warsztaty

Warsztaty bożonarodzeniowe

Powoli zbliżają się Święta Bożego Narodzenia... Czas wziąć się do pracy, zadbać o własnoręcznie wykonane ozdoby choinkowe i upominki dla bliskich.

W sobotę, 9 grudnia, zapraszamy na dwa rodzaje warsztatów bożonarodzeniowych. Pierwsze, to rodzinne spotkanie pn. „Konik pod choinkę…”, podczas którego poznamy sekrety pracy zabawkarza Jana Dudziaka, tegorocznego stypendysty NIKiDW. Usłyszymy opowieści o drewnianych zabawkach, jakie dawniej dzieci dostawały pod choinkę. Zobaczymy, jak składa się konika na biegunach. Podczas części warsztatowej każda rodzina spróbuje samodzielnie złożyć i ozdobić bryczkę – konika z wózkiem.

Warsztaty te są ostatnim elementem trwającego pół roku stypendium realizowanego w ramach programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dla Twórców Ludowych ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Podczas drugiego spotkania będziemy ozdabiać pierniki na choinkę. Własnoręcznie przygotujemy tradycyjny lukier królewski, którego receptura wywodzi się z siedemnastowiecznych przepisów kulinarnych. Poznamy tajniki sprawdzonego przepisu na pierniki. Poczujemy się niczym staropolscy kucharze w dworskiej kuchni. Nauczymy się też wykonywać pierniki z witrażami, które – zawieszone na choince – będą kusić swoim wyglądem wszystkich łasuchów. Podczas zajęć usłyszymy legendę o piernikach, dowiemy się, dlaczego przez długi czas uważano je za lekarstwo i przechowywano w dworskiej apteczce.

Zapraszamy!

Oto szczegóły:

  • godz. 10.00-12.00 – rodzinne spotkanie z zabawkarzem „Konik pod choinkę…” (szkoła z Trzebosi), koszt: 40 zł/rodzina (rodzice z dziećmi) plus bilety wstępu do skansenu.
  • godz. 13.00-14.30 – warsztaty zdobienia pierników (dwór z Brzezin), koszt: 20 zł/os. plus bilety wstępu do skansenu.

Ilość miejsc na warsztaty jest ograniczona!

Zapisy: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Udział w warsztatach jest możliwy tylko po potwierdzeniu telefonicznym lub mailowym przez pracownika Muzeum. Prosimy o zapoznanie się z informacją o zasadach przetwarzania danych osobowych.

Bilety wstępu: 12 zł – bilet ulgowy dla każdego powyżej 7. roku życia lub 38 zł – bilet rodzinny. Dzieci poniżej 7. roku życia – wstęp bezpłatny, posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50%).