

15 sierpnia 2019 r.

W dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) w skansenie odbyły się warsztaty oraz została odprawiona msza św. dziękczynna.

Najpierw zielarka Dominika Pyra wzięła chętnych na spacer po skansenie w poszukiwaniu odpowiednich ziół. W sali warsztatowej szkoły z Trzebosi uczestnicy zajęć przygotowali ziołowe sole do kąpieli oraz napary. Prowadząca jest zielarką, fitoterapeutką i dyplomowaną florystką. Zajmuje się robieniem naturalnych kosmetyków, przetwarzaniem rodzimych roślin leczniczych i szkoleniami z zielarstwa i florystyki.

Nieco później warsztaty wykonywania tradycyjnych zielnych bukietów poprowadziła Karolina Migurska.

Na terenie parku etnograficznego można było spotkać także Kazimierę Zagrobę z Cmolasu z ikonami, Stanisława Koconia z Dębicy z drewnianymi rzeźbami, pszczelarzy z pasieki Maciejka, Barbarę Nycek z Kolbuszowej z makramą i laleczkami z wełny czesankowej oraz Annę Hawro z Mielca z lalkami szmacianymi i szydełkowymi.

Tego dnia zapraszaliśmy także do zwiedzania kościoła pw. św. Marka Ewangelisty, zagrody z Lipnicy oraz wystawy malarstwa „Piękno w pejzażu odbite” w spichlerzu z Bidzin. Gospodynie z Lipnicy serwowały regionalne przysmaki. Podsumowaniem święta była dziękczynna Eucharystia z poświęceniem ziół w kościele z Rzochowa – o godz. 18.00.

Oto plan dnia:

10.30 – 14.00 –  „spacer ziołowy” oraz warsztaty przygotowywania soli i naparów (szkoła z Trzebosi)

• grupa 1: 10.30 – 12.00
  • grupa 2: 12.30 – 14.00

10.00 – 18.00 – tradycyjna kuchnia przygotowana przez gospodynie z KGW z Lipnicy (szkoła z Trzebosi)

12.00 – 17.30 – zwiedzanie kościoła z Rzochowa, chałupy z Lipnicy i wystawy w spichlerzu z Bidzin

15.00 – 17.30 – warsztaty wykonywania zielnych bukietów (szkoła z Trzebosi)

• grupa 1: 15.00 – 16.00
  • grupa 2: 16.30 – 17.30

18.00 – msza św. z poświęceniem ziół

Zapisy:

Koszt:

Warsztaty zielarskie – 30 zł + bilet wstępu do skansenu
Warsztaty wykonywania bukietów zielnych – 10 zł/os., 15 zł/rodzic + dziecko, 20 zł/rodzina + bilet wstępu do skansenu

Muzeum zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dla pozostałych zwiedzających wstęp do skansenu wynosi 10 zł – bilet normalny, 7 zł – bilet ulgowy, 28 zł – bilet rodzinny, dzieci do 7 lat – bezpłatnie.

Dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oferujemy 50% zniżki na bilety wstępu.