warsztaty

Kup bilet

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 4 - Opracowania wywiadów

Jak sie piekło chleb, to były podpłomyki. I te podpłomyki ja pamiętam […] to były takie okręgłe, takie placki. Robiła takie dziurki, palcem, wysypała tam jagody, posypała cukrem, to sie tak zeszkliło. Jak sie to upiekło, jakie to było fajne! My takie małe były, wzięłymy te podpłomyki na pole, żeby wystudzić i z wierzchu te jagody my jadły! Takie dobre!

Jagody sie zbierało od końca czerwca, jak już były czarne, dojrzałe. Tylko nie wolno było na Piotra i Pawła iść do lasu, bo wszystkie gady wtedy wychodziły. Coś to było, przestrzegali, żeby nie iść, bo wtedy te gady miały jakieś gody. I faktycznie ludzie przestrzegali tego, nie chodzili. […] Jagody zbierali do Bartłomieja. Gadali, że potem jagody są gorzkie. Takie nawet powiedzenie było, że Bartek uobejszczoł jagody. A Bartłomieja jest 4 sierpnia.

(Karol Ziętek, Krystyna Szczepanek, Bronisława Kosiorowska, Ostrowy Baranowskie, wywiad prowadził Wojciech Dragan)


Coś to było… faktycznie. […] Rozpacz była, bo dziecko straciła. I od tej pory nie jadła jagód, aż do Matki Boskiej Jagodnej. Tak jej powiedzieli, żeby nie robić, bo to dziecko w niebie cierpi, jak jagody by jadła. Wolno dopiero po 2 lipca. I faktycznie: niejeden raz chodziliśmy zbirać jagody, już po Janie [24 czerwca], bo od wtedy wolno było zbirać jagody, każdy z nas zbirał do kanki i troche jadł, bo takie dobre! I mówiliśmy do niej: no zjidz troche, na zdrowie! Nigdy nie tknęła. I dzieci sie dochowała, ale jagód już nie jadła, do Jagodnej.

(Członkinie KGW, Niwiska, wywiad prowadził Adam Dragan)


Tu, na pograniczu Wólki Łętowskiej i Łętowni jest żwirownia. Kiedyś tu było tak, że woda zawsze była, nigdy nie wysychała. I teraz też jest, chociaż susza okropna. Tu – jak mówili – było cudowne źródełko. A za żwirownią jest Uroczysko. Tam, gdzie kępa drzew i zaczyna się las. Ja wiele lat rozmawiałem ze starszymi ludźmi i wszyscy, których pytałem jednakowo mówili, że tam coś jest. To jakieś święte miejsce, albo straszne. Wiedza o tym jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. I można wyczuć u ludzi, którzy mówili o Uroczysku taki lęk, szacunek. I faktycznie coś tam jest! Jak się tam wchodzi, między drzewa, to choćby nie wiem co, ciarki po plecach chodzą. Za każdym razem!

(Janusz Motyka, Łętownia, wywiad prowadził Adam Dragan)


Ci starzy kłusownicy to już poumierali. Najczęściej używali strzelb nielegalnie posiadanych. Sami produkowali i amunicję, i samopały różne. Nawet spotkałem strzelbę zrobioną z rurki do roweru. Pasowała do amunicji średnica środkowa, więc kowalską robotą… Zresztą nie jest tajemnicą, może tajemnicą poliszynela jest, że tutaj w Przyłęku był kowal, który produkował strzelby i to wspaniałej jakości podobno. No i to oczywiście, gdzie się mogła obracać taka strzelba, którą wyprodukował miejscowy kowal?

[…] Lasowiacki podstawowy przesąd: złap żmiję, złam strzelbę i przepuść żmiję przez lufy. Trudno mi powiedzieć, czy żmija miała być żywa, czy nieżywa, ale jeśli przeciągnąć przez dwie lufy, to chyba nieżywa, bo kto by się odważył brać w palce żywą żmiję? Ale przeciągnięcie przez lufy miało powodować, że strzelba będzie ostro bić i celnie. W tych terenach to było na porządku dziennym.

(Jerzy Kurzawa, Przyłęk, wywiad prowadził Janusz Radwański)


I jeszcze jak babcią chodziłyśmy na te jagody, czy na te borówki to ona często opowiadała. Pamiętam takie wspomnienie z dzieciństwa, bo babcia nigdy nie zjadła żadnej jagody, bo to borówki się zaczynały gdzieś w czerwcu, a potem było tej Jagodnej, to babcia zawsze zbierała, zbierała i nigdy żadnej nie skosztowała. Czasem mówiłam – Babciu weź sobie chociaż jedną zerwij takie słodziutkie, takie pyszne. A moja babcia, w dawnych czasach tak było, że opieka medyczna była jaka medyczna (przejęzyczenie) i jej zmarło dziecko, takie maleńkie, gdzieś tam się rozchorowało lekarz przyjechał, ale to nie było takich możliwości leczenia jak dziś. I ona zawsze mówiła: absolutnie przed Jagodną to ani jednej jagody nie zjem – ja się zawsze pytałam – a dlaczego? I ona mówiła, że takie gdzieś tam opowieści krążyły, że w niebie Matka Boża na Jagodną rozdaje jagody, a jakby któraś matka wcześniej przed tą Jagodną zjadła jakieś jagody, to Matka Boża właśnie to dziecko w niebie opuści, pominie.

(Alina Woś, Małgorzata Wisz, Stanisława i Józef Stopa, Czarna, wywiad prowadziła Jolanta Danak-Gajda)


Grzyby marynowano, suszyło się na piecu: brało grzyba na patyki z wikliny, stawiało na blasze i tak się suszyło. Albo na nitkach się wiązało pod okapami pieca. Dużo się sosów robiło z ziemniakami i ze świeżych i z suszonych. Do tej pory ludzie zbierają, żeby było na wigilię. Dodaje się grzyby suszone do kapusty, do uszek. Uszka robiło się odkąd pamiętam. Barszcz biały z grzybami, ale najlepszy jest z gąsek. Gąska to typowy grzyb na barszcz i do marynowania. Do barszczu też dobry jest prawdziwek. I to się jadło zawsze. A żeby utrzymać taką gąskę, to trzeba było ułożyć je w słoiku i solą posypać i to się trzymało całą zimę. Tak się kisiło gąski. Teraz się mrozi, jak są zamrażarki.

Typową potrawa były w Łętowni gołąbki z grzybami, zwane lasowiackie. ZJ: Przedtem to się tarło ziemniaki, lekko trzeba je wycisnąć, dodawało słoninkę na omastę, doprawić pieprzem i zawijało w liście kapusty. Teraz to ja lepiej robię, bo dodaję pieczarek, grzyby, jajko, majeranek, cebulę, czosnek i wszystko razem na maśle duszę. Wszystko razem trzeba zmieszać. Do tego dodaję kaszę gryczaną. Od zawsze się ją dodawało, ale jak ktoś miał, jak nie, to same ziemniaki. Kiedyś zalewało się wodą i dusiło, ale teraz bulionem. To było takie jedzenie odświętne. Do nich musiał być sos z grzybów – prawdziwków.

Codzienne to były zalewajki z grzybami, do nie dodaje się pokrojone w kostkę ziemniaczki, wtedy to jest zalewajka. Z tym że do starodawnej zalewajki nie dawało się grzybów. A codziennie rano je się barszcz biały i do niego nie daje się ziemniaków, ale grzyby się daje. Do barszczu i zalewajki daje się zakwas z mąki żytniej. Stał zawsze na piecu i codziennie trzeba było go zamieszać. Kisiło się w garnku glinianym, który nazywa się garczyna. Żeby ją umyć, co jakiś czas trzeba było, to po umyciu trzeba było ukisić w niej zakwas, wylać i ukisić drugi. Inaczej nie było to dobre. Z pierwszego zakwasu było gorzkie.

Gotowali zupę z kurkami. Kurki zaczynały się w czerwcu. Szło sie do lasu, przynosiło kurki, jako dziecko tak robiłam, i babcia wtedy gotowała nam zupę kurkową. To była woda, ziemniaczki, kurki, zapalanka na skwareczkach i to była taka bardzo dobra zupka. Moja teściowa też taką gotowała. A zapalanka – to kiedyś mówili, teraz to jest zasmażka, czyli tłuscz i mąka.

Jadło się też ziemniaki z sosem z grzybów, najlepiej z kurek albo z prawdziwków. Jeszcze z podgrzybków jest też dobry, a niedobry z maślaków.

[…]

Przy wjeździe do wsi stoi kapliczka ze świętym Jonkiem. On był stary, ale go ukradli. Teraz jest nowy. Tam w czasie wojny spadały bomby, ale temu świętemu Jonkowi tylko rękę urwało w kapliczce. Mówią, ze ten święty Jonek ściągnął te bomby, bo jakby nie on, to może we wieś by te bomby poszły.

(Łętownia, członkowie KGW, wywiad prowadził Adam Dragan)


Jagody zbierano po świętym Janie, „Po świętym Janie mam jagody w dzbanie” i było drugie powiedzenie, że „przed świętym Janem chodzę z pustym dzbanem”, także przestrzegali tegNa czarne jagody się chodziło na podpłomyki. Jak już się zaczynały jagody, to przede wszystkim po to, że jak będzie szedł wypiek chleba, to podpłomyki były posypane jagodami, posypane cukrem i to był największy rarytas z zimnym mlekiem ze studni. To ja pamiętam, że to było atrakcyjne sezonowe jedzenie, przy pieczeniu chleba, bo podpłomyki piekło się przy pieczeniu chleba, żeby jak najszybciej coś to zjeść. I bardzo ciekawa rzecz: nasza sąsiadka, ona była jagodziara i jak mniejsze żeśmy byli, to chodziliśmy na jagody pod jej opieką. Mama pozwalała, bo ona znała las, że nie zgubimy się z nią. Ale ona na Matkę Boskę Jagodną – ja nie pamiętam kiedy to jest [2 lipca], to jest taki szczyt jagód – to wiem, że wtedy nie chodziła na jagody. Myśmy tak chciały iść i ja przyszłam taka rozczarowana do domu, powiedziałam mamie, że chrzestno matka dzisiaj nie pójdzie, bo jest dzisiaj Jagodnej, a nawet nie wiedziałam co to znaczy ta Jagodna. I dowiedziałam się, że jej zmarło dwoje dzieci i wszystkie te matki, które utraciły dzieci w taki sposób nie zbierają jagód w tym dniu. Dlaczego, nie wiem, ale taki był zwyczaj.

Natomiast nie wolno było do lasu w Piotra i Pawła. To było też stare powiedzenie. Władziu świętej pamięci Pogoda też mówił, że u nich było takie przeświadczenie, że na białym koniu budził wszystkie żmije, ale już nie pamiętam kto. I w tym dniu nie wolno iść do lasu, bo żmije szaleją. Być może to był wylęg jakiś z biologicznego punktu widzenia, w każdym razie było to zabronione iść do lasu na jagody i ludzie bardzo tego przestrzegali.

Tak samo przestrzegali, żeby się nie kąpać w rzece, przed świętym Janem: nie poświęcił wody, to nie wolno było dzieciom wchodzić do wody, bo się utopią i to też bardzo było przestrzegane. Musiał święty Jan poświęcić, pokropić, by wtedy można było pływać i brodzić w wodzie. To było to, co zapamiętałam z dzieciństwa. Musi święty Jan poświęcić wodę, musi ziemię niebo ogrzmieć, żeby można było skorzystać z kąpieli w stawach, w rzekach wcześniej nie.

(Janina Olszowy, Kolbuszowa, wywiad prowadził Wojciech Dragan)


Nie, nie było tu lutników żadnych. Piszczałki to się robiło wiadomo jako dzieci. Wierzbowe najczęściej. Dlatego używało się, bo to było bardzo prosto zrobić. W lecie, znaczy w tym okresie tak do lipca. Bo obijało się korę, wycinało się prosty kawałek patyka wierzbowego, kora musiała też być odpowiedniej grubości. Nacinało się z jednej strony i z drugiej i obróciło się i kora się obracała. Kora została jako ta część rurki, a tu kijem, robiło się dziurki, ten wysuwało się go później. Tu się nacinało jak w formie fletu, piszczałki, a tutaj były, to było przesuwane. I w zależności od długości tej rurki w środku wydawane były inne dźwięki. To było takie dosyć ciekawe instrumenty. Ale to chłopcy tacy właśnie tam jak się pasło krowy czy tego, to się tym bawiło, no bo to było zajęcie. Krowy się pasło a tam ktoś to sobie dłubał. I tego, czy tam z trzciny, czy zboża, z trawy tam.

(Stanisława i Jerzy Szczapowie, Ożanna, wywiad prowadziła Magdalena Fołta)


Przednówek to było przed zbiorami, tak jak pszenica ze starych zbiorów jak brakowało, to się mówiło, że jest na przednówku. Gotowano nawet z jagód czy tych borówek zupę, pamiętam, ze mama gotowała takie te małe jagódki leśne to się przynosiło i robiło z tego jedzenie, żeby ludzie mogli przetrwać ten czas.

[…]

Jak byłem dzieckiem, to robiliśmy z drzewa z kory takie piszczałki – gwizdki To była tzw. kocierba: to taki krzew leśny, urywało się korę, wtedy ta kora odstawała od dżenia i dziurki się wycinało i gwizdało się tym. To nie było trudne.

(Jan Płaza, Lipnik, wywiad prowadziła Agata Hemon)


W [tutejszych] lasach występowały bardzo piękne ptaki. Był ślepowron, bardzo rzadki, pod ochroną gatunkową. Bąki też były, to takie duże czaple: jak przychodziła wiosna, zaczyna gody, jak ma swoje maleństwa, to tak buczy, jakby w butelkę dmuchał. Jest też bączek, mniejszy, do 30 cm. W tym momencie tego nie ma, odkąd skasowano odstojniki cukrowniane, gdzie te ptaki miały gniazdowanie. Zostały tylko błotniaki, jastrzębowate, jest błotniak zbożowy i łąkowy. Było mnóstwo kaczek, np. kaczka płaskonosa, z dziobem wyglądającym jak łyżka, były perkozy: dwuczube i rdzawe. W tej chwili tego nie ma. Była też mewa śmieszka, mnóstwo, aż biało. Jak się skończyła ryba, one też przestały tu przylatywać. Były czaple białe, nadobne, co mają taki czubeczek z tyłu. W tej chwili tylko siwe. Kiedyś było ich więcej, gniazdowały nawet na lesie. Nie ma wody.”

Nie było 40 lat dzików, łosi, a teraz można spotkać łosia. Dziki pojawiły się przez uprawy – pokarmy wysokobiałkowe, kukurydza, pszenica, rzepaki, tam sobie żeruje. Lochy, 2-letnia ważyła 40-50 kg, to jest młody dzik, i one już brały udział w huczce, już miały młode, stąd było dużo dzików i wiadomo, że robią szkody w rolnictwie. Bo tak [normalnie] to dzik jest sprzymierzeńcem leśnika: ora las jak naturalny pług, pędraki, robactwo wybiera, sprząta, bo to padlinożerca. Do zera zjedzona padlina. Dzik jest wszystkożerny. To jest bardzo inteligentny zwierz. [Ale] Przyjdzie w uprawę, zje 2 kolby i niszczy pól pola, bo chodzi, przekopuje, orze. Nie zje tyle, co zniszczy.

W okresie wiosennym, teraz jest tego dużo, bo jest więcej bażantów: [ciekawe jest] jak są walki kogutów – bażantów, one zapominają co się wokoło nich dzieje, nie interesuje ich samochód, ani nic. I walczą ze sobą. Widziałem jak kogut bażant przeganiał myszołowa (z rodziny jastrzębiowatych). Kogut bażant atakował myszołowa, który próbował zaatakować jego młode. W okresie letnim zdarzają się walki kozłów, bo one szukają sobie terenu. Swoje znaczą rewiry, jak im ktoś wlezie, to lubią pobóść się ze sobą, powalczyć.

(Dariusz Dałomis, Wólka Małkowa, wywiad prowadziła Katarzyna Ignas)


Z dzieciństwa inf. las kojarzy się z pasieniem krów. Las - Mały Dołek służył jako miejsce odpoczynku w czasie żniw. Jak się szło kosić zboże to około południa szło się do tego lasu, robiło przerwę godzinną i jadło to co się przyniosło. Wtedy kosiło się zboże jeszcze kosą. Było tam też źródełko. Jak komuś brakło picia, które sobie wziął do żniwa to tam mógł sobie nabrać. Tam też poiło się bydło. Krowy same wyrywały się i tam biegły napić się wody. Tam był też cień, chłód. Może być to źródełko do tej pory. Las na wsi miał cały czas bezpośredni związek z gospodarowaniem na wsi. W lesie się pozyskiwało materiał do opalania domów, w lesie się pozyskiwało drzewo na narzędzia gospodarskie, na elementy wozów np. jakieś drabiny do wozów czy inne konstrukcje, którymi się przewoziło cokolwiek w gospodarstwie. Jakieś narzędzia typu: do siekiery, do motyki, do wideł. To wszystko było z lasu. Naczynia drewniane, takie narzędzia gospodarskie: mątewki, łyżki.

[…]

Pani Małgorzata zna historię związaną z lasem od strony Brzózy Królewskiej. Tam jest ulica od trasy Leżajsk – Sokołów w kierunku Julina. Przy tej drodze historia się powtórzyła kilka razy. Coś tam musi być, jakaś zabłąkana dusza nie wiem, upomina się o modlitwę czy coś. Trzy takie przypadki znam związane z jednym miejscem tam przy tej ulicy, w lesie tym pomiędzy Giedlarową a Brzózą Królewską. Pierwszy to taki - jedzie dziewczyna nad ranem, koło godziny 3-4 do Rzeszowa - bo tamtędy można skracać drogę z Giedlarowej do Sokołowa, tej ulicy sokołowskiej. Jedzie i w pewnym momencie na szosę, na środku szosy wychodzi zjawa na czarno ubrana. Ona się wystraszyła....ale ponieważ to było jeszcze ciemno, nad ranem więc mocniej chwyciła kierownicę i zaczęła się żarliwie modlić i ani nie omijała, ani nie zjeżdżała, ani nic tylko jechała prosto. Jak dojechała do tej ulicy Leżajsk-Sokołów już skończyła się modlić i cała roztrzęsiona wróciła do domu, już nie tą drogą tylko inną. Wróciła do domu i pierwsza rzecz to zadzwoniła do księdza - co to jest, czy ona zabiła kogoś czy nie zabiła. Powiedziała co zrobiła więc ksiądz jej powiedział, że dobrze zrobiła, że się modliła i żeby się tym nie przejmowała. Okazało się, że ona nikogo nie zabiła tylko po prostu ta zjawa jej tak wyszła.  Od tamtej pory tamtędy już nie jeździ. I potem był drugi przypadek.(...) Nie tak dawno, może ze dwa lata temu tą samą drogą, w dzień nawet nie tak, że w nocy, jedzie taki niedaleki sąsiad. Jedzie, w samochodzie lekka muzyka i w pewnym momencie - jest w tym samym miejscu - i przez radio zaczyna strasznie wrzaski, trzaski, przekleństwa, jakby ktoś tłukł szkło (...). Na tyle był trzeźwy w umyśle, że nagrał to. Bo później jak przyjechał tutaj to włączył dyktafon i odtwarzał to. To było straszne, jakieś takie wrzaski, przekleństwa nie wiadomo jakie. Przestraszył się na tyle, że szybciutko przyszedł do sąsiadki i opowiada jej to wszystko i odtwarza jej to tym telefonem co się działo. A ona mu mówi – Widzisz, a ten samochód masz poświęcony? A nie... A dom? (...) Nie. - A też kontaktował się z jakimś swoim znajomym księdzem nawet we Francji i ksiądz mu to samo powiedział, żeby po prostu używał jak najwięcej sakramentaliów, żeby poświęcił dom, poświęcił samochód, miał przy sobie jakieś sakramentalia - krzyż poświęcony, medalik to będzie go to chroniło po prostu. (...) Było to w miejscu, co się zabił też jego sąsiad, niedaleko, młody chłopak 18-letni. To będzie chyba już z 10 lat temu. Wyjechał z domu, tu w Giedlarowej, jechał na giełdę do Rzeszowa tą samą drogą (...) i w tym miejscu właśnie, bo jest taki lekki zakręt, zabił się, wjechał w drzewo (...). Wszyscy uznali, że młody, że za szybko jechał, że zasnął za kierownicą. Ale może też mu wyszła jakaś zjawa i dlatego wjechał w drzewo.

(Małgorzata Kula, Giedlarowa, wywiad prowadziła Maria Kula)


W dawnych czasach to było tak, że młodzież szkolna była zmuszana do sadzenia lasu. Pamiętam, że to była 6-7 klasa i ja też w tym uczestniczyłam. Były do tego takie ryfy, trzeba było mieć bardzo ostrą motykę z ostrym końcem. Obcinało się naokoło z trzech stron tą motyką ostrą ten kawałek, który był nam wydzielony przez leśnego. Jedno przy drugim i robiło się z tego taką skibę, dzisiaj to traktory robią. Jak to było przygotowane to odbywało się sadzenie lasu. Było do tego takie urządzenie, jedna osoba robiła rowek, a druga wsadzała i przyklepywała. W danych odstępach się to robiło, pracowaliśmy na wiosnę. Można było wtedy coś zarobić na tym, ale niewiele.

(Helena Sudoł, Ślęzaki, wywiad prowadził Grzegorz Mosiołek)


To były lata 60. XX w. A do lasu się jechało, tak jak miałem 10 lat – przywoziliśmy do domu drzewo na opał. Jechałem z ojcem, do lasa, pomagałem konie mu przytrzymać czy coś. Taka zwózka to była wczesną wiosną albo zimą. Na jesieni się jechało do lasa po liście jak spadły z drzew. Grabało się, kopcowało się ziemnioki i buroki, przykrywało się tymi liśćmi z lasa. A niektórzy gospodarze i okładali podmurówki domów tymi liśćmi z lasa. U nas nie okładali, był dom ocieplony, nie było potrzeby, ale u innych tak – widziałem.

Po opał jeździło się cały czas.

A później jak nastało zajmowanie się drzewem, zanim u nas był trak, to jeździło się, skupowało trochę drzewa. Przecierało w innym tartaku. Sprzedawało się deski, żeby do rolnictwa coś dorobić. Potem doszło do tartaku, na początku drewno się kupowało u prywatnych ludzi. I to była wycinka pojedyncza. Nie niszczyło się, tylko tu drzewo, tam drzewo.

(Tadeusz Kopala, Wielopole Skrzyńskie, wywiad prowadziła Justyna Niepokój-Gil)


Dziadek opowiadał mi o pozyskiwaniu potażu. Żeby nie być gołosłownym. Tutaj się to odbywało, też u nas mam na swoim leśnictwie  powierzchnie, już młodnik tam rośnie, na której w czasie orki wyszło do wierzchu mnóstwo węgla drzewnego. Jest taki pas, tak jakby ktoś tam kiedyś układał w pryzmę, to się tak ciągnie na poprzek rządków przez jakąś 30 40 m, jeszcze resztki, chyba to był węgiel drzewny, bo to jest. Cały pas czarnej ziemi. Taki jest na jakieś 3-4 m na szerokości, około 20 30 m na długość. Przy przygotowaniu gleby przed zalesieniami odłożone były skiby i wyszło to wszystko do wierzchu. I to widać, że to jest w jednym ciągu. Do tego jeszcze przy zakładaniu piaskowni, bo tu mamy piaskownicę taką, w trakcie pozyskiwana piachu spod ziemi wyszły 2 beczki, z tym z dziegciem. Dębowe beczki zapełnione.

(Jerzy Kurzawa, Przyłęk, rozmowę prowadził Janusz Radwański)


Dęby były „szczęśliwymi drzewami”. Niedaleko Łęgu, między Kępiem a Gorzycami był plac nazywany Grądkami. Tam rosło mnóstwo starych dębów. Teraz z tych dębów mało zostało. Podobnie jest z łąkami przy lesie niegdyś kwitnącymi, pięknymi, pachnącymi, kolorowymi. Obecnie według informatorki to wszystko już zanika. Ludzie dawniej kochali przyrodę, kochali las, lubili tam być. Z opowieści rodziców pamiętała, że w każdą niedzielę – nie było telewizji, nie było radia, do kina czasem pojechali do Rozwadowa – szli nad rzekę, do lasu, na Grądki i spędzali tam kilka godzin, spacerowali, robili zdjęcia.

Podczas wolnego czasu kierowano się do lasu. Przed wojną wybierano się do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci w nocy, na 24 czerwca. Dziewczyny, chłopcy przez wiele godzin byli w tym lesie, gubili się w nim i szukali się. Las obecny był we wspomnieniach starszych. Przypominali sobie zabawy, miejsca oraz czasy okupacji, kiedy las był ich drugim domem, podobnie jak domy za lasem, które były „pewne” – blisko Kępia (Grębów, Zabrnie). Las był tutaj przyjazny i oazą. Las pomiędzy Kępiem a Zabrniem i Grębowem był schronieniem dla działających na tym terenie członków Organizacji Wojskowej.

[…]

Aleksander Kowalczyk pochodził i urodził się w Kępiu. Wywieziony do Niemiec na roboty, wrócił w 1946 r. Aby uniknąć aresztowania, bo był w |Organizacji Wojskowej udał się do średniej szkoły plastycznej w Częstochowie. Przed wojną próbował już malować. Z końskiego włosia robił pędzle. W Kępiu przebywał w 80. i 90. latach, gdzie mieszkał u rodziny i malował, w pokoju i ogrodzie. Zmarł nagle w 1997 r. Malował przez 40 lat. Pozostawił obrazy o tematyce leśnej, biblijnej, religijnej, patriotycznej. Malował w czasie okupacji. Miał wtedy kilka zamówień na temat Polska  w kajdanach. Malował głównie okoliczną przyrodę. Pozostawił po sobie obrazy z pejzażami łąk, lasów. Na obrazach pojawiały się: mgły, chatka, stare rzeczysko, wiosna, kwitnące jabłonie. Zarabiał natomiast a portretach. Jego prace znajdują się w Kępiu u różnych osób. Unikał kościelnych tematów, choć namalował Chrystusa w |Ogrójcu, Ucieczkę z Egiptu. Obrazy są w rękach prywatnych osób także poza Kępiem np. w Warszawie, Lublinie. Wystaw nie miał. Jest rozpoznawalny. Widział inaczej „ten las” niż inni.

(Irena Jonaszek, Kępie Zaleszańskie, wywiad prowadziła Elżbieta Skromak)


Na przednówku, jak zakwitnie mak, to już głodu znak, a jak kwitnie głóg, czyli dzika róża, to jest największy głód. To były domy, że już nie było ziarnka, żeby przetrącić, czyli grubo zemleć i ugotować jakąś pamułę. A taka pamuła gotowana była nagminna. Nie wiem jak, gdzie, ale u nas nazywali to kulasa, albo papinek, Ale to jak gospodyni ugotowała, to też na ileś sposobów. Bo można ją było ugotować na osolonej, lekko pomarszczonej wodzie, potem przełożyć serem, czy jabłkami, tak jak się ryż przekłada, zapiec, była też smaczna. A można było, bo trochę się śpieszyło, pociąć w kawałeczki łyżką na talerz i zalać zimnym mlekiem i zjeść na zimno. I można było gorącym mlekiem, mało to, można było ją po prostu polać tłuszczem, wsadzić do piekarnika i jako ciepłą maszczoną. Na wiele sposobów. I to była potrawa przeważnie biednych ludzi.

[…]

Mech to był majątek, pani kochana. Wszystkie domy w górach są obtykane trawą, a u nas wszystkie domy drewniane są obtykane były mchem. Mech trzeba było wyrwać, wywieźć na jakieś miejsce, albo przywieźć do domu z lasu, lepiej w domu niż w lesie, bo jak zostawił na jakiejś polance, to sobie mógł przywłaszczyć. Wysuszyć i potem tym suchym mchem się obtykało wszystkie szpary w domach. I on był bardzo trwały, i po prostu u nas nie było innego materiału. Bo tutaj nie było takich traw leśnych za wiele, jak w górach mają tego dużo. Oni tym utykają, robią takie skręty

(Stefania Buda, Nosówka, wywiad prowadziła Izabela Wodzińska)

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 4 - Film

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 3 - Opracowania wywiadów

Grzybów jest bardzo dużo jadalnych, ale my o tym nie wiemy. Nawet blaszkowych grzybów dużo jest jadalnych, takich gołąbków, trujący jest chyba tylko jeden. Nawet jeden muchomor jest jadalny, ale nie zbieram, bo innych grzybów jest tyle, że nie trzeba mi ich.

Dużo ludzi tu przychodzi na grzyby. Tu jest las liściasty, to jest dużo borowików i kozaków. Są też i podgrzybki: brunatny, aksamitny, złotawy. Tu rośnie bardzo dużo grzybów. Nawet takie, które piszą w atlasach, że rosną tylko w 10 miejscach w Polsce. A ja tu znalazłem siedlisko tych grzybów, to znaczy jest jedenaste. To podgrzybek pasożytniczek. On jest jadalny, ale pod ochroną. Pasożytniczek – bo rośnie na purchawce. Czasem dwa i trzy, takie małe grzybki. Ja go znalazłem tylko w dwóch miejscach, ale jest. Znalazłem też rozgwiazdę – pięknie wygląda, a śmierdzi strasznie, znalazłem na Stogach. Są tu rydze, choć kiedyś nie było. W grabinie rosły, a to mało kiedy tak jest. Ucina się nóżkę rydza, ona jest w formie rurki, dziurawa, a na obrzeżach jest czerwony sok. To jest pewny rydz. Rydze są bardzo smaczne. Można je smażyć, robić w cieście, w panierce, kiedyś to rydze kładli na blasze i tak upieczone jedli. Do marynaty też są dobre.

Są tacy grzybiarze, co zbierają wszystko co jest jadalne. Ale są i tacy, co zbierają tylko np. prawdziwka i nic więcej.

Najlepiej grzyby przechować jak się je ususzy, ale można marynować w occie, solić, kisić. Solenie to zasypać solą i tak się je konserwuje. A kiszenie to co innego. Podobnie jak ogórki się kisi, ale tego nie znam nikogo, co by kisił.

(Mieczysław Sikora, Nowy Nart, wywiad prowadził Wojciech Dragan)


 Wiechy na imieniny: […] to jest na Jana. Na imieniny. Stawiają najdłuższą tyczkę i na końcu tyczki taki bukiet. I to stawiają. Tak, jeszcze stawiają. Głównie tutaj na Słomianej taka jest, zawsze stoi to. To jest żerdź taka jak najdłuższa, sosnowa, a najlepiej modrzewiowa. Bo modrzew jeszcze wyższy jest. I na wierzchu jest taki bukiet z kwiatów zrobiony i głównie takie rośliny, kwiaty leśne są. A stawiają ci co idą na imieniny. Sąsiedzi dla kolegi, dla solenizanta to stawiają. To jest praktykowane.

Wiechy na koniec budowy domu: Zawsze. Roślina, która rośnie najbliżej tego domu zazwyczaj. To idą albo na łąkę idą zbierają, albo idą do lasu. Tak jak u mnie to przy lesie. I to jest na trzech etapach. Na etapie fundamentów, na etapie stropów i na etapie dachu

(Kazimierz Bąk, Katy, wywiad prowadziła Magdalena Fołta) 


 Ja od małego dziecka byłem związany z lasem to jest rodzinne. Nie tylko najbliższa rodzina jak ojciec, ale tez stryjowie pracowali dawniej w lesie. Ja będąc małym dzieckiem, to wsiadałem na furmankę z ojcem i jechałem z ojcem do lasu. On jakiś czas był drwalem w lesie, tak samo jak stryjowie, i zaszczepił we mnie miłość do lasu, i ja nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć kontaktu z lasem. Później trafiła się okazja w latach 80-tych, aby nabyć cześć nieruchomości i tak się stało. Nieruchomości mam na myśli tereny, działki. […] (O muzeum w Kochanach): To jakoś tak przyszło, żeby cos zostawić po sobie jakaś pamiątkę, jakiś ślad dla potomków i zaczęło się najpierw od Jasełek w Kochanach, i potem zrodził się pomysł, żeby zrekonstruować. Więc ona nie jest identyczna jak była, ale w większość obiekty są z tego okresu, że można sobie wyobrazić, że ta wieś tak wyglądała, te domy nie są identyczne jak były kiedyś, ale na pewno przypomina to wieś.

[…]

To był tak piękny las, około 40 hektarów. Jak się tam weszło w ciągu dnia, to tam było ciemno, słońce nie mogło się przebić przez liście. Tam były dęby, buki, lipy, graby, troszkę jodły i świerka, ale przeważnie liściasty las. Tam były okazy lip, dębów ponad metr średnicy, jeszcze istnieją niektóre, tutaj, w tym rezerwacie. Jest taki dąb, który ma 6 metrów obwodu i nie jest oznakowany, nie wiedzą o nim ludzie. Takich dębów do metra średnicy jest tam około 40, to są pomniki przyrody, ale nikt o to nie dba. Jest np. lipa w której w czasie wojny Żyd przesiedział cala zimę i się tam ukrywał

(Zbigniew Koczwara, Kochany, wywiad prowadziła Elżbieta Dudek-Młynarska)


Lasy mają bardzo dużo lokalnych nazw. Mam tu wyszczególnione, co opisywałem. Na terenie Górna: Przedmieście, Lasek, Wymoklisko, Na Bagnie, Kępa, Góry, Starówka, Choiny, Moskal, Pański Potok, Wilczy Dół. Lasy od strony Wólki Sokołowskiej: Łysa Góra, Mulówki, Podturza, Sadzawki, Rudka, Zrąbek, Maziarnia, Kątówka.

Maziarnia – tam prawdopodobnie był wytop smoły, Moskale – to prawdopodobnie gdzieś w czasie I wojny światowej lub jeszcze wcześniej mogły być z Moskalami jakieś potyczki. To nazwy zaszłe, z dawna.

[…] Wiech weselnych w Górnie nie robiono, ale np. w Kamieniu rozmówca pamięta, że odpowiednik starosty weselnego [tak go nazywano w Górnie] nazywany tam „z koniem” – miał taką wiechę i urzędował jako najważniejsza starszyzna wesela. Wiecha to był wierzchołek drzewka [iglastego], przyozdobiony, i z taką laską, i na tej lasce była głowa czy symbol konia.

[…] O stosowaniu drzew w zabiegach magicznych słyszałem z opowieści, ale na własne oczy nie widziałem. Słyszałem, że gałązki drzew iglastych zastępowały palmę w pokropywaniu zwierząt gospodarskich czy budynków bądź obejść gospodarskich z wielokrotnym powtarzaniem tego rytuału i wymawianiem zamówień. Bywały też okadzanie dymem zwierząt i pomieszczeń.

Kazimierz Smolak, Górno, wywiad prowadziła Jolanta Danak-Gajda) 


Brzóza Stadnicka była jednym z takich ośrodków, jeszcze do lat 80. XX wieku, gdzie, można powiedzieć, rozróżniało się różne zabawki: żywieckie, krakowskie, no i te z Brzózy Stadnickiej, tutaj było zagłębie zabawkarstwa. Ja wychowałem się na tych zabawkach. Mój tato nie robił zabawek, robił łyżki, ale wszyscy sąsiedzi robili jakąś tam zabawkę. Niektórzy małe koniki z karetkami, inni duże koniki strugali, inni ptaki klepaki, u nas to kaczuszki nazywali, jeszcze inni koła terkoczące, także tych zabawek troszkę było. Oprócz tego byli tacy co robili nie tylko zabawkę, robili garnce, siewnice, inne rzeczy…a ja w to zacząłem się bawić przypadkiem, kolega mnie namówił, wiedział, że coś tam umię robić, żeby mu zrobić kilka zabawek. Spodobało mi się, pozbierałem trochę wzorów, trochę poczytałem, współpracowałem z Muzeum Ziemi Leżajskiej, gdzie kiedyś w Leżajsku była fabryka zabawek, udostępnili mi materiały jak się malowało zabawki w tamtych czasach, no i staram się wszystko tak jak kiedyś malowali. Owszem, dziś to wygląda troszeczkę inaczej bo są inne farby, troszkę inne technologie, ale ja nie mam sprzętu jakiegoś typowego, jak są w fabrykach, czy gdzieś tam: ja każdy element muszę wykonać i on jest kilka razy w moich rękach. To jest tradycyjna praca.

Mam wiele rozwiązań innych, ale trzymam się też tej, którą robili kiedyś. Mógłbym robić coś innego, ale tradycja, współpraca z muzeami – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, współpraca z innymi instytucjami inspiruje mnie tym, żeby dalej robić tą samą zabawkę, jak kiedyś robili, jest to nasze dziedzictwo, dziedzictwo tu z Brzózy, gdzie było naprawdę zagłębie zabawek, gdzie zostało nas praktycznie dwóch, którzy się zajmujemy wyrobem zabawek z drzewa. […] Było zagłębie zabawkarskie niesamowite. Zabawkę z Brzózy Stadnickiej można było rozpoznać niemal wszędzie po malowaniu. Spotkałem się z takimi sytuacjami, że byłem gdzieś tam sto kilometrów stąd, czy dwieście, i podchodzi ktoś i mówi – to jest zabawka z mojego dzieciństwa, pan jest z Brzózy, od razu malowanie rzuca się w oczy, że to jest właśnie ten właśnie tradycyjnie patykiem pisane, malowane.

(Jan Dudziak, Brzóza Stadnicka, wywiad prowadziła Jolanta Danak-Gajda)


Kapliczka z Matką Boską od Gradobicia jest przy lesie koło Hadli Kańczuckich, ale to nasza parafia. Opowiadano, że kiedyś straszne grady były i zebrali się starzy gospodarze i kupili figurkę, postawili najpierw we wsi, ale nie dało to zamierzonego rezultatu i wywieźli ją poza wieś, pod las, w miejsce które nazywano Kościoły. Ta kapliczka na Kościołach wybudowana. Powiem pani: przychodzą klęski, huragany, gradobicia, nas dzięki Bogu omijają I jednak trza w to wierzyć, ale tam chodzimy, modlimy się. Tam się msze odprawia: 3. maja na Królowej Polski, na Zielną, w październiku na różaniec. Było tak: przyszliśmy na mszę poświecić ziele, pod las, ławeczki są porobione. Patrzymy – wychodzi chmura, patrzymy – a tu słońce wychodzi! Wyglądało jakby słońce odpychało chmurę. I jak są tam msze, to nigdy nie pada. Mieszkańcy w pobliżu opiekują się tą kapliczką. Matka Boska jest z Dzieciątkiem i normalnie śpiewa się pieśni majowe. Ale już kilka lat ten kult tam istnieje, Manasterz przychodzi. Nieraz to i orkiestra jest zaproszona. Kiedyś pszczelarze mieli mszę i myśliwi.

[…]

W kieleckim lesie, tam, pod sosnami,

gdzie rozkwitały kaliny,

polski tam żołnierz w grobie spoczywa

z dala od swojej rodziny.

 

Mogiła jego mchem się pokryła,

a nad nim krzyż jest brzozowy,

zakwitła na nim biała konwalia,

zaszumiał mu las sosnowy.

 

Nikt go już teraz nie ma w pamięci

i nie ma kto złożyć kwiatów.

Padł on od kuli z ręki faszystów

za wolność waszą i naszą.

(Katarzyna Cieślak, Hadle Szklarskie, wywiad prowadziła Agata Hemon)


Tak, ludzie brali drzewo i robili okna czy meble z tego, robiliśmy też skrzynki na jabłka. Dawniej las dawał zarobek. Byli stolarze, co robili mnóstwo rzeczy, okna przecież nie dało rady kupić w sklepie. Teraz to nawet wyciąć drzewa w swoim lesie nie można, muszą być pozwolenia. Dawniej było łatwiej z tym, ludzie sobie jakoś radzili, żeby przetrwać.

(Zofia Wryk, Sokolniki, wywiad prowadził Grzegorz Mosiołek) 


 Jeżeli była pełnia, no to takie właśnie dziki, które potrafiły przeżyć kilkanaście lat, one nigdy nie wychodziły na światło tam, gdzie padały promienie  księżyca, tylko przechodziły cieniem i były trudne do pozyskania. […]

Koledzy bardziej polowali z podchodu, czy tam z podjazdu. Wykorzystywali furmanki, te linijki tak zwane gdzie można było podjechać koziołka. Dzisiaj zwierzyna nie widzi, że tak powiem, koni, tylko maszyny, traktory i tym podobne, więc jeżeli by zobaczyła konia, to myślę, że by bardziej uciekała niż widząc tą maszynę, taką spalinową.

(Kazimierz Flis, Przecław, wywiad prowadził Janusz Radwański)


Z przednówkiem wiązały się powiedzenia: „Jak zakwita głóg, to jest największy głód, a jak kwitnie mak, to po głodzie znak” – bo ludzie wtedy byli najbardziej wychudzeni. Już ziemniaczka młodego można było wygrzebać, ziarna niedojrzałego wykruszyć z kłosów i przynajmniej tę zupę ugotowaną trochę zasilić tym ziarnem. To było widać najbardziej na ludziach. Bo byli bardzo wymizerowani, a tu upał, ciężkie roboty. Bardzo często wybuchały właśnie wtedy jakieś zarazy.

[W 1552 r. na terenie, na którym mieszka rozmówczyni, wybuchła ostatnia epidemia cholery. Za zmarłych odprawiano msze choleryczne, a do dziś są zapuszczone cmentarze, na których ich grzebano].

Przednówek kończył się z dniem św. Jakuba. Wiązało się z tym powiedzenie: „Po świętym Jakubie, każdy w swym garnku dłubie”.

(Stefania Buda, Nosówka, wywiad prowadziła Izabela Wodzińska)

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 3 - Film

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 2 - Opracowania wywiadów

Cało zime chodziły do lasu, pnioki kopały chłopy, każda sosenka, czy tam jakieś drzewo było wykopane, te użnięte, to był wykopany pniok. Wszystko do domu przywozili, tam piło się poobrzynało, […] wszystko się spalyło. Kiedyś bardzo ludzie szanowali drzewa, tak nie żnyli jak to dziś: pójdzie, motorowo piło żnie. Żnij dzień! O, taką piłą, na kolanach, i tak i siak, już krzyże bolo, nogi bolo, a tu – coś użnyła: tyćki kowołek, a to była grubo sosenka! Pani Helena wie co mówi, bo sama też ścinała drzewa: Całe życie chodziłam, dopiero my piłe kupiyły, jak o, teroz już”. […] I jak sie coś użnyło grubsze, to na chlyb, bo jak się piekło chlyb, co dwa tygodnie się piekło, siedem bochenki, sześć, to trza było drzewo proste, grube, żeby to nałożyć, bo dwa naryncza trza było na roz.

[…]

Z dziada, pradziada były przekazywane wieści, że osoba, która późną nocą wędrowała, żeby sobie skrócić drogę z Rakszawy do Żołyni, to musiała przejść przez Brzeźnik i minąć Potok. Idąc przez las ta osoba napotkała zjawę i ta zjawa ciągnęła tę osobę w stronę tafli wody. I dopiero – mówił – ocknął się jak już był w wodzie: gdzie on jest, za kim on idzie? On by się przecież utopił!

[…]

Inna historia związana jest z lasem Pułanki, na pograniczu Rakszawy i Brzózy Stadnickiej. Tam chowali ludzi, którzy zmarli na cholerę, tam też jest cmentarz choleryczny, o którym nie ma takiej pamięci. Tam, w tych okolicach też ludzie bardzo często gubili się, nie wiedzieli gdzie są, krążyli kilka razy w koło, dopiero przychodziło jakieś otrzeźwienie i po jakimś czasie z tej matni wychodzili.

(Helena Wilczek, Agnieszka Rzepka, Rakszawa, wywiad prowadziła Jolanta Danak-Gajda)


 Sąsiadka mi też opowiadała, że w takim zagajniku, to niewielki las, ludzie wieczorami jak szli, to słyszeli płacz dziecka, zawodzenie takie. Co wieczór to słyszeli i nie wiedzieli o co to chodzi. I doszli do wniosku, że ktoś tam pewnie zakopał dziecko niechciane. To jest w miejscu jak się jedzie przez Domatków do Kamionki. Sąsiadka miała tam akurat w Kamionce rodzinę, a wypadało jej jechać właśnie tą drogą, koło tego zagajnika. I przejeżdżając tam właśnie sama słyszała te płacze i zawodzenie dziecka. Inni ludzie też to słyszeli. Na różne sposoby to próbowali wyciszyć, złagodzić, ale to się nie dawało. Więc zawołali księdza, też się modlił i to chyba też nie pomogło. Wreszcie zawołali jakąś taką babkę ze wsi, pewnie trzeba by się tej sąsiadki pytać, co ona mówiła, ale chyba „Jakżeś ty jest panna, to ty jesteś… [nie pamięta], jak ty jesteś pan, to ty jesteś Jan” A może Anna? Ale ja to mówię na zasadzie rymowanki, nie pamiętam. Ona to kilka razy odprawiała i to się po jakimś czasie uspokoiło. To była kobieta stamtąd, z tamtej okolicy.

(„Górniacy”, Kolbuszowa Górna, wywiad prowadził Wojciech Dragan)


 Organizowano kuligi. Zaprzęgało się konie do sani, w załupki, z tyłu się dzieci na sankach swoich przyczepiało ośmioro-dziesięcioro. Sanie to miał każdy. Sanie a załubki – to jest różnica. Załupki są ładnie obudowane tak dokoła, takie zakryte, kolorowe i siedzenia mają, a sanie to kulpaki się zakładało, pomosty. Wywoziło się obornik saniami, dwoje sani się spinało. Takie sanie jak Kmicica i Oleńke wieźli w „Potopie”, albo chorego jak wieźli, to na saniach. Załupki to były wysokie, ładnie obite. To robił cieśla na wsi – w Sarzynie był stelmach. Do lasu się jechało, w lesie ognisko się zapaliło, kiełbaski się upiekło, jak się załatwiło, to były też kiełbaski. Najwcześniej informator pamięta kuligi w latach 60. XX w.: woźnica jeden dorosły jechał, może nauczyciel ze szkoły.

(Michał Dudek, Sarzyna, wywiad prowadziła Elżbieta Dudek-Młynarska)


 Są też takie miejsca [w Lipie], oczywiście kiedyś to były zupełnie inne czasy, nie było Netflixa, to ludzie opowiadali sobie takie straszne historie, więc jest też dużo takich miejsc, gdzie można powiedzieć, że one są nawiedzone, gdzie rzekomo coś się wydarzyło. Jest takie miejsce, gdzie słychać odgłosy pogrzebu. Żałobnicy idą pieszo i te odgłosy są słyszane, o dwunastej w nocy i w południe. To jest w lesie w głąb, pomiędzy Lipą, a Goliszowcem. Kiedyś próbowałam do tego dotrzeć, rozmawiałam z taką jedną z najstarszych osób i twierdziła ona, że było kiedyś tam bagno i rzeczywiście pogrzeb ugrzązł w tym bagnie, ale to jest tylko legenda. Później tam powstała kapliczka, która miała chronić przed takimi wydarzeniami, ale czy działa, czy nie, trzeba sprawdzić.

[…]

Jest grób w Lipie w lesie, to jest grób żołnierzy austriackich. I była taka historia, że pomiędzy Lipą, a Dąbrową Rzeczycką była granica dwóch zaborów: tutaj była Galicja, a tutaj był zabór rosyjski. Ojciec z synem znaleźli się pomiędzy dwoma granicami i musieli ze sobą walczyć. No i niestety syn zabił ojca. Podobno przy tym grobie można czasami zobaczyć syna klęczącego, jak się ktoś dobrze przyjrzy.

(Marta Widła, Lipa. wywiad prowadził Adam Dragan)


 Flisactwo to kawał historii Ulanowa. Prawie w każdym domu w Ulanowie był flisak. […] Ulanów znajduje się nad Sanem, przy ujściu Tanwi. Od XVIII wieku ścięte w lesie drzewo  ściągano konno nad San, z tego drzewa budowano tratwy flisackie, na które zabierano różne towary z okolicy, głównie od bogatych Żydów, takie jak miód, zboże, suszone owoce, skóry. Płynięto z tym do Gdańska, gdzie wszystko sprzedawano i wracano piechotą do Ulanowa – tratwa była podstawowym surowcem do sprzedaży. Okoliczne lasy były serwitutowe. Zdarzało się, że podczas powrotu z Gdańska zarobione pieniądze przepijano w karczmach i trzeba było po drodze najmować się do różnych robót. Obowiązkiem każdego flisaka było przywieźć swojej kobiecie bursztyny. Flisactwo było w Ulanowie bardzo rozwinięte. Nad Sanem był port rzeczny, spichlerze. Ulanów był nazywany małym Gdańskiem.

Tratwą flisacką dowodził retman. Musiał posiadać specjalne uprawnienia w postaci patentu retmańskiego. Aby zostać retmanem trzeba było uzyskać świadectwo moralności wydane przez władze i księdza. Flisacy, a szczególnie retmani, stanowili coś w rodzaju kasty, mieli swoje ławki w kościele. Aby zostać flisakiem trzeba było posiadać odpowiednie umiejętności – umieć zbijać tratwy flisackie na tzw. bindudze i pływać tratwą. Na tratwie znajdowała się budka, w której mieszkał retman, w drugiej flisacy, palenisko, nad którym gotowano. Flisacy pływali od kwietnia do listopada – granicą, kiedy powinni wrócić było święto św. Barbary.

W Ulanowie istniało Bractwo Flisackie pw. Św. Barbary, patronki flisaków.

(Mieczysław Wójcik, Ulanów, wywiad prowadziła Magdalena Fołta)


 Przywoziły ludzie drzewo sobie nawzajem, tak się zbierały ludzie, jeden drugiemu pomagały. Jak ktoś się budował, trzeba było to drzewo końmi zwieźć, rękami te kloce wyłożyć, to nie było traktora z podnośnikiem. Trzeba było drzewo obrobić, rżnąć piłą, takie rusztowanie zrobione, dwóch chłopów jeden stał na górze, drugi na dole i to drzewo na deski trzeba było porżnąć. […] Tato przymierzał, że będzie się budował. Zaczął kompletować drzewo. Było 12 furmanek, sąsiedzi przychodzili i pomagali, najpierw oni tatowi, a potem tata – im. Tak się kiedyś żyło. Mama zrobiła w niedzielę spotkanie – kupiła beczkę piwa, napiekła zwykłe drożdżowe pierożki, placki, drożdżówki różne, była herbatka, kompocik, piwko, poprzychodzili z żonami na podwórku i to była zapłata za tę pomoc. I tak robił drugi, tak robił trzeci. Bo jakby chciał  najmować, za wszystko płacić… A dziś, czy by to tak przeszło? Wątpię. […] Na budulec nadaje się drzewo tylko zimą ścięte. W lecie drzewo jest z miazgą, jest bezwartościowe. Jak liście spadły, zaczynano pracę w lesie i kończono na wiosnę zanim pąki zaczęły pękać, a drzewo rozwijać się. Zanim miazga krążyć zaczęła. Saniami wożono drzewo, na sanie było łatwiej wyłożyć drzewo, były śniegi. Zbierało się kilku wozaków, żeby jeden drugiemu pomógł wyłożyć. W razie gdyby coś się popsuło, jeden drugiemu pomagał. Jeździły do lasu do Nienadowej, do Birczy po drzewo na budowy, po inne gatunki drzewa. Końmi kilkanaście razy trzeba było jechać. Drzewa były znaczone do zrywki, dziś tak samo robią. Jak już drzewo było ścięte w Nienadowej, to jeździli i wybierali kloce.

(Janina Gołojuch, Siedleczka, wywiad prowadziła Katarzyna Ignas)


 W lesie jest cudowne źródełko. Jak rozmówczyni była mała, to chodzili do Tarnawca, do kościoła. Jest parafia Tarnawiec, chociaż kościół jest w Kuryłówce. Na Górce Kościelnej - tam gdzie kościół, był kiedyś dwór Tarnawskich. Znaleziono też pozostałości murów, stare monety. Legenda głosi, że z kościoła idzie tunel do klasztoru w Leżajsku.

W tej studzience była święta woda. Jak ktoś miał chore dziecko to pobierali tam wodę, nosili koszulki, modlili się. Było wiadomo, że to jest cudowna woda. Czy to naprawdę działało – rozmówczyni nie wie. To była studnia: był beton na zewnątrz, w środku była woda. Za dziecka rozmówczyni chodziła z innymi tam zaglądać. To było przy drodze, ale w lesie. Tam była leśniczówka kiedyś. Ta część lasu nazywa się Księżówka.

(Maria Staroń, Brzyska Wola, wywiad prowadziła Maria Kula)


 Na terenie lasu… Las ten w swoich dziejach historycznych był schronieniem dla uchodźców, partyzantów, dla obrońców ojczyzny i innych. Las zostawił pewne pamiątki. I tak – na terenie uroczyska Laskowa mamy kilka grobów żołnierzy z I wojny św. Staraniem LP, w 100-tną rocznicę uczciliśmy to miejsce, robiąc nowe krzyże na wzór tych z I wojny św., ogrodziliśmy 6 miejsc – one są rozrzucone po lesie. Wówczas wyglądało to tak, że za frontem szły plutony, które dokonywały pochówku. Są mniejsze i większe mogiły. Dziś nie znamy – kto to był, żołnierze różnych narodowości, nikt się nie segregował wtedy. Jakąś ewidencję armia austro-węgierska prowadziła, żołnierze mieli te nieśmiertelniki. Pułki wiedziały ile zginęło. W 2018 r. to było, w rocznicę zakończenia I wojny św. Jest jeszcze 1 pomnik na terenie Lubziny, tam w 1941 r. zostali wywiezieni z zamku w Rzeszowie i rozstrzelani, ok. 100 osób. Jest krzyż i pomnik odnowiony.

Mamy mnóstwo kapliczek w lasach. I tę jedną bardzo ładną, współczesną, ale szczególną – kapliczkę św. Huberta, która powstała na 60-lecie Koła Łowieckiego „Ziemia Ropczycka”. Z inicjatywy Zarządu, a głównie p. Jacek Charchut zaproponował taki pomysł. Z 2008 r. jest nasza kapliczka. Jest tu blisko, przy dukcie leśnym, teraz to już ulica Poręby Chechelskie na skraju lasu. Tak się przyjęło, że od 2008 r. zaczynamy tu polowania zbiorowe, jest msza św., gromadzą się myśliwi i inni goście. Tradycyjne polowanie hubertowskie w lesie gnojnickim. Te polowania zawsze ja prowadziłem, do teraz, jako gospodarz. Były spotkania (dobre czasy bez pandemii), zabawy taneczne. Koło kultywuje tradycję „Hubertowin”.

(Józef Czech, Jacek Charchut, Gnojnica, wywiad prowadziła Justyna Niepokój-Gil)


 Dawni dziecka nie utrzymał w domu, dzieci uciekały na górkę taką. Jak się śnieg lepił to się kulkami rzucało tak, śnieżynkami no i kto tam kogo trafił. Jak kulig był we Stalach, to mój przyszły mąż to robił. Jak wyskoczyłam z domu, miałam 16-17 lat żeby to zoboczyć jak to wygląda ten kulig, a on kulką ze śniegu we mnie rzucił. Potem za jakiś czas przyszedł do mnie w kawalerke i zostoł moim mężem. Ja pochodze tam od strony Stalów, tam były „góry” - nazywało się tak lasy, bo to były pagórki tam i tam my uciekały do tego lasu i tam żeśmy zjeżdżały na tych sankach. A jak nie mieliśmy sanek, to się we worek nawaliło siana, na tym sianie żeśmy zjeżdżały i to była nasza uciecha.

(Janina Tłusta, Cygany, wywiad prowadził Grzegorz Mosiołek)


 Kapliczka znajduje się tez przy moście na Babulówce. Ma formę krzyża, wokół niego rosną cztery stare  dęby. Jest on postawiony na pamiątkę wydarzenia, które informatorka opisuje tak: jacyś państwo czy panicze jechali, konie się zerwały i te panie bardzo się modliły, bo te konie jak wpadną w tę rzekę […] Udało się konie zatrzymać, na pamiątkę tego wydarzenia państwo kazało postawić krzyż i zasadzić cztery dęby.

(Zyta Wajdzik, Dębiaki, wywiad prowadził Janusz Radwański)


 Kołodzieje wykonywali wozy drewniane – pan Wolicki w Dębicy. Dzwony, szprychy wykonywano z akacji, rozwory z graba, a reszta mogła być z buka. Pobijaki i dłuta robiono także z akacji, bo to było drewno twarde. Z jesiona i graba robiono sanie. Każde drzewo ucięte musiało się suszyć przynajmniej rok czasu w pniu. Później dopiero przewożono do tartaku. Po przywiezieniu z tartaku nadal pozostawało do suszenia – sezonowania. Często suszono w pozycji pionowej (na stojąco).Płoty były z wierzby, olchy. Słupy opalano. Brzozę ścinano na opał, być może prawda do maśniczek była z tego drewna.  

(Alojzy Kowalski, Sędziszów Małopolski, wywiad prowadziła Urszula Rzeszut-Baran)


 Tuż po wojnie, ze względu na brak drzew do zalesienia tereny te obsadzono sosną. Sosna ma specyficzny układ korzeni, a jej środek ciężkości jest stosunkowo wysoki, stąd podczas wichur następują wywroty. Zdaniem informatora w lesie powinien być posadzony dąb i on także był na tym miejscu. Świadczy o tym choćby nazwa Dębica, która związana jest z występowaniem dębu.

W XIX w. zaczęto wprowadzać nowe gatunki drzew. M.in. pojawił się dąb czerwony i daglezje (drzewo iglaste). To są drzewa szkodliwe. Dąb polski, rodzimy ma okres owocowania i użytkowania, co 7-8 lat, a dąb czerwony owocuje co roku. To spowodowało popularność tego gatunku i stopniowe zanikanie dębu polskiego. Popularna była też czeremcha amerykańska. Też mnóstwo jej rośnie.

(Józef Mitka, Zdżary, wywiad prowadziła Izabela Wodzińska)


 Chodziłem na zrywkę, robiłem z ojcem i matka też była. Nie ścinało się drzewa tylko się obkapywało. Taki kanał wkoło się robiło, trzeba było poobcinać korzenie naokoło. Ile się trzeba czasem było namęczyć! Sosna ma korzeń palowy, to czasem trzeba było bardzo dużo obkapywać,  zeby się do niego dostać, żeby go wydrzyć. Mówili, że to był korzeń maciczny, strasznie trudno było go uciąć. nie było podejścia czasem, ale ludzie musieli to robić. Bo te boczne korzenie, co sosna pije wodę to bez problemu się ucinało. A na piachach to właśnie najwięcej te maciczne rosną. Rosną głęboko, żeby się te sosny na piachach nie przewróciły.

Potem zaczynało się najgorsze: trzeba było ją gdzieś puścić, żeby się nie zatrzymała albo coś. Pamiętom, że ojciec miał taki długi powróz, takiego sęka zakładoł i co się orzucoł, żeby ten powróz gdzieś się zapalentoł! A potem z powrozem tak sie huśtało z tym drzewem. Jak nie poszło to jeszcze motyka i siekira i trza było podrębywać, do skutku. Jak jedno drzewo owalił za cały dzień to było wszystko. A dzisiaj to i dwadzieścia. Wyciągało się drzewo z pniem, bo jak tego nie zrobiły to te pnie zostawały. A potem był problem wyrwać tego pnia. Nie było ciągników, to końmi próbowano co ś zrobić. Tak się trafiało. Jak się komuś spieszyło to ścinał drzewo, taką piłą moja-twoja, pień zostawał, ale później męczyli się z tym pniem. Tak na prosto ścinali, nie na skoskę. Widać było, w którym miejscu ma szansę pójść ścięcie. Przycinało się z jednej strony, potem z drugiej, wtedy wiedzieli gdzie pójdzie. A potem cięli do skutku.

Jak drzewo spadło, to trzeba było ładnie okrzesać siekirką, gałązki to mama czy babcia nosiły na kupkę – to była babska robota. Pień się rozmierzyło, cięło na klocki jakie były potrzebne, a potem konie, łańcuch, konie wyciągały pnie pod wóz i ładowało się na wóz. U mnie dawało się takie podpórki wyżej koła, tam, gdzie kulpaki są na kołowroty: jedna z przodu druga z tyłu. Konie naciągały na wóz długim łańcuchem. Myśmy podpierali takimi dość długimi drążkami. Nieraz trzeba było się bardzo umęczyć. Lady się nie używało, raczej końmi się ładowało, albo ludzie wpychali. Wóz się rozkładało na rozworze, potem wiązało sznurek na tej rozworze i ściągało na wierzchu tym sznurkiem.

(Zbygniew Chmielowski, Staniszewskie, wywiad prowadził Wojciech Dragan)

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Materiały źródłowe - Sezon 2 - Film

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Publikacja

Publikacja "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny" - do pobrania (PDF)

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Archiwum

Pieśni o tematyce związanej z lasem

Lp.

Tytuł

Gatunek

Wykonanie

Wykonawca

Miejscowość

Sygnatury

nagrania audio

transkrypcje

1          

A dlaczego nie, moje kochanie?

zalotna

śpiew solo

Horodecka Janina

Grzęska

NC 349/6

AE 622/26

2          

A nasza swaszczusia lasem przyjechała

przyśpiewka weselna

śpiew solo

Marek Jan

Kamionka

NC 153/3

AE 439/2

3          

A w niedzielę po obiedzie, szedł Pan Jezus po spacerze

ballada

śpiew solo

ZS

Łazory

NC 800/2

AE 882/40

4          

Był młody myśliwy, co często polował

zalotna

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5/2

AE 514/5

5          

Chciała Kasia Jasia za męża swojego

miłosna

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy „Mazurzanie”

Mazury

NC 11/7

AE 514/35

6          

Czego ty, Andziu, w lasku stoisz?

miłosna

śpiew solo

Kot Helena

Medynia Głogowska

NC 352/1

AE 655/21

7          

Cztery morgi lasu, samej ostrężyny

miłosna

śpiew solo

Początek Józefa

Czarna Sędziszowska

NC 152/2

AE 434/3

8          

Ej, tam za górą, gdzie płyną wody

miłosna

śpiew duet

Bednarz Anna,

Bednarz Mieczysław

Jeżowe

NC 761/1/2

AE 882/1

9          

Gdy Najświętsza Panienka po świecie chodziła

kolęda

śpiew solo

Wyskiel Weronika

Futoma

NC 478/1

AE 780/9

10       

Gdzieżeś wieszeńko urosła

weselna

śpiew solo

Rajzer Maria

Handzlówka

NC 356/7

AE 655/10

11       

Hej, a na bory ruciany wianeczku

weselna

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 239/19

12       

Hej ha, jechała, nadybała Michała

wiązanka przyśpiewek weselnych

śpiew duet

Buk Piotr,

Buk Zenon

Krzemienica

NC 353/2

AE 655/49

13       

Hej, po dolinie, hej, po lesie

miłosna

śpiew zespołowy, instrumentalna

Kapela „Niezapominajka”

Jawornik Polski

NC 346/2

AE 622/73

14       

Hej, pod lasem, pod lasem chłop tatarkę kosił

żartobliwa

śpiew solo, instrumentalna

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/24

15       

Hej, tam w dolinie i po lesie

miłosna

śpiew solo

Marchwiany Maria

Ujezna

NC 324/9

AE 622/31

16       

Hej, wy ptaszkowie z gaju zielonego

miłosna

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 240/37

17       

Idę ja se przez las, ciemno było w lesie

żartobliwa

śpiew solo, instrumentalna

Marszał-Haracz Alina,

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/28

18       

Ja do lasu nie pojadę, bo ja mały chłopczyna

kawalerska

śpiew solo, instrumentalna

Marszał-Haracz Alina,

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/26

19       

Jak cię będą czepić – spojrzyj pod powałę

wiązanka przyśpiewek weselnych

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/16

20       

Jak ja jechał przez las słyszałem płakanie

żartobliwa

śpiew solo, instrumentalna

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/23

21       

Jak zasiałam raz rozmaryn

miłosna

śpiew solo

Zarzycka Elżbieta

Tarnogóra

NC 475/4

AE 780/35

22       

Jechał odważny gajowy do lasu ciemnego (ukr.)

miłosna

śpiew solo

Maruszak Anna

Piskorowice

NC 32/20

AE 336/7

23       

Jechał pan gajowy przez lasek dębowy

miłosna /

kolęda życząca

śpiew solo

Sudoł Władysław

Widełka

NC 479/4

AE 780/37

24       

Jest ścieżeczka w lesie

miłosna

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy „Ścieżynka”

Dąbrowica

NC 31/27

AE 334/7

25       

Już zachodzi czerwone słoneczko

partyzancka

śpiew solo

Koczot Katarzyna

Groble

NC 72/1

AE 352/8

26       

Krzyżu święty nade wszystko

religijna

śpiew solo

Wnuk Maria

Kuryłówka

NC 30/6

AE 331/20

27       

Leciały żurawie przez to łąckie pole

weselna, oczepinowa

śpiew solo

Kłęk Janina

Łąka

NC 275/3

AE 579/37

28       

Lesie, ty mój lesie, nie ma w tobie granic

przyśpiewka

śpiew solo

ZS

Łazory

NC 800/2

AE 882/39

29       

Mój wianeczku lewandowy

weselna

śpiew solo

NN

okolice Tarnobrzega

-

AE 238/1

30       

Mówi myśliwy Zenek do Ani

żartobliwa /

miłosna

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5

AE 514/9

31       

Na Jankowym wyrębie, taji lili bum

miłosna

śpiew solo

ZS

Łazory

NC 800/2

AE 882/42

32       

Na onej łące zielonej pasła pasterka baranka

żartobliwa

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/22

33       

Nad bystrym Łęgiem siedzi dziewczyna

miłosna

śpiew solo

Tonderys Teresa

Przyszów

NC 729/4/4

AE 882/32

34       

Nad rzeszowską Jasionką zieleni się gęsty las

miłosna

śpiew solo

Bojda Maria

Nowa Wieś

NC 282/2

AE 579/42

35       

Nasza Andziula prześliczna dama

miłosna / kolęda życząca

śpiew duet

Krypel Emilia,

Kułaga Helena

Jamnica

NC 111/3

AE 406/31

36       

Nie ma nikt na świecie domu, jak my mamy

partyzancka

śpiew solo

Wójcik Mieczysław

Ulanów

NC 763/2/2

AE 882/38/1,2

37       

O Kupało w złotym wieńcu

sobótkowa

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 239/1/a,b

38       

Oj, Lasowiaczka ja se

stanowa

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 239/4

39       

Oj, mam ci ja ptaszka w lesie

kawalerska

śpiew solo

Łoboda Jan

Poręby Dymarskie

NC 237/2

AE 529/1

40       

Oj, pielę ziemniaki

stanowa /

przy pracy

śpiew solo,

instrumentalna

Kapela z Niska

Nisko

-

AE 243/19

41       

Oj, radzi, radzi, wielkiej czeladzi

weselna

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/15

42       

Oj, w lesie, w lesie pod sosną

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 717/2

AE 882/3

43       

Ojcze i matko kochana ostatnie skreślam westchnienie

obozowa

śpiew solo

Stępień Anna

Korczowiska

NC 236/4/2

AE 514/24

44       

Pada deszczyk, pada deszczyk po gęstej leszczynie

miłosna

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5

AE 514/11

45       

Pasła gąski tam, pod borem

miłosna

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy z Grzęski

Grzęska

NC 346/1

AE 622/69

46       

Pasła pastereczka wołki u laseczka

żartobliwa

śpiew solo

Styczyńska Janina

Ocieka

NC 155/4

AE 440/8

47       

Pastuszkowie, bracia mili

pastorałka

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy z Majdanu Królewskiego

Majdan Królewski

-

AE 243/6

48       

Pastuszkowie, bracia mili

pastorałka

śpiew zespołowy,

instrumentalna

Zespół „Jasiołczanie”

Jasionka

NC 278/1

AE 579/10

49       

Piękna Alfreda poszła do lasu

miłosna

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy „Ścieżynka”

Dąbrowica

NC 31/27

AE 334/4

50       

Po partyzancie dziewczyna płacze

partyzancka

śpiew solo

Wójcik Mieczysław

Ulanów

NC 763/2/2

AE 882/37

51       

Pod borem, pod lasem siedzi Marysieńka

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 717/2

AE 882/6

52       

Pod laskiem zielonym, u wzgórza

biesiadna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/11

53       

Pod zielonym dębem – raz!

miłosna

śpiew solo

Wnuk Maria

Kuryłówka

NC 30/6

AE 331/62

54       

Pognała woły na bukowinę

zalotna

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5

AE 514/14

55       

Poszedł odważny gajowy do lasu ciemnego

miłosna

śpiew duet

Bednarz Anna,

Bednarz Mieczysław

Jeżowe

NC 762/1/2

AE 882/2

56       

Poszedł odważny gajowy do lasu ciemnego

miłosna

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/19

57       

Poszedł odważny gajowy do lasu ciemnego

miłosna

śpiew solo

Dudek Michał

Sarzyna

NC 762/4/2

AE 882/36

58       

Poszedł odważny gajowy do lasu w ciemną noc

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 717/2

AE 882/5

59       

Poszła babcia do gaika, do zielonego

żartobliwa /

miłosna

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5/2

AE 514/4/1,2

60       

Poszła do lasu i zabłądziła

żartobliwa /

miłosna

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 240/40

61       

Poszłem do lasu, do zielonego

miłosna

śpiew solo

Betlej Stanisław

Trześń

NC 254/6

AE 527/1

62       

Powiedział mi słowiczek

miłosna

śpiew solo

Styczyńska Janina

 Ocieka

NC 155/4

AE 440/6

63       

Prawdę ptaszek gada, co na gaju siada

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/10

64       

Przy wysokim lesie, przy niskiej dolinie

miłosna

śpiew solo

Mierzwa Maria

Kopki

NC 74/5

AE 354/8

65       

Raz pewien chłop na jarmark szedł

żartobliwa, obyczajowa

śpiew solo

Marchwiany Maria

Ujezna

NC 324/9

AE 622/32

66       

Raz się burza zerwała, piorun strzelił w dębinę

miłosna

śpiew solo

Wilczek Helena

Rakszawa

NC 760/4

AE 882/34

67       

Rozwijaj się suchy dębie choć na cztery liście

miłosna /

kolęda życząca

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/17

68       

Skoczyła Kasieńka z zamku wysokiego

kolęda życząca

śpiew solo

Rzemyk Stanisław

Ujezna

NC 324/10

AE 622/12

69       

Skowroneczek śpiewa, dzień się rozwidniewa

weselna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 717/2

AE 882/4

70       

Słoneczko na zachodzie

miłosna

śpiew zespołowy

Zespół śpiewaczy „Ścieżynka”

Dąbrowica

NC 31/27

AE 334/8

71       

Stała się nam nowina miła

kolęda apokaliptyczna

śpiew solo

Totoń Jan

Zagorzyce

NC 159/6

AE 435/7

72       

Szedłem sobie dróżyneczką

miłosna

śpiew solo

Betlej Stanisław

Trześń

NC 254/6

AE 527/2

73       

Śpiewa ptaszek w lesie, wśród zielonych drzew

dziecięca

śpiew solo

solistka z zespołu „Jasiołczanie”

Jasionka

NC 278/1

AE 579/12

74       

Świeci miesiączek, jako tysiączek

miłosna

śpiew solo

Styczyńska Janina

Ocieka

NC 155/4

AE 440/13

75       

Świeć miesiączku pomaluśku

miłosna

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 239/33

76       

Święty Łukasz z Michobrzyśca

apokryficzna

śpiew solo

Kowalczyk Zofia

Wydrza

NC 112/7

AE 407/6

77       

Tam, koło młyna rośnie leszczyna

miłosna

śpiew solo

Początek Józefa

Czarna Sędziszowska

NC 152/2

AE 434/6

78       

Tam, na podwórzu, tam stoi sośnia

kolęda życząca

śpiew zespołowy

Zespół „Folusz”

Giedlarowa

NC 95/7

AE 471/4

79       

Tam, pod lasem, pod ciemnym jaworem

miłosna

śpiew solo

Kot Helena

Medynia Głogowska

NC 352/1

AE 655/18

80       

Tam, pod podlas, tam, pod podlas zielenieńki

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/12

81       

Tam, u jeziora, u bystrej wody

miłosna

śpiew solo

Wilczek Helena

Rakszawa

NC 760/4

AE 882/33

82       

Tam, za gajem, za gęstą leszczyną

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/9

83       

Ty pójdziesz górą, a ja doliną

miłosna /

kolęda życząca

śpiew solo

Michalski Stefan

Nowa Wieś

NC 239/2

AE 516/10

84       

Usnął Janek na murawie

miłosna

śpiew solo

ZS

Łazory

NC 800/2

AE 882/41

85       

Usnęła Helena w lesie pod liliją

miłosna

śpiew solo

Tonderys Teresa

Przyszów

NC 729/4/1

AE 882/30

86       

W cichy i pogodny wieczór majowy

miłosna

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/20

87       

W cichy i pogodny wieczór majowy

miłosna

śpiew solo

Styczyńska Janina

Ocieka

NC 155/4

AE 440/5

88       

W ciepłe letnie wieczory, pod zielonym jaworem

miłosna

śpiew zespołowy, instrumentalna

Kapela „Niezapominajka”

Jawornik Polski

NC 346/2

AE 622/71

89       

W lesie koło młyna, rośnie jarzębina

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/13

90       

W lesie pod jaworem, pod gęstą leszczyną

zalotna

śpiew solo

Pruchnik Teresa

Widełka

NC 239/7

AE 516/2

91       

W lesie przy strumieniu jeleń wodę pije

miłosna

śpiew solo

Tonderys Teresa

Przyszów

NC 729/4/1

AE 882/29

92       

W niedzielę po obiedzie dostałem smutny list

ballada

śpiew solo

Stępień Anna

Korczowiska

NC 236/4/2

AE 514/26

93       

W obornicy krowa ryczy i ogonem wywija

żartobliwa

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5

AE 514/6

94       

W zielonym gaiku i w zielonym gaju

miłosna /

kolęda życząca

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 717/2

AE 882/7

95       

W zielonym gaju, gdzie sarenki żyją

miłosna

śpiew solo

Szewczyk Anna

Kamień

NC 760/5

AE 882/8

96       

W zielonym lesie, gdzie sarenki żyją

miłosna

śpiew solo

Dudek Michał

Sarzyna

NC 762/4/2

AE 882/35

97       

Wędrował księżyc złoty, napotkał ciemny las

partyzancka

śpiew solo

Stafiej Kazimiera

Koziarnia

NC 719/2

AE 882/21

98       

Wiejska dziewczyna w swym wiejskim stroju

współczesna

śpiew duet

Gaweł Jolanta,

Szczur Bronisława

Jasionka

NC 282/1

AE 579/1

99       

Wina, drużbowie, wina

weselna

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

 

AE 240/5

100    

Wschodni mroźny wietrzyk wieje

żartobliwa

śpiew solo

Stępień Stanisław

Korczowiska

NC 236/5

AE 514/8

101    

Wstąpiłem do partyzantki

patriotyczna

śpiew solo

Koczot Katarzyna

Groble

NC 72/1

AE 352/7

102    

Z narodzenia Pana dziś dzień wesoły

pastorałka

śpiew solo

Flejszar Agata

Markowa

NC 476/3

AE 780/18a

103    

Za górami, za lasami, hej, tam w leszczynce

miłosna

śpiew solo

ZS

Łazory

NC 800/2

AE 882/43

104    

Za las chłopcy, za las, bo za lasem grają

zalotna /

do tańca

śpiew solo, instrumentalna

Marszał-Haracz Alina,

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/25

105    

Za mną, za mną, ej, dzieweczki

sobótkowa

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 239/3

106    

Zachodzi słoneczko za las kalinowy

miłosna

śpiew solo

Bielak Stefania

Dąbrówka

NC 75/3

AE 355/4

107    

Zachodzi słoneczko za las kalinowy

kawalerska

śpiew solo, instrumentalna

Marszał-Haracz Alina,

Marszał Henryk

Przewrotne

NC 760/2

AE 882/27

108    

Zachodź słonko, zachodź, za las, za dąbrowę

żniwna

śpiew solo

Wnuk Maria

Kuryłówka

NC 30/9

AE 331/34

109    

Zakukała kukułeczka na śliwie

weselna, oczepinowa

śpiew solo

Kozioł Maria

Machów

-

AE 240/10

110    

Żadna mi się tak nie spodobała

miłosna

śpiew solo

Koczot Katarzyna

Groble

NC 72/1

AE 352/6

 

WYWIADY Z BADAŃ TERENOWYCH Z LAT 2008-2022

 

 

 

Lp.

Miejscowość (powiat)

Informator

Tematy kluczowe

Prowadzący wywiad

Sygnatury

nagrania audio

opracowania wywiadów

transkrypcje pieśni i melodii

transkrypcje poezji

fotografie

1          

Agatówka-Piaski (stalowowolski)

Adamowski Piotr (AP), ur. 1955 r.

obrzędowość doroczna (1 Maja, Boże Ciało, Boże Narodzenie), rzemiosło (pszczelarstwo, flisactwo), historia (historia Rozwadowa, Pława, rynek, sklepy w rynku), religijność (kapliczki), rzemiosło (pszczelarstwo, flisactwo), przemysł leśny (żywiczarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), sztuka (rzeźba w drewnie), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, czysty las

Dragan Adam

NC 729/1

AE 827/1

-

-

NC 742

2          

Bachórzec (przemyski)

Klaczak-Łach Elżbieta (K-ŁE),

ur. 1969 r.

Łach Mariusz (ŁM), ur. 1968 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, św. Huberta), folklor (pieśni, legendy, przysłowia), historia (miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), religijność (kapliczki), rzemiosło (pszczelarstwo), sztuka (rzeźba w drewnie), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Hemon Agata

NC 721/1

AE 819/1

-

-

NC 734

3          

Baranów Sandomierski (tarnobrzeski)

Kułacz Krystyna (KK)

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Gromnicznej, Boże Ciało, św. Piotra i Pawła), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), pożywienie (przygotowywanie potraw), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), kłusownictwo, zbieractwo

Wodzińska Izabela

NC 728/1

AE 826/1

-

-

NC 741

4          

Baranów Sandomierski (tarnobrzeski)

Lombara-Skóra Alicja (L-SA),

ur. 1950 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, Wigilia), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, zbieractwo

Migurska Maria

NC 724/1

AE 822/1

-

-

NC 737

5          

Baranów Sandomierski (tarnobrzeski)

Wydro Zofia (WZ), ur. 1950 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (pieśni), religijność (prymicje, kapliczki), historia (miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), zbieractwo, jesień w lesie

Migurska Maria

NC 724/2

AE 822/2

-

-

NC 737

6          

Biały Bór (mielecki)1

Gawryś Roman (GR),

 ur. 1969 r.

religijność (chodzenie do kościoła), architektura i budownictwo, życie społeczne (stosunki sąsiedzkie, emigracja, styl życia), las

Tejchma Jacek

NC 172/1

AE 433/1

-

-

NC 173

7          

Biedaczów (leżajski)

Kozyra Stanisława (KS), ur. 1947 r.

folklor (demonologia), religijność (kapliczki, krzyże), rzemiosło (pszczelarstwo), zajęcia gospodarskie (praca w lesie, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, zbieractwo

Kula Maria

NC 723/1

AE 821/1

-

-

NC 736

8          

Blizna (ropczycko-sędziszowski)

Kozioł Marian (KM), ur. 1936 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (wierzenia, wiecha, lecznictwo), rzemiosło (miotlarstwo, plecionkarstwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, wypas bydła), historia (nazwy części lasu, II wojna światowa, Cyganie), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, praca w lesie, kradzież drewna, zwierzęta

Niepokój-Gil Justyna

NC 796/1

AE 858/1

-

-

NC 809

9          

Boguchwała (rzeszowski)

Drąg Czesław (DC)

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, Matki Boskiej Jagodnej), folklor (wiecha, legendy, pieśni), religijność (prymicje, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, praca w lesie, kradzież drewna, zwierzęta, zbieractwo, przednówek, lato w lesie (rekreacja)

Biały Lidia

NC 826/1

AE 873/1

-

-

NC 840

10       

Bojanów (stalowowolski)1

Dąbal Józef (DJ),

 ur. 1953 r.

rzeźbiarstwo (rzeźba z korzenia), pszczelarstwo

Łokaj Agnieszka

NC 114/8

AE 399/8

-

-

NC 122

11       

Bojanów (stalowowolski)

Szczęch Genowefa (SG)

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni, wierzenia), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Dragan Adam

NC 729/2

AE 827/2

-

-

NC 742

12       

Bojanów (stalowowolski)1

Szczypień Krystyna (SK),

ur. 1955 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia), wystrój wnętrz, historia (hr. Komorowski), przemysł (tartak, huta szkła)

Łokaj Agnieszka

NC 114/2

AE 399/2

 

 

NC 122

13       

Borek Wielki (ropczycko- sędziszowski)1

Przydział Jan (PJ),

 ur. 1932 r.

rzemiosło (rzeźba w drewnie)

Wójtowicz Małgorzata

NC 160/3

-

-

-

NC 169

14       

Brzóza Królewska (leżajski)

Grabarz Marian (GM), ur. 1963 r.

folklor (demonologia), religijność (kapliczki), historia (miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, zbieractwo (poroże, owoce)

Fołta Magdalena

NC 720/1

AE 818/1

-

-

NC 733

15       

Brzóza Królewska (leżajski)

Wach Stanisława (WS), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni, demonologia), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na narzędzia, jako budulec), gatunki drzew

Kula Maria

 NC 766/1

AE 843/1

-

-

NC 779

16       

Brzóza Królewska (leżajski)

Wach Stanisława (WS), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, dożynki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wiecha, odczynianie uroków, demonologia, pieśni), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, Cyganie, Żydzi, miejsce pamięci), gatunki drzew, przednówek, praca w lesie, kradzież drewna

Kula Maria

 NC 822/1

AE 869/1

-

-

NC 836

17       

Brzóza Królewska (leżajski)

Wnęk Feliks (WF), ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (majówka), rzemiosło (miotlarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, mszenie chałup), historia (miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, zima w lesie

Fołta Magdalena

 NC 763/1

AE 840/1

-

-

NC 776

18       

Brzóza Królewska(leżajski)1

Franus Michalina (FM),

ur. 1932 r.

Urban Kazimierz (UK),

 ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielkanoc), zajęcia gospodarskie (hodowla zwierząt, przygotowanie pożywienia, uprawy), zbieractwo, kłusownictwo

Drąg Damian

NC 26/2

AE 338/4

-

-

NC 49

19       

Brzóza Królewska (leżajski)1

Franus Michalina (FM),

 ur. 1932 r.

obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny), organizacja wsi, zbieractwo

Drąg Damian

NC 26/3-4

AE 338/5

-

-

NC 49

20       

Brzóza Stadnicka (łańcucki)

Dudziak Jan (DJ), ur. 1963 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), rzemiosło (zabawkarstwo) religijność (kapliczki), historia (miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, wiosna w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 788/1

AE 850/1

-

-

NC 801

21       

Brzóza Stadnicka (łańcucki)1

Lorenc Henryk (LH),

ur. ok. 1948 r.

budownictwo, zbieractwo

Drąg Damian

NC 26/12

AE 338/3

-

-

NC 49

22       

Brzóza Stadnicka (łańcucki)1

Lorenc Józef (LJ),

 ur. 1938 r.

zabawkarstwo, wyroby z drewna, występowanie gatunków drzew

Drąg Damian

NC 26/13

-

-

-

NC 49

23       

Brzóza Stadnicka (łańcucki)1

Wawrzaszek Jan (WJ),

ur. 1938 r.

Wawrzaszek Jadwiga (WJ),

ur. 1938 r.

łubiarstwo, wyrób niecek

Niepokój

Justyna,

Wójtowicz Małgorzata

NC 31/4

AE 343/4

-

-

NC 34/1

24       

Brzóza Stadnicka (łańcucki)1

Ryszard Marciniec (RM)

zabawkarstwo, zabawki drewniane z ośrodka w Brzózie Stadnickiej

Niepokój

Justyna,

Wójtowicz Małgorzata

NC 31/6-13

-

-

-

NC 34/1

25       

Brzyska Wola (leżajski)

Femiak Maria (FM), ur. 1943 r.

obrzędowość rodzinna (wesele, imieniny), folklor (wiecha, demonologia, pieśni), rzemiosło (plecionkarstwo z wikliny), przemysł leśny (żywiczarstwo), religijność (kapliczki, krzyże, cudowny obraz MB z Dzieciątkiem), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (nazwy części lasu, Cyganie, historia leśnictwa, Ukraińcy, miejsce pamięci, partyzantka, Żydzi), zbieractwo, praca w lesie

Fołta Magdalena

 NC 819/1

AE 866/1

-

-

NC 833

26       

Brzyska Wola (leżajski)

Staroń Maria (SM), ur. 1931 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (imieniny, urodziny), folklor (lecznictwo, poezja, pieśni), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno jako budulec), historia (nazwy części lasu), gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Kula Maria

 NC 766/2

AE 843/2

-

-

NC 779

27       

Brzyska Wola Kolonia (leżajski)1

Mikos Franciszka (MF),

ur. 1931 r.

Cichoń Agnieszka (CA),

ur. 1918 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia, kolędowanie, Wielkanoc, Zielone Świątki, Boże Ciało), obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (strój, zabiegi przy dziecku), zajęcia gospodarskie (uprawy, pierwszy wypas bydła, przygotowanie pożywienia, środki czystości), zbieractwo, zioła

Niepokój

Justyna,

Wójtowicz Małgorzata

NC 31/14-15

AE 343/8

AE 334/14-16

-

NC 33/1

28       

Budy Łańcuckie (łańcucki)3

Baran Maria (BM), ur. 1933 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało – wianki),

obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny dziecka, chrzest), folklor (stroje dzieci, stawianie majówek), pożywienie (pieczenie chleba), rzemiosło (tkactwo),

las i przemysł (zbieractwo jagód), higiena kobiet

Ignas Katarzyna

NC 357/1

AE 651/1

-

-

NC 366

29       

Bukowiec (kolbuszowski)1

Kiwak Władysław (KW),

ur. 1936 r.

rzemiosło (bednarstwo)

Dragan Wojciech

NC 254/1

-

-

-

NC 262

30       

Bukowiec (kolbuszowski)1

Kołacz Józef (KJ),

 ur. 1933 r.

folklor (demonologia), rzemiosło (bednarstwo), przygotowanie pożywienia, budownictwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 254/2

AE 518/1

-

-

NC 262

31       

Cewków (lubaczowski)4

Mrówka Aniela (MA),

ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Danak-Gajda Jolanta

NC 494/1

AE 769/1

 

 

NC 504

32       

Chałupki Dębniańskie (leżajski)1

Lis Maria (LM),

ur. 1924 r.

Lis Józef (LJ),

ur. 1924 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc), folklor (strój), zajęcia gospodarskie (uprawy, pierwszy wypas bydła, przygotowanie i przechowywanie pożywienia), organizacja i historia wsi, rzemiosło, budownictwo, zbieractwo

Niepokój

Justyna,

Wójtowicz Małgorzata

NC 31/19-20

AE 343/7

-

-

NC 34/2

33       

Cholewiana Góra (niżański)1

Kołodziej Eugenia (KE),

 ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój, taniec "cholewiok"), zajęcia gospodarskie (praca: wiosna-zima), zbieractwo

Drąg Czesław

NC 74/1

 

 

AE 354/1

 

-

-

NC 85

34       

Chorzelów (mielecki)

Kriger Kazimierz (KK), ur. 1945 r.

folklor (demonologia), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), historia (historia rodziny, historia majątku Kozłowieckich w Komorowie, lesistość obszaru, II wojna światowa - partyzantka), budownictwo, przemysł leśny (żywiczarstwo), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, praca w lesie, spółdzielnia „Las”

Dragan Wojciech

NC 718/1

AE 816/1

-

-

NC 731

35       

Cmolas (kolbuszowski)

Kosiorowska Bronisława (KB),

ur. 1947 r.,

Kosiorowska Barbara (KB),

ur. 1973 r.,

Kosiorowski Wiesław (KW),

ur. 1972 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo), rzemiosło (pszczelarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, wypas bydła), zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Dragan Wojciech

NC 789/1

AE 851/1

-

-

NC 802

36       

Cmolas (kolbuszowski)1

Lubera Helena (LH),

ur. 1927 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, kolędowanie, Matki Bokiej Gromnicznej, Boże Ciało, Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (strój), religijność (miejsce pielgrzymek), rzemiosło i sztuka (rzeźba w drewnie), zajęcia gospodarskie, życie społeczne (zajęcia mieszkańców, szkolnictwo, targi, elektryfikacja), zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 254/3

AE 518/2

-

-

NC 262

37       

Cmolas (kolbuszowski)1

Lubera Michał (LM),

ur. 1931 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (kapele, wierzenia-ptaki), zajęcia gospodarskie (kręcenie skór), komunikacja i transport, kłusownictwo

Drąg Damian

NC 255/3

AE 519/3

-

-

NC 263

38       

Cmolas (kolbuszowski)1

Skowron Stanisław (SS),

ur. 1937 r.

Skowron Piotr (SP),

 ur. 1949 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki), folklor (uroki, demonologia), budownictwo, zbieractwo, historia wsi

Drąg Damian

NC 255/5

AE 519/5

-

-

NC 263

39       

Cmolas (kolbuszowski)2

Skowron Urszula (SU)

ur. 1949 r.

pożywienie (przetwórstwo mięsne, dziczyzna, przyrządzanie potraw), obrzędowość rodzinna (I Komunia Święta), obrzędowość doroczna (Wielkanoc)

Drąg Damian

NC 380/2

AE 664/2

-

-

NC 432

40       

Cygany (tarnobrzeski)

Ordon Halina (OH), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, Noc Kupały, pieśni), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, na narzędzia, mszenie chałup), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), gatunki drzew, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 767/1

AE 844/1

AE 881/46-47

-

NC 780

41       

Cygany (tarnobrzeski)

Tłusty Janina (TJ), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni), religijność (krzyże, majówka), historia (miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, na narzędzia, jako budulec, mszenie chałup), sztuka (rzeźba w drewnie), gatunki drzew, praca w lesie, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 767/2

AE 844/2

-

-

NC 780

42       

Cygany (tarnobrzeski)

Ordon Halina (OH), ur. 1957 r., Tłusty Janina (TJ), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo, demonologia), pożywienie (przetwórstwo owoców), rzemiosło (stolarstwo, wyrób trumien), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, kopanie torfu), historia (nazwy części lasu), praca w lesie, kradzież drewna, zbieractwo

Radwański Janusz

NC 825/1

AE 872/1

-

-

NC 839

43       

Czajkowa (mielecki)

Paterak Robert (PR)

ur. ok. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), religijność (kapliczki), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, jako budulec), gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, zima w lesie

Radwański Janusz

NC 769/1

AE 846/1

-

-

NC 782

44       

Czajkowa (mielecki)1

Nowak Maria (NM),

 ur. 1944 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia), obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny), folklor (zabobony, przepowiednie, demonologia, strój), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (przygotowanie pożywienia, plantacje), życie społeczne (zakłady pracy), kłusownictwo

Skromak Elżbieta

NC 260/1

AE 524/1

-

-

NC 268

45       

Czarna (łańcucki)

Cyrnek Zofia (CZ),

ur. 1962 r.,

Kiwała-Barnat Maria (K-BM),

ur. 1954 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo, wiecha, demonologia, legendy), rzemiosło (stolarstwo, lutnictwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec), religijność (kapliczki), historia (nazwa wsi, Cyganie, miejsce pamięci), kradzież drewna, lato w lesie (rekreacja)

Danak-Gajda Jolanta

NC 816/1

AE 863/1

-

-

NC 830

46       

Czarna Sędziszowska (ropczycko- sędziszowski)1

Porzuczek Irena (PI),

 ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (narodziny, śmierć), folklor (demonologia, lecznictwo), religijność (pielgrzymki, majówki, kapliczki, cmentarze), zajęcia gospodarcze (sadownictwo, uprawy, zajęcia dzieci), budownictwo, las (zbieractwo, drzewa)

Drąg Czesław

NC 152/6

AE 425/5

-

-

NC 170

47       

Dąbrowica (niżański)1

Chmielowiec Albina (CA),

 ur. 1919 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój), zajęcia gospodarcze (żniwa, przędzenie, hodowla), zbieractwo, organizacja czasu wolnego

Mazur Agata

NC 75/2

AE 345/2

AE 355/1

-

NC 84

48       

Dąbrówki (łańcucki)

Gwizdak Wiesław (GW), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (lecznictwo, wiecha, zabiegi magiczne, pieśni), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia, jako budulec), religijność (kapliczki), historia (nazwy części lasu), gatunki drzew, przednówek, lato w lesie (rekreacja)

Danak-Gajda Jolanta

NC 816/2

AE 863/2

-

-

NC 830

49       

Dębiaki (mielecki)

Wajdzik Zyta (WZ)

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, demonologia), religijność (kapliczki), historia (nazwy części lasu), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Radwański Janusz

NC 769/2

AE 846/2

-

-

NC 782

50       

Dobrynin (mielecki)

Flis Kazimierz (FK), ur. 1970 r.

folklor (wierzenia), religijność (kapliczki), myślistwo

Radwański Janusz

NC 797/1

AE 859/1

-

-

NC 810

51       

Domatków (kolbuszowski)1

Paryz Stanisława (PS),

ur. 1954 r.

zbieractwo, wierzenia o jagodach

Dragan Wojciech

-

AE 535/2

-

-

-

52       

Dulcza Mała (mielecki)

Frankiewicz Zofia (FZ), ur. 1955 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), religijność (prymicje, kapliczki), folklor (lecznictwo), rzemiosło (miotlarstwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (Cyganie), rekreacja w lesie, zbieractwo

Radwański Janusz

NC 797/2

AE 859/2

 

 

NC 810

53       

Dzikowiec (kolbuszowski)

Sochacki Marian (SM),

ur. 1952 r.

obrzędowość doroczna (św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, św. Marcina), folklor (demonologia), pożywienie (przetwórstwo grzybów), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, jako budulec), religijność (kapliczki), sztuka (rzeźba w drewnie), kłusownictwo, rybołówstwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 817/1

AE 864/1

-

-

NC 831

54       

Dzikowiec (kolbuszowski)1

Rzeszut Julia (RJ),

 ur. 1950 r.

zbieractwo, wierzenia o jagodach

Dragan Wojciech

-

AE 535/1

-

-

-

55       

Giedlarowa (leżajski)

Bochenek Maria (BM), ur. 1933 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), religijność (kapliczki), rzemiosło (stolarstwo), historia (nazwy części lasu, II wojna światowa, Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo, przednówek

Kula Maria

NC 794/1

AE 856/1

-

-

NC 807

56       

Giedlarowa (leżajski)

Kula Małgorzata (KM), ur. 1954 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), religijność (prymicje, kapliczki, objawienie), zajęcia gospodarskie (wypas bydła, drewno na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, historie związane z lasem, miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, przednówek, kradzież drewna, lato w lesie (rekreacja)

Kula Maria

 NC 822/2

AE 869/2

-

-

NC 836

57       

Giedlarowa (leżajski)1

Kuczek Emilia (KE),

ur. 1938 r.

obrzędowość rodzinna (wesele), strój, zajęcia gospodarskie (uprawy, hodowla zwierząt, przygotowanie pożywienia, organizacja wsi, zbieractwo, kłusownictwo

Drąg Czesław

NC 25/4

AE 337/3

-

-

NC 49

58       

Giedlarowa (leżajski)1

Suszyło Antoni (SA),

ur. 1923 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, kolędowanie), strój, kowalstwo, ciesielstwo, pszczelarstwo, architektura i budownictwo, kłusownictwo

Drąg Czesław

NC 25/6

AE 337/2

-

-

NC 49

59       

Głogów Małopolski (rzeszowski)

Sądek Marian (SM)

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, św. Jana Gwalberta), obrzędowość rodzinna (wesele), religijność (kapliczki), historia (Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, przednówek, praca w lesie, lato w lesie (rekreacja)

Biały Lidia

NC 826/2

AE 873/2

-

-

NC 840

60       

Głogów Małopolski (rzeszowski)3

Łabudzki Władysław (ŁB), ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie – kolędowanie), gospodarstwo (rybołówstwo, kłusownictwo), życie społeczne i historia (karczma)

Dragan Wojciech

NC 277/2

AE 556/2

-

-

NC 287

61       

Głogów Małopolski (rzeszowski)4

Grodecki Roman (GR), ur. 1946 r.

Kotula Walenty (KW), ur. 1950 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Kula Maria

NC 500/4

AE 775/4

 

 

NC 510

62       

Gniewczyna Tryniecka (przeworski)

Rachwał Józef (RJ), ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, pieśni), pożywienie (przygotowywanie potraw), rzemiosło (bartnictwo, stolarstwo), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie) myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Ignas Katarzyna

NC 722/1

AE 820/1

-

-

NC 735

63       

Gnojnica (ropczycko-sędziszowski)

Czech Józef (CJ), ur. 1961 r. , Charchut Jacek (CJ), ur. 1970 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, mszenie chałup, wypas bydła), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci, historia rodziny), sztuka (rzeźba w drewnie), gatunki drzew, myślistwo, kłusownictwo, zwierzęta, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Niepokój-Gil Justyna

NC 768/1

AE 845/1

-

-

NC 781

64       

Gnojnica (ropczycko-sędziszowski)

Zegar Stanisław (ZS), ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, dożynki), folklor (wiecha), rzemiosło (stolarstwo, kołodziejstwo, budownictwo), religijność (święci), historia (nazwy części lasu, Cyganie, miejsce pamięci, partyzantka), sztuka (rzeźba w drewnie), gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie, kradzież drewna, lato w lesie (rekreacja)

Fołta Magdalena

 NC 819/2

AE 866/2

-

-

NC 833

65       

Gorliczyna (przeworski)

Zęzio Zofia (ZZ), ur. 1946 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), pożywienie (przygotowywanie potraw), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, jako budulec), historia (miejsce pamięci, Żydzi, Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Ignas Katarzyna

NC 765/1

AE 842/1

-

-

NC 778

66       

Gorliczyna (przeworski)4

Zięzio Stanisław (ZS), ur. 1944 r.

Zięzio Zofia (ZZ), ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Ignas Katarzyna

NC 499/2

AE 774/2

 

 

NC 509

67       

Górno (rzeszowski)

Smolak Kazimierz (SK), ur. 1952 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci, Cyganie), gatunki drzew, wiosna w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 788/2

AE 850/2

-

-

NC 801

68       

Grębów (tarnobrzeski)1

Bąk Jan (BJ),

 ur. 1924 r.

rzeźbiarstwo w drewnie

Górski Mirosław

NC 112/1

AE 398/1

-

-

NC 120

69       

Grębów-Zapolednik (tarnobrzeski)1

Sączawa Władysław (SW),

 ur. 1939 r.

architektura i budownictwo

Górski Mirosław

NC 112/8

AE 398/8

-

-

NC 120

70       

Gwizdów (leżajski)

Świąder Maria (ŚM), ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, lecznictwo), rzemiosło (kołodziejstwo, bednarstwo), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, mszenie chałup), myślistwo, zbieractwo

Dragan Adam

NC 772/1

AE 849/1

-

-

NC 785

71       

Gwizdów (leżajski)1

Śliwa Weronika (ŚW),

ur. 1932 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, obrzędowość rodzinna (narodziny, wesele, pogrzeb), leczenie, zajęcia gospodarskie (uprawy, hodowla zwierząt, przygotowanie pożywienia), zbieractwo,

Drąg Czesław

NC 25/7-8

AE 337/6

AE 332/5a-5b

-

NC 49

72       

Hadle Szklarskie (przeworski)

Cieślak Katarzyna (CK), ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (lecznictwo, pieśni, legendy), religijność (krzyże, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), rękodzieło, gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, wiosna w lesie, przednówek

Hemon Agata

NC 792/1

AE 854/1

AE 881/44-45

-

NC 805

73       

Hadykówka (kolbuszowski)1

Serafin Stanisława (SS),

 ur. 1936r.

rzemiosło (kowalstwo), pszczelarstwo, zbieractwo,

Dragan Wojciech

NC 254/4

AE 518/3

-

-

NC 262

74       

Handzlówka (łańcucki)

Fuchs Anna (FA), ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), religijność (prymicje, kapliczki), historia (nazwy części lasu, Cyganie), rękodzieło, gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, wiosna w lesie (rekreacja), przednówek

Hemon Agata

NC 792/2

AE 854/2

-

-

NC 805

75       

Handzlówka (łańcucki)

Pelc Krzysztof (PK), ur. 1968 r.

folklor (lecznictwo, muzyka, legendy, poezja), pożywienie (przetwórstwo grzybów), rzemiosło (stolarstwo, bartnictwo, kołodziejstwo), religijność (św. Hubert, kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), sztuka (rzeźba w drewnie), rękodzieło, historia (nazwy części lasu), zbieractwo, jesień w lesie

Hemon Agata

NC 721/2

AE 819/2

-

-

NC 734

76       

Handzlówka (łańcucki)3

Pelc Krzysztof (PK), ur. 1968 r.

sztuka (rzeźbiarstwo – rzeźba w drewnie)

Hemon Agata

NC 356/8

AE 650/8

-

-

NC 365

77       

Harasiuki (niżański)

Koń Anna (KA), ur. 1961 r., Kusz Jadwiga (KJad), ur. 1965 r., Mazurek Aneta (MA), ur. 1976 r., Sokal Alicja (SA), ur. 1952 r., Świeca Anna (ŚA), ur. 1970 r., Tarczyńska Wiesława (TW), ur. 1955 r., Kusz Janusz (KJan), ur. 1960 r., Kusz Józef (KJóz), ur. 1964 r., Siek Artur (SA), ur. 1970 r.;

zbiorowy

folklor (demonologia), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (nazwy części wsi, miejsce pamięci), zbieractwo

Dragan Adam

NC 800/1

AE 862/1

-

-

NC 813

78       

Harta (rzeszowski)

Dzimira Alicja (DA), ur. 1961 r., Dzimira Jan (DJ), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na narzędzia, na opał, jako budulec), historia (nazwy części wsi i lasu, miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), rękodzieło, praca w lesie, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, zwierzęta, gatunki drzew, zima w lesie (rekreacja)

Hemon Agata

NC 764/1

AE 841/1

-

-

NC 777

79       

Hucina (kolbuszowski)1

Marzec Stanisław (MS),

 ur. 1934 r.

obrzędowość doroczna (Zapusty, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (zamawianie, wróżby), rzemiosło (kołodziejstwo), żniwa

Kula Maria

NC 258/3

AE 522/3

-

-

NC 266

80       

Hucina (kolbuszowski)1

Olszowy Anna (OA),

 ur. 1934 r.

obrzędowość doroczna (dożynki, Zapusty, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój, lecznictwo, potańcówki), religijność (majówki), zbieractwo

Kula Maria

NC 258/4

AE 522/4

-

-

NC 266

81       

Hucisko (rzeszowski)

Gut Małgorzata (GM), ur. 1965 r.

Gut Stanisław (GS), ur. 1962 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Zielnej, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), rękodzieło (stroiki, wianki), pożywienie (przetwórstwo), religijność (kapliczki, krzyże), historia (miejsce pamięci), zbieractwo

Danak-Gajda Jolanta

NC 717/1

AE 815/1

-

-

NC 730

82       

Hucisko (kolbuszowski)1

Betlej Józef (BJ),

ur. 1928 r.

kowalstwo, zajęcia gospodarskie, historia (wysiedlenia, II wojna światowa), kłusownictwo

Dragan Wojciech

NC 254/5

-

-

-

NC 262

83       

Hucisko (kolbuszowski)1

Saj Henryk (SH),

 ur. 1932r.

rzemiosło (stolarstwo, wyrób sprzętów gospodarskich)

Ignas Katarzyna

NC 257/3

AE 521/3

-

-

NC 265

84       

Hucisko Jawornickie (przeworski)

Tadla Jan (TJ), ur. 1936 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, kolędowanie, pieśni), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia, jako budulec), myślistwo, zbieractwo, zwierzęta, gatunki drzew, zima w lesie (rekreacja)

Ignas Katarzyna

NC 765/2

AE 842/2

-

-

NC 778

85       

Husów (łańcucki)

Sordyl Grażyna (SG), ur. 1955 r.

folklor (pieśni), rzemiosło (stolarstwo), religijność (kapliczki, krzyże) historia (miejsce pamięci), sztuka (malarstwo), zbieractwo

Hemon Agata

NC 721/3

AE 819/3

-

-

NC 734

86       

Jagodnik (kolbuszowski)2

Paluszek Maria (PM), ur. 1952 r.,

Warzocha Krystyna (WK), ur. 1950 r.

obrzędowość doroczna (odpust), pożywienie (pożywienie codzienne, pożywienie niedzielne, przygotowanie posiłków, przechowywanie żywności, przyprawy, przetwory, ryby), inne zagadnienia związane z pożywieniem (hodowla, uprawy, żniwa, zbieractwo, pielgrzymki)

Dragan Jolanta, Dragan Wojciech

NC 392/2

AE 676/2

-

-

-

87       

Jamnica (tarnobrzeski)

Kułaga Helena (KH), ur. 1942 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki, krzyże, majówka), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec, mszenie chałup), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), zwierzęta, gatunki drzew, zima w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 767/3

AE 844/3

-

-

NC 780

88       

Jamnica (tarnobrzeski)

Trybel Emilia (TE), ur. 1946 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wiecha, demonologia, legendy, pieśni), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia), historia (nazwy części lasu), praca w lesie, gatunki drzew, zima w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 767/4

AE 844/4

-

-

NC 780

89       

Jamnica (tarnobrzeski)1

Urbaniak Julia (UJ),

 ur. 1918 r.

życie społeczne i historia (II wojna światowa, historia rodziny), rzemiosło, zajęcia gospodarskie, zbieractwo

Drąg Damian

NC 111/6

-

-

-

NC 119

90       

Jaślany (mielecki)1

Binkowska Krystyna (BK),

 ur. 1933 r.

obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (strój, zielarstwo), religijność (majówki), rzemiosło (plecionkarstwo-wiklina), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, przygotowanie pożywienia)

Skromak Elżbieta

NC 260/2

AE 524/2

-

-

NC 268

91       

Jawornik Polski (przeworski)3

Tadla Czesław (TC),

ur. ok. 1950 r.

rzemiosło (stolarstwo)

Kosiek Tomasz

NC 328/9

AE 617/8

-

-

NC 337

92       

Jeżowe (niżański)

Bednarz Anna (BA),

Bednarz Mieczysław (BM)

ur. ok. 1950 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (pieśni, legendy, poezja), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na narzędzia), gatunki drzew, historia (nazwy części lasu), zbieractwo, zwierzęta, zima w lesie

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 762/1

AE 839/1

AE 881/1-2 AE 882/1-2

-

NC 775

93       

Kamień (rzeszowski)

Szewczyk Anna (SA), ur. 1939 r.

folklor (leczenie, pieśni, gawędy), religijność (kapliczki, krzyże), historia (miejsce pamięci), zbieractwo, jesień w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 717/2, NC 760/5

AE 815/2, AE 815/2a

AE 881/3-13 AE 882/3-13

 

-

NC 730

94       

Kamień (rzeszowski)

Tupaj Franciszek (TF), ur. 1949 r.

religijność (kapliczki), historia (historia wspólnoty serwitutowej, miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), zima w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 760/1

AE 837/1

-

-

NC 773

95       

Kamionka (ropczycko-sędziszowski)

Popielarz Kazimierz (PK), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, wiecha, legendy, poezja), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, na narzędzia, jako budulec), praca w lesie (zrywka), sztuka (malarstwo), gatunki drzew, zbieractwo

Rzeszut-Baran Urszula

NC 770/1

AE 847/1

-

AE 883/39

NC 783

96       

Kamionka (ropczycko- sędziszowski)1

Niemiec Maria (NM),

 ur. 1952 r.

rzemiosło (rzeźbiarstwo), rękodzieło (bibułkarstwo, pająki ze słomy, malarstwo, plastyka obrzędowa - wieńce dożynkowe, szydełkowanie)

Ignas Katarzyna

NC 153/4

AE 426/4

-

-

NC 164

97       

Kamionka (ropczycko- sędziszowski)1

Bajor Józef (BJ),

 ur. 1951 r

zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo), życie społeczne i historia (Żydzi, handel, historia bł. Romana Sitko), organizacja wsi, nowoczesność, zbieractwo

Majowicz Michał

NC 154/7

AE 427/6

-

-

NC 165

98       

Kamionka (ropczycko- sędziszowski)1

Goraj Stanisław (GW),

 ur. 1932r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Matki Boskiej Zielnej, Zapusty), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój, lecznictwo, magia), zajęcia gospodarskie (tkactwo, przygotowanie pożywienia, uprawy), życie społeczne (Żydzi, szkolnictwo), kłusownictwo, zbieractwo

Skromak Elżbieta

NC 157/1

AE 430/1

-

-

NC 168

99       

Kamionka (ropczycko- sędziszowski)1

Kwaśnik Karolina (KK),

 ur. 1934 r.

obrzędowość doroczna (Wielki Post, Wielkanoc, Boże Ciało, Boże Narodzenie, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny), folklor (strój, kapele), religijność (majówki), życie społeczne (jarmarki), bójki, zbieractwo

Skromak Elżbieta

NC 157/2

AE 430/2

AE 437/1

-

NC 168

100    

Kamionka (ropczycko- sędziszowski)1

Rzepa Stanisław (RS),

ur. 1944 r.,

Rzepa Kazimiera (RK),

ur. 1944r.

folklor (lecznictwo, strój), religijność (kapliczki), rzemiosło (bednarstwo, plecionkarstwo, tkactwo), łowy

Skromak Elżbieta

NC 157/5

AE 430/5

-

-

NC 168

101    

Katy (niżański)

Bąk Kazimierz (BK), ur. 1958 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (imieniny), religijność (droga krzyżowa, kapliczki, majówki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), przemysł leśny (maziarstwo, żywiczarstwo, tartacznictwo), rzemiosło (plecionkarstwo), historia (nazwy części lasu, Cyganie, partyzantka, miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), kłusownictwo, zbieractwo

Fołta Magdalena

NC 791/1

AE 853/1

-

-

NC 804

102    

Kępie Zaleszańskie (stalowowolski)

Jonaszek Irena (JI), ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Matki Boskiej Jagodnej), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki), rzemiosło (plecionkarstwo), sztuka (malarstwo), zbieractwo, zwierzęta, praca w lesie, kłusownictwo, przednówek

Skromak Elżbieta

NC 829/1

AE 876/1

-

-

NC 843

103    

Kłyżów (stalowowolski)

Haliniak Leon (HL), ur. 1929 r., Haliniak Stanisław (HS), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (św. Jana, św. Piotra i Pawła, św. Huberta, Boże Narodzenie), folklor (strój ludowy, lecznictwo, pieśni), rzemiosło (bednarstwo, pszczelarstwo), przemysł leśny (żywiczarstwo), historia (nazwy części lasu, partyzantka, Cyganie), hodowla konika polskiego, zbieractwo, kradzież drewna, praca w lesie, lato w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 818/1

AE 865/1

-

-

NC 832

104    

Kochany (stalowowolski)

Koczwara Zbigniew (KZ)

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (kolędowanie), religijność (kapliczki), historia (miejsce pamięci, Żydzi, nazwy części lasu), gatunki drzew, zbieractwo,

Dudek-Młynarska Elżbieta

 

AE 852/1

-

-

NC 803

105    

Kochany (stalowowolski)

Popek Stanisław (PS)

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki), sztuka (rzeźba), myślistwo, zbieractwo, praca w lesie

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 818/2

AE 865/2

-

-

NC 832

106    

Kolbuszowa (kolbuszowski)

Olszowy Janina (OJ), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej), folklor (lecznictwo, poezja), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, torf, ogacanie chałup), historia (nazwy części wsi), kłusownictwo, zbieractwo, przednówek, lato w lesie (rekreacja)

Dragan Wojciech

NC 817/2

AE 864/2

-

-

NC 831

107    

Kolbuszowa Górna (kolbuszowski)

Czachor Elżbieta (CzE), ur. 1960 r., Michałek Dorota (MD), ur. 1960 r., Nycek Barbara (NB), ur. 1961 r., Olszowy Eugeniusz (OE), ur. 1957 r., Tokarz Jan (TJ), ur. 1947 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (miejsca magiczne, demonologia, poezja), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wypas bydła, drewno na opał, mszenie chałup), przemysł leśny (żywiczarstwo), historia (miejsce pamięci), praca w lesie, kłusownictwo, myślistwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 718/2

AE 816/2

-

-

NC 731

108    

Kolbuszowa Górna (kolbuszowski)

Czachor Elżbieta (CzE), ur. 1960 r., Nycek Barbara (NB), ur. 1961 r., Olszowy Eugeniusz (OE), ur. 1957 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (kolędowanie, demonologia), religijność (kapliczki), historia (nazwy części wsi i lasu), kłusownictwo, zima w lesie

Dragan Wojciech

NC 761/1

AE 838/1

-

-

NC 774

109    

Kolbuszowa Górna-Wojków (kolbuszowski)1

Kosiorowska Zofia (KZ),

 ur. 1923 r.

Kosiorowski Tadeusz (KT),

 ur. 1921 r.

folklor (muzykant – bęben), parcelacja majątku Wojków, zajęcia gospodarskie, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 236/12

-

-

-

NC 243

110    

Kolbuszowa Górna (kolbuszowski)2

Starzec Helena (SH), ur. 1923 r.,

Cieślak Anna (CA), ur. 1931 r.,

Tylutka Stanisława (TS), ur. 1931 r.,

Czachor Elżbieta (CzE), ur. 1960 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Wigilia, Boże Narodzenie, św. Szczepana, Nowy Rok, Trzech Króli, św. Agaty, św. Błażeja, karnawał, zapusty), inne tematy (Matki Boskiej Gromnicznej, lecznictwo, demonologia)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 414/1

AE 698/1

-

-

-

111    

Kolonia Polska (leżajski)1

Kraska Andrzej (KA),

 ur. ok. 1945 r.

zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, przygotowanie pożywienia) plecionkarstwo (wiklina), historia, kłusownictwo

Niepokój

Justyna,

Wójtowicz Małgorzata

NC 32/10-13

AE 344/17

-

-

NC 33/1

112    

Kończyce (niżański)1

Rębisz Stanisław (RS),

ur. 1936 r.

wyrąb lasu, wykorzystanie drewna, hodowla koni

Drąg Damian

NC 73/10

AE 351/5

-

-

NC 85

113    

Kopcie (kolbuszowski)1

Puzio Piotr (PP),

 ur. 1950 r.

obrzędowość rodzinna (wesele), organizacja wsi, las i przemysł (myślistwo, wycinki) rybołówstwo

Elżbieta Dudek-Młynarska

NC 237/3

AE 507/1

-

-

NC 244

114    

Kopcie (kolbuszowski)1

Puzio Tadeusz (PT),

 ur. 1959 r.

religijność (majówki), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, rybołówstwo), myślistwo

Elżbieta Dudek-Młynarska

NC 237/4

AE 507/2

-

-

NC 244

115    

Kopcie (kolbuszowski)1

Tęcza Jan (TJ),

 ur. 1947 r.

rzemiosło (ciesielstwo, wyroby z drewna, wyrób mioteł), zajęcia gospodarskie (uprawa lnu i konopi), zbieractwo

Elżbieta Dudek-Młynarska

NC 237/5

AE 507/7

-

-

NC 244

116    

Kopcie (kolbuszowski)1

Tęcza Ludwik (TL),

 ur. 1924 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), rzemiosło (plecionkarstwo, rzemiosło drzewne, kręcenie sznurów), życie społeczne, organizacja wsi, rybołówstwo, myślistwo, zbieractwo

Elżbieta Dudek-Młynarska

NC 237/6

AE 507/4

-

-

NC 244

117    

Kopcie (kolbuszowski)2

Kopeć Karolina (KK), ur. 1930 r.,

Kopeć Jan (KJ), ur. 1938 r.

pożywienie (pieczenie chleba), obrzędowość doroczna (Wigilia, Boże Narodzenie, Trzech Króli, św. Błażeja, św. Agaty, Tłusty Czwartek, zapusty), inne tematy (Matki Boskiej Gromnicznej)

Rzeszut-Baran Urszula

NC 422/2

AE 706/2

-

-

-

118    

Kopki (niżański)

Maczuga Zbigniew (MZ), ur. 1959 r.

religijność (kapliczki, majówki), zbieractwo (poroże)

Dudek-Młynarska Elżbieta

 

NC 719/1

AE 817/1

-

-

NC 732

119    

Kopki (niżański)1

Mierzwa Maria (MM),

ur. 1946 r.

Kostyra Katarzyna (KK),

ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele)

Drąg Damian

NC 74/5

AE 350/4

AE 354/1-10

-

-

120    

Korczowiska (kolbuszowski)1

Stępień Anna (SA),

 ur. 1930 r.

obrzędowość doroczna (Zapusty, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny), folklor (demonologia, pieśni), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarcze (pasionka, uprawy), życie społeczne, zbieractwo

Wojciech Dragan

NC 236/4

AE 506/2

AE 514/23-26

-

NC 243

121    

Korczowiska (kolbuszowski)1

Stępień Stanisław (SS), ur. 1934r.

obrzędowość doroczna (kolędowanie), folklor (demonologia, pieśni, obyczajowość), rybołówstwo, kłusownictwo, zbieractwo

Wojciech Dragan

NC 236/5

AE 506/3

AE 514/1-22

-

NC 243

122    

Korczowiska (kolbuszowski)1

Stępień Stanisław (SS),

 ur. 1934 r.

folklor (pieśni, teksty własne), zbieractwo

Drąg Czesław

NC 74/6

-

-

-

NC 85

123    

Korniaktów (łańcucki)

Sobuś Janusz (SJ), ur. 1968 r.

obrzędowość doroczna (jesień w lesie), folklor (lecznictwo), rzemiosło, religijność (kapliczki, krzyże), historia (miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, las w sztuce

Danak-Gajda Jolanta

NC 717/3

AE 815/3

-

-

NC 730

124    

Kosowy (kolbuszowski)1

Posłuszna Janina (PJ),

ur. 1929 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój), religijność (majówki), rzemiosło (szewstwo, przygotowanie pożywienia), budownictwo, zbieractwo

Skromak Elżbieta

NC 260/6

AE 524/6

-

-

NC 268

125    

Kosowy (kolbuszowski)1

Wiewióra Stanisław (WS),

ur. 1945 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (pogrzeb), folklor (demonologia), rzemiosło (plecionkarstwo-wiklina, korzeń sosny), budownictwo

Skromak Elżbieta

NC 260/7

AE 524/7

-

-

NC 268

126    

Kosowy - Ługnica (kolbuszowski)1

Czachor Stanisław (CS),

ur. 1941 r.

folklor (lecznictwo), rzemiosło (plecionkarstwo, tkactwo), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo), zbieractwo

Skromak Elżbieta

NC 260/8

AE 524/8

-

-

NC 268

127    

Koziarnia Las (niżański)

Stafiej Kazimiera (SM),

ur. 1934 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (pieśni), praca w lesie, zbieractwo, spółdzielnia „Las”

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 719/2

AE 817/2

AE 881/14-22 AE 882/14-22

-

NC 732

128    

Koziarnia (niżański)

Młynarski Edward (ME), ur. 1949 r. Madej Janina (MJ), ur. 1953 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, legendy, uroki, pieśni), rzemiosło (miotlarstwo), religijność (kapliczki, krzyże, prymicje), historia (miejsce pamięci, Żydzi), praca w lesie, kradzież drewna, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 719/3

AE 817/3

-

-

NC 732

129    

Koziarnia (niżański)

Młynarski Edward (ME),

ur. 1949 r.  

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (pieśni), rzemiosło (miotlarstwo), zajęcia gospodarskie (praca w lesie), przemysł leśny (żywiczarstwo), historia (elektryfikacja), nazwy lasów, zima w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 762/2

AE 839/2

-

-

NC 775

130    

Krawce (tarnobrzeski)1

Dec Józef (DJ),

 ur. 1930 r.

folklor (strój), zajęcia gospodarskie, budownictwo, życie społeczne i historia (Żydzi, Niemcy, schadzki, wysiedlenia)

Skromak Elżbieta

NC 113/7

AE 404/7

-

-

NC 121

131    

Krzaki (stalowowolski)

Torba Paweł (TP),

ur. 1987 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, lecznictwo), religijność (EDK, kapliczki), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), gatunki drzew, zwierzęta, zbieractwo (poroże), wiosna w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 790/2

AE 852/2

-

-

NC 803

132    

Krzeszów (niżański)

Siery Mieczysław (SM),

ur. 1950 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), budownictwo, historia (II wojna światowa, Żydzi, Ukraińcy), sztuka (malarstwo), zbieractwo

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 719/4

AE 817/4

-

-

NC 732

133    

Krzeszów (niżański)1

Bednarz Ireneusz (BI),

 ur. 1960 r.

rzeźbiarstwo

Niepokój Justyna

NC 79/2

AE 348/2

-

-

NC 78

134    

Krzeszów Górny (niżański)4

Świerszcz Anna (ŚA), ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Wojciech

NC 496/1

AE 771/1

 

 

 

135    

Krzywa (ropczycko-sędziszowski)

Zawadzka Genowefa (ZG), ur. 1941 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia), rzemiosło (miotlarstwo, bednarstwo), religijność (kapliczki, majówka), pożywienie (przygotowywanie potraw), przemysł leśny (żywiczarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, mszenie chałup), praca w lesie, zbieractwo

Niepokój-Gil Justyna

NC 725/1

AE 823/1

-

-

NC 738

136    

Krzywa – Poręby (ropczycko-sędziszowski)

NN, ur. 1937 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (imieniny), folklor (wiecha), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, mszenie chałup), historia (miejsce pamięci), praca w lesie, myślistwo, zbieractwo

Rzeszut-Baran Urszula

NC 727/1

AE 825/1

-

-

NC 740

137    

Krzywa-Poręby (ropczycko- sędziszowski)1

Majka Antoni (MA),

 ur. 1944 r.

folklor (lecznictwo), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, olejarstwo, produkcja bimbru, obróbka lnu), kłusownictwo

Drąg Damian

NC 158/3

AE 431/2

-

-

NC 170

138    

Kulno (leżajski)1

Femiak Pantaleon (FP),

 ur. ok. 1928 r.

kołodziejstwo, stolarstwo, budownictwo

Majowicz Michał

NC 28/2

-

-

-

NC 36/4

139    

Kuryłówka (leżajski)

Baj Władysław (BW), ur. 1930 r. Szałajko Roman (SR), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni), religijność (kapliczki), rzemiosło (plecionkarstwo), przemysł leśny (żywiczarstwo), zajęcia gospodarskie (mszenie chałup), historia (nazwy części lasu, Cyganie, partyzantka, miejsce pamięci, relacje polsko-ukraińskie), zbieractwo, kradzież drewna

Fołta Magdalena

NC 791/2

AE 853/2

-

-

NC 804

140    

Kusze (niżański)1

Babij Janina (BJ),

 ur. 1929 r.

skup owoców leśnych

Majowicz Michał

NC 77/5

AE 347/5

-

-

NC 80

141    

Laski (stalowowolski)1

Rędzio Franciszek (RF),

 ur. 1941 r.
Rędzio Ewa (RE),

 ur. 1940 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wierzenia, zabiegi magiczne), ciesielstwo, życie społeczne

Wójtowicz Małgorzata

NC 118/9

AE 403/6a/6b

-

-

NC 126

142    

Leszcze (kolbuszowski)

Sajdak Anna (SA), ur. 1954 r., Sajdak Tadeusz (ST), ur. 1949 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele), pożywienie (przetwórstwo grzybów), rzemiosło (pszczelarstwo), religijność (kapliczki), historia (II wojna światowa - partyzantka), budownictwo, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 718/3

AE 816/3

-

-

NC 731

143    

Leżachów (przeworski)

Lewoczko Irena (LI), ur. 1942 r., Kupińska Helena (KH), ur. 1956 r., Mróz Lidia (ML), ur. 1959 r., Szozda Danuta (SzD), ur. 1958 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, Matki

Boskiej Jagodnej), obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (wiecha, odczynianie uroków, demonologia, język), rzemiosło (plecionkarstwo), religijność (majówki, prymicje), historia (miejsce pamięci, Cyganie, II wojna światowa), gatunki drzew, przednówek

Ignas Katarzyna

NC 821/1

AE 868/1

-

-

NC 835

144    

Leżajsk (leżajski)1

Steliga Lech (SL)

kłusownictwo

Drąg Czesław

NC 25/9

AE 337/7

-

-

NC 49

145    

Lipa (stalowowolski)

Drzewi Jerzy (DJ), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (lecznictwo), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (historia miejscowości, nazwy części lasu), gatunki drzew, zbieractwo, przednówek

Skromak Elżbieta

NC 829/2

AE 876/2

-

-

NC 843

146    

Lipa (stalowowolski)

Widła Marta (WM), ur. 1995 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia), religijność (kapliczki), pożywienie (przetwórstwo owoców), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec), historia (miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 772/2

AE 849/2

-

-

NC 785

147    

Lipnica (kolbuszowski)2

Panek Eugeniusz (PE), ur. 1960 r.,

Panek Krystyna (PK), ur. 1960 r.

pożywienie (pożywienie codzienne), obrzędowość rodzinna (chrzciny, imieniny/urodziny, pogrzeb),

obrzędowość doroczna (odpust, żniwa, Wszystkich Świętych), inne zagadnienia związane z pożywieniem (zbieractwo, wykopki)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 403/2

AE 687/2

-

-

-

148    

Lipnica (kolbuszowski)2

Panek Eugeniusz (PE), ur. 1960 r.,

Panek Krystyna (PK), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Adwent, Wigilia, Boże Narodzenie, św. Szczepana, Sylwester, Trzech Króli, Matki Boskiej Gromnicznej, zapusty)

Dragan Wojciech

NC 415/1

AE 699/1

-

-

-

149    

Lipnik (przeworski)

Płaz Jan (PJ), ur. 1946 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), religijność (prymicje, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno jako budulec), historia (nazwy części lasu, historia pałacu, Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, przednówek, zwierzęta, lato w lesie

Hemon Agata

NC 820/1

AE 867/1

-

-

NC 834

150    

Lubzina (ropczycko-sędziszowski)4

Czernia Krystyna (CK), ur. 1954 r.

Kuraś Albina (KA), ur. 1925 r.

Mudryk Zofia (MZ), ur. 1956 r.

wywiad zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Danak-Gajda Jolanta

NC 472/2

AE 756/2

 

 

NC 482

151    

Łazory (niżański)4

Szewc Zofia (SZ), ur. 1927 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Wojciech

NC 496/2

AE 771/2

 

 

NC 506

152    

Łazory (niżański)

Szewc Zofia (SZ), ur. 1927 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Boże Ciało, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (pieśni), zajęcia gospodarskie (wypas bydła, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), życie społeczne i historia (miejsce pamięci, Żydzi), gatunki drzew, zbieractwo,

Dragan Adam

NC 800/2

AE 862/2

-

-

NC 813

153    

Łętownia (leżajski)

Baran Jolanta (BJ), ur. 1968 r., Dźwierzyńska-Stalica Edyta (D-SE), ur. 1970 r., Front Halina (FH), ur. 1974 r., Głuszek-Cebula Anna (G-CA), ur. 1976 r., Jędrek Zofia (JZ), ur. 1963 r., Kiełbowicz Zofia (KZ), ur. 1961 r., Szczerbaty Janina (SJ), ur. 1958 r., Wojdyła Krzysztof (WK), ur. 1978 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (chrzest, wesele), folklor (demonologia, pieśni, kolędowanie, wiecha), pożywienie (przygotowywanie potraw), religijność (krzyże, kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, mszenie chałup), historia (historia miejscowości), sztuka (rzeźba w drewnie), zbieractwo

Dragan Adam

NC 828/1

AE 875/1

AE 881/48

-

NC 842

154    

Maćkówka (przeworski)

Żołyniak Teresa (ŻT), ur. 1937 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni), religijność (krzyże), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, zima w lesie

Ignas Katarzyna

NC 765/3

AE 842/3

-

-

NC 778

155    

Majdan Królewski (kolbuszowski)2

Fryc Genowefa (FG), ur. 1944 r., Maciąg Maria (MM), ur. 1953 r.

pożywienie (pożywienie codzienne, pożywienie niedzielne), obrzędowość doroczna (odpust),

inne zagadnienia związane z pożywieniem (uprawy, hodowla, żniwa, zbieractwo, pielgrzymki)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 392/3

AE 676/3

-

-

-

156    

Majdan Sieniawski (przeworski)

Działo Wanda (DzW), ur. 1940 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, pieśni), pożywienie (przygotowywanie potraw), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia, bednarstwo), religijność (kapliczki, krzyże), życie społeczne i historia (miejsce pamięci, Żydzi, Ukraińcy), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Ignas Katarzyna

NC 722/2

AE 820/2

-

-

NC 735

157    

Majdan Sieniawski (przeworski)4

Rzeźnik Janina (RJ), ur. 1945 r.

Rzeźnik Tadeusz (RT), ur. 1941 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Ignas Katarzyna

NC 477/2

AE 761/2

 

 

NC 487

158    

Majdan Sieniawski (przeworski)

Szlachta Teresa (ST), ur. 1955 r.

obrzędowość doroczna (św. Agaty, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), religijność (dni krzyżowe, prymicje, kapliczki, krzyże), życie społeczne i historia (Cyganie), pożywienie (przygotowywanie potraw), gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, wiosna w lesie (rekreacja)

Ignas Katarzyna

NC 793/1

AE 855/1

-

-

NC 806

159    

Markowa (łańcucki)

Lew Barbara (LB), ur. 1965 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni, strój), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Hemon Agata

NC 764/2

AE 841/2

-

-

NC 777

160    

Markowa (łańcucki)4

Szpytma Helena (SH), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Hemon Agata

NC 498/3

AE 773/3

 

 

NC 508

161    

Maziarnia

(stalowowolski)1

Reguła Zofia (RZ),

 ur. 1926 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia), folklor (leczenie), życie społeczne i historia (historia rodziny, wysiedlenia, szkolnictwo), zbieractwo

Niepokój Justyna, Wójtowicz Małgorzata

NC 115/2

AE 400/2

-

-

NC 123

162    

Maziarnia

(stalowowolski)1

Rzeszutko Władysława (RzW),

 ur. ok. 1930 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Zielnej), religijność (procesje), zajęcia gospodarskie (pieczenie chleba), historia, zbieractwo

Niepokój Justyna

NC 115/3

AE 400/3

-

-

NC 123

163    

Mazury

(kolbuszowski)

Adamczyk Emilia (AE), ur. 1949 r. Adamczyk Jan (AJ), ur. 1944 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (lecznictwo, demonologia, poezja, pieśni), pożywienie (przetwórstwo owoców i grzybów), budownictwo, rzemiosło (ciesielstwo, kołodziejstwo, plecionkarstwo z korzenia, maziarstwo), zajęcia gospodarskie (mszenie chałup), historia (historia rodziny, historia wsi i lasów, II wojna światowa), religijność (kapliczki), okoliczne lasy, występowanie jagodzisk, myślistwo, zbieractwo, skupy owoców, jesień w lesie

Dragan Wojciech

NC 718/4

AE 816/4

-

-

NC 731

164    

Mazury (kolbuszowski)1

Adamczyk Jan (AJ),

 ur. 1944 r.

kowalstwo, kłusownictwo, zbieractwo

Wojciech Dragan

NC 236/6

AE 506/4

-

-

NC 243

165    

Mazury (kolbuszowski)1

Fila Zofia (FZ),

 ur. 1934 r.

rybołówstwo, kłusownictwo, życie społeczne, zbieractwo

Wojciech Dragan

NC 236/7

AE 506/5

-

-

NC 243

166    

Mazury (kolbuszowski)1

Makusak Genowefa (MG),

ur. 1948 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Matki Boskiej Gromnicznej, Wielkanoc, Boże Ciało, Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny, pogrzeb), folklor (zespół "Mazurzanie"), religijność (majówki), przygotowanie pożywienia, budownictwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 11/1,3,7

NC 236/9

AE 506/6

AE 514/32-37

-

NC 243

167    

Mazury (kolbuszowski)1

Makusak Genowefa (MG),

 ur. 1948 r.

Adamczyk Jan (AJ),

ur. 1944 r.

zbieractwo, wierzenia o jagodach

Dragan Wojciech

-

AE 535/4

-

-

-

168    

Medynia Głogowska (łańcucki)3

Prucnal Marian (PM), ur. 1933 r.

rzemiosło (bednarstwo, ciesielstwo, miotlarstwo), pożywienie (pieczenie chleba), budownictwo (wnętrze chałupy), las i przemysł (pozyskiwanie drewna)

Dragan Wojciech

NC 352/3

AE 646/3

-

-

NC 361

169    

Medynia Łańcucka (łańcucki)

Stopa Stanisława (SS), ur. 1945 r., Wisz Małgorzata (WM), ur. 1971 r., Woś Alina (WA), ur. 197 r., Stopa Józef (SJ), ur. 1938 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, legendy, poezja, pieśni), zajęcia gospodarskie (wypas bydła), religijność (kapliczki, krzyże), historia (nazwy części lasu, Żydzi), sztuka (rzeźba w drewnie), przednówek, gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie, kradzież drewna, zwierzęta, lato w lesie (rekreacja)

Danak-Gajda Jolanta

NC 816/3

AE 863/3

-

-

NC 830

170    

Mielec (mielecki)

Makarewicz Józef (MJ), ur. 1927 r.

folklor (lecznictwo - żmije), religijność (kapliczki), historia (miejsce pamięci, partyzantka), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), gatunki drzew, zwierzęta, zbieractwo, myślistwo, zima w lesie

Radwański Janusz

NC 769/3

AE 846/3

-

-

NC 782

171    

Mielec (mielecki)

Pietruszka Stanisław (PS), ur. 1938 r.

sztuka (rzeźba, malarstwo), gry i zabawy

Radwański Janusz

NC 769/4

AE 846/4

--

-

NC 782

172    

Mielec (mielecki)

Sobiczewski Hubert (SH)

folklor (demonologia), religijność (św. Hubert, kapliczki), przemysł leśny (żywiczarstwo), historia (miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (wypas bydła, drewno na opał), kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Radwański Janusz

NC 726/1

AE 824/1

-

-

NC 739

173    

Mielec (mielecki)

Szęszoł Stanisław (SzS), ur. 1937 r.

folklor (demonologia), rzemiosło (stolarstwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (miejsce pamięci, Żydzi), sztuka (rzeźba w drewnie), zbieractwo

Radwański Janusz

NC 726/2

AE 824/2

-

-

NC 739

174    

Nawsie-Budzisz (ropczycko-sędziszowski)

NN, ur. 1948 r.

rzemiosło (pszczelarstwo), religijność (krzyże), historia (nazwy części lasu, Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, zwierzęta, praca w lesie, kradzież drewna, kłusownictwo

Niepokój-Gil Justyna

NC 824/1

AE 871/1

-

-

NC 838

175    

Niwiska (kolbuszowski)

Charchut Mieczysława (CM), ur. 1952 r., Dabek Józefa (DJ), ur. 1949 r., Jezuwit Stanisława (JS), ur. 1942 r., Krajewska Maria (KM), ur. 1953 r., Strzelec-Loch Bożena (S-LB), ur. 1963 r., Strzępa Maria (SM), ur. 1956 r., Tetlak Małgorzata (TM), ur. 1965 r., Kluk Zygmunt (KZ), ur. 1949 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Wigilia), folklor (demonologia), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia, stolarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, na narzędzia, jako budulec), zbieractwo, praca w lesie

Dragan Adam

NC 828/2

AE 875/2

-

-

NC 842

176    

Niwiska (kolbuszowski)1

Lubach Cecylia (LC),

 ur. ok. 1960 r.

rzemiosło (garncarstwo, rzeźbiarstwo-rzeźba z drewna)

Niepokój Justyna

NC 259/4

AE 523/4

-

-

NC 267

177    

Niwiska (kolbuszowski)2

Cudecka Maria (CM), ur. 1939 r.

pożywienie (pożywienie codzienne, pożywienie niedzielne, przygotowanie posiłków, kiszenie kapusty), obrzędowość rodzinna (I Komunia Święta),

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny, Matki Boskiej Zielnej), inne zagadnienia związane z pożywieniem (przednówek, pielgrzymki, grzyby, czekolada), inne tematy (pieśni, modlitwy przy zmarłym)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 378/3

AE 662/3

-

-

-

178    

Niwiska (kolbuszowski)2

Cudecka Maria (CM), ur. 1939 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Zielnej, odpust), inne zagadnienia związane z pożywieniem (uprawy, żniwa, ziołolecznictwo), inne tematy (pieśni)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

 NC 390/3

AE 674/3

-

-

-

179    

Niwiska (kolbuszowski)2

Cudecka Maria (CM), ur. 1939 r.

obrzędowość rodzinna (wesele, chrzciny, imieniny/urodziny, pogrzeb), inne zagadnienia związane z pożywieniem (pielgrzymki, wykorzystanie lasu)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 402/3

AE 686/3

-

-

-

180    

Niwiska (kolbuszowski)2

Charchut Mieczysława (CM), ur. 1952 r.,

Wrzask Czesława (WC), ur. 1953 r.,

Wójciak Kazimiera (WK), ur. 1940 r.,

Tetlak Małgorzata (TM), ur. 1965 r.,

Dąbek Józefa (DJ), ur. 1949 r., Jezuwit Stanisława (JS), ur. 1942 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Adwent, Wigilia, Boże Narodzenie, św. Szczepana, kolędowanie, sylwester, Nowy Rok, św. Agaty, św. Błażeja, karnawał, zapusty), inne zagadnienia nie związane z pożywieniem (św. Mikołaja, Matki Boskiej Gromnicznej)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

NC 414/4

AE 698/4

-

-

-

181    

Niżatyce (przeworski)3

Pakla Eugeniusz (PE), ur. 1926 r.

rzemiosło (stolarstwo, tkactwo, kowalstwo),

gospodarstwo (hodowla, uprawy), budownictwo (chałupa pół-dymna), życie społeczne i historia (jarmarki, Żydzi)

Dragan Wojciech

NC 324/3

AE 611/1

-

-

NC 333

182    

Nosówka (rzeszowski)4

Buda Stefania (BS), ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Kula Maria

NC 478/3

AE 762/3

 

 

NC 488

183    

Nosówka (rzeszowski)

Buda Stefania (BS), ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (wiecha), religijność (dni krzyżowe, kapliczki), zajęcia gospodarskie (wypas bydła), przednówek

Wodzińska Izabela

NC 799/1

AE 861/1

-

-

NC 812

184    

Nosówka (rzeszowski)

Buda Stefania (BS), ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Jana, Matki Boskiej Jagodnej, Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (przysłowia, gawędy, pieśni, lecznictwo), pożywienie (przetwórstwo owoców, przygotowywanie potraw), religijność (kapliczki, św. Hubert), zajęcia gospodarskie (mszenie chałup, drewno na narzędzia), historia (miejsce pamięci), zbieractwo, przednówek

Wodzińska Izabela

NC 827/1

AE 874/1

-

-

NC 841

185    

Nowa Sarzyna (leżajski)

Motyka Janusz (MJ), ur. 1957 r.

religijność (kapliczki, straż grobowa), historia (historia miejscowości, miejsce pamięci),

Dragan Adam

NC 828/3

AE 875/3

-

-

NC 842

186    

Nowa Wieś (kolbuszowski)

Szwanenfeld Wiktor (SW), ur. 1934 r.

rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), historia (partyzantka), kłusownictwo, praca w lesie, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 817/3

AE 864/3

-

-

NC 831

187    

Nowa Wieś

(kolbuszowski)1

Szwanenfeld Wiktor (SW),

 ur. 1934 r.

plecionkarstwo, jarmark

Justyna Niepokój

NC 240/3

AE 510/4

-

-

NC 247

188    

Nowosielce (przeworski)

Kalamarz Zofia (KZ), ur. 1925 r., Pawlak Tadeusz (PT), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (wiecha), religijność (dni krzyżowe, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (las księcia Lubomirskiego, Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, przednówek

Ignas Katarzyna

NC 793/2

AE 855/2

-

-

NC 806

189    

Nowy Nart (niżański)

Sikora Mieczysław (SM), ur. 1953 r.

folklor (muzyka, pieśni, demonologia), religijność (kapliczki), historia (partyzantka), myślistwo, zbieractwo (poroże)

Dragan Wojciech

NC 789/2

AE 851/2

-

-

NC 802

190    

Ocieka (ropczycko- sędziszowski)1

Jaksan Józef Jan (JJJ),

 ur. ok. 1936 r.

zajęcia gospodarskie (żniwa, pszczelarstwo), organizacja wsi, zbieractwo

Niepokój Justyna

NC 156/3

-

-

-

NC 167

191    

Olimpów (ropczycko-sędziszowski)

Zawiślak Bogusława (ZB), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), pożywienie (przetwórstwo), religijność (kapliczki, krzyże, majówka), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), sztuka (linoryt) zbieractwo

Niepokój-Gil Justyna

NC 725/2

AE 823/2

-

-

NC 738

192    

Osia Góra (kolbuszowski)1

Rębisz Maria (RM),

 ur. 1955 r.

zbieractwo, wierzenia o jagodach

Dragan Wojciech

-

AE 535/5

-

-

-

193    

Ostrowy Baranowskie (kolbuszowski)

Kosiorowska Bronisława (KB), ur. 1947 r., Szczepanek Krystyna (SzK), ur. 1949 r., Ziętek Karol (ZK), ur. 1944 r.;

zbiorowy

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, św. Bartłomieja), folklor (demonologia), rzemiosło (bednarstwo, stolarstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, jako budulec), historia (nazwy części wsi), kłusownictwo, zbieractwo, zwierzęta

Dragan Wojciech

NC 817/4

AE 864/4

-

-

NC 831

194    

Ostrowy Baranowskie (kolbuszowski)1

Kraczkowska Maria (KM),

 ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny, pogrzeb), folklor (wróżby, meteorologia), drzewa, ptactwo, historia wsi

Drąg Damian

NC 255/7

AE 519/7

-

-

NC 263

195    

Ostrowy Baranowskie (kolbuszowski)1

Stec Józef (SJ), ur. 1930r.

bednarstwo, handel

Drąg Damian

NC 255/8

AE 519/8

-

-

NC 263

196    

Ostrowy Tuszowskie (kolbuszowski)

Madej Ryszard (MR)

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Zielnej), religijność (kult Madonny z Puszczy, kult św. Jana Gwalberta, droga krzyżowa, krzyże), praca w lesie

Radwański Janusz

NC 825/2

AE 872/2

-

-

NC 839

197    

Ostrowy Tuszowskie (kolbuszowski)1

informatorka anonimowa, ur. ok. 1965 r.

zbieractwo, wierzenia o jagodach

Dragan Wojciech

-

AE 535/6

-

-

-

198    

Ożanna (leżajski)

Szczap Stanisława (SS), ur. 1956 r., Szczap Jerzy (SJ), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, św. Piotra i Pawła), obrzędowość rodzinna (imieniny), folklor (wiecha), przemysł leśny (żywiczarstwo), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia), religijność (kapliczki), historia (nazwy części lasu, Cyganie, miejsce pamięci, partyzantka, Rusini, Żydzi), gatunki drzew, praca w lesie, kłusownictwo, myślistwo, zbieractwo, kradzież drewna, lato w lesie (rekreacja)

Fołta Magdalena

 NC 819/3

AE 866/3

-

-

NC 833

199    

Ożanna (leżajski)1

informatorzy anonimowi, ur. 1933 r., 1953 r., 1968 r.,
informatorka anonimowa, ur. 1963 r.;

zbiorowy

religijność (kościół), zajęcia gospodarcze (uprawy, rybołówstwo, pszczelarstwo), rzemiosło, budownictwo, zbieractwo, łowiectwo, organizacja wsi (straż pożarna, historia wsi)

Majowicz Michał

NC 29/1

AE 341/5

-

-

NC 36/3

200    

Ożanna (leżajski)1

Kaszycki Piotr (KP),

ur. ok. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Wigilia), folklor (wierzenia), pszczelarstwo, łowiectwo

Majowicz Michał

NC 29/2

AE 341/4

-

-

NC 36/3

201    

Padew Narodowa (tarnobrzeski)

Sroczyńska Barbara (SB), Marzec Józefa (MJ)

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Gromnicznej, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, pieśni, demonologia), religijność (kapliczki), pożywienie (przetwórstwo, przygotowywanie potraw), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, mszenie chałup), myślistwo, zbieractwo, jesień w lesie

Wodzińska Izabela

NC 728/2

AE 826/2

-

-

NC 741

202    

Pawłokoma (rzeszowski)

Paszko Janina (PJ), ur. 1966 r.

Paszko Janusz (PJ), ur. 1961 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, dożynki, Wszystkich Świętych, Wigilia, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, demonologia, muzyka, poezja, legendy), religijność (kapliczki), rzemiosło (stolarstwo, plecionkarstwo z wikliny, kołodziejstwo, flisactwo), rękodzieło (pisanki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Hemon Agata

NC 721/4

AE 819/4

-

-

NC 734

203    

Pigany (przeworski)

Bajor Bronisława (BB), ur. 1939 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (urodziny, imieniny), folklor (demonologia, pieśni), religijność (kapliczki), rzemiosło (bartnictwo, bednarstwo), pożywienie (przetwórstwo, przygotowywanie potraw), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (miejsce pamięci, partyzantka), myślistwo, zbieractwo, jesień w lesie

Ignas Katarzyna

NC 722/3

AE 820/3

-

-

NC 735

204    

Podolszynka Ordynacka (niżański)

Szczębara Jan (SJ), ur. 1930 r.

folklor (wiecha), rzemiosło (plecionkarstwo z wikliny), zajęcia gospodarskie (drewno jako budulec, wypas bydła), historia (Cyganie), przednówek, zbieractwo, praca w lesie

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 818/3

AE 865/3

-

-

NC 832

205    

Poręby Dymarskie (kolbuszowski)1

Wilk Jan (WJ),

 ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Zielnej, Matki Boskiej Gromnicznej, św. Błażeja), obrzędowość rodzinna (wesele), życie społeczne i historia, budownictwo, zbieractwo, kłusownictwo

Wojciech Dragan

NC 236/3

AE 518/4

-

-

NC 243

206    

Poręby Dymarskie (kolbuszowski)1

Łagoda Maria (ŁM),

ur. 1927 r.

Łoboda Jan (ŁJ),

 ur. 1922 r.

obrzędowość rodzinna (wesele), religijność (kapliczki, majówki), życie społeczne (Żydzi), zbieractwo

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 237/2

AE 523/5

AE 529/1

-

NC 244

207    

Poręby Kupieńskie (kolbuszowski)

NN, ur. 1953 r.

folklor (lecznictwo), przemysł leśny (szkółkarstwo), historia (miejsce pamięci, nazwy części lasu), praca w lesie, zwierzęta, kłusownictwo, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 789/3

AE 851/3

-

-

NC 802

208    

Posuchy (kolbuszowski)1

Adamczyk Józef (AJ),

 ur. 1924 r.

ciesielstwo, budownictwo

Górski Mirosław

NC 238/4

AE 508/4

-

-

NC 245

209    

Przecław (mielecki)

Krzak Józefa (KJ), ur. 1954 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (wiecha), religijność (prymicje), historia (Cyganie, nazwy części lasu, nazwy dróg, miejsce pamięci), praca w lesie, kradzież drewna, wiosna w lesie (rekreacja)

Radwański Janusz

NC 797/3

AE 859/3

-

-

NC 810

210    

Przecław (mielecki)

Bogdan Albina (BA), Krzak Józefa (KJ), Krzempek Joanna (KJ), Rusin Danuta (RD), Kopacz Adam (KA), Twardy Mariusz (TM);

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, św. Jana, Hubertus, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni, poezja), rękodzieło (stroiki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), kłusownictwo, zbieractwo

Radwański Janusz

NC 726/3

AE 824/3

-

AE 883/1-9

NC 739

211    

Przedbórz (kolbuszowski)1

Białek Helena (BH),

 ur. 1945 r.,

Białek Kazimierz (BK),

ur. 1934 r.

obrzędowość doroczna (odpust, kolędowanie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (przyśpiewki), religijność (kapliczki), rzemiosło (bednarstwo), zajęcia gospodarskie (uprawa lnu, przygotowanie pożywienia), zabawy

Niepokój Justyna

NC 240/6

AE 510/6

AE 516/13-16

-

NC 247

212    

Przewrotne (rzeszowski)

Marszał Henryk (MH), ur. 1937 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), folklor (pieśni, demonologia), religijność (kapliczki, krzyże), rzemiosło (bednarstwo, plecionkarstwo z korzenia), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (Żydzi, miejsce pamięci), praca w lesie, gatunki drzew, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Danak-Gajda Jolanta

NC 760/2

AE 837/2

AE 881/23-28 AE 881/50 AE 882/23-28

-

NC 773

213    

Przewrotne (rzeszowski)3

Bajek Anna (BA), ur. 1931 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Boże Ciało, odpusty), folklor (strój),

religijność (Dni Krzyżowe, majówki, kapliczki i krzyże, świeca gromniczna), gospodarstwo (hodowla, uprawy, pasienie krów, przędzenie), budownictwo (budulec, wnętrze chałupy), życie społeczne i historia (jarmarki), las i przemysł (zbieractwo)

Niepokój Justyna

NC 283/5

AE 562/5

-

-

NC 293

214    

Przędzel, Rudnik-Borowina (niżański)

Bis Tomasz (BT),

ur. ok. 1970 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki, majówki, EDK), rzemiosło (stolarstwo), historia (miejsce pamięci, Cyganie), sztuka (rzeźba w drewnie), zbieractwo, zwierzęta

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 790/3

AE 852/3

-

-

NC 803

215    

Przędzel (niżański)1

Baran Stanisław (BS),

 ur. 1935 r.

folklor (powiedzenia, mowa, przezwiska), religijność (kapliczki, kościół, pielgrzymki), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, rybołówstwo, uprawa i obróbka lnu), organizacja wsi, las

Drąg Czesław

NC 74/10

AE 354/9

-

-

NC 85

216    

Przychojec (leżajski)1

Giża Albina (GA), ur. 1940 r.

obrzędowość doroczna (Andrzejki, Adwent, Boże Narodzenie, Wielkanoc), obrzędowość rodzinna (pogrzeb), zajęcia gospodarcze, (przygotowanie pożywienia, żniwa), organizacja wsi, zbieractwo

Drąg Damian

NC 27/4-5

AE 339/3

-

-

NC 49

217    

Przyłęk (kolbuszowski)

Kurzawa Jerzy (KJ), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (demonologia), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, wypas bydła, pozyskiwanie karpiny i potażu), historia (różnice pomiędzy leśnictwem międzywojennym a współczesnym, nazwy części lasu, Żydzi), kłusownictwo

Radwański Janusz

NC 825/3

AE 872/3

-

-

NC 839

218    

Przyszów (stalowowolski)

Kruk Wojciech (KW), ur. 1961 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wierzenia, poezja, legendy), religijność (krzyże), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), przemysł leśny (żywiczarstwo, tartak), historia (historia Przyszowa, miejsce pamięci), gatunki drzew, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Dragan Adam

NC 729/3

AE 827/3

-

AE 883/35-38

NC 742

219    

Przyszów (stalowowolski)

Tonderys Teresa (TT), ur. 1965 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, przysłowia, wierzenia, demonologia, pieśni), pożywienie (przygotowywanie potraw, przetwórstwo owoców i grzybów), religijność (krzyże), rzemiosło (kołodziejstwo, kowalstwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (historia wsi, miejsce pamięci, partyzantka, II wojna światowa), myślistwo, zbieractwo, gatunki drzew, jesień w lesie

Dragan Adam

NC 729/4

AE 827/4

AE 881/29-32 AE 882/29-32

-

NC 742

220    

Przyszów (stalowowolski)1

Rojek Joanna (RJ),

 ur. ok. 1955 r.

zbieractwo, skup owoców leśnych i grzybów

Majowicz Michał

NC 116/2

AE 401/2

-

-

NC 124

221    

Przyszów-Burdze (stalowowolski)1

Burdzy Józef (BJ),

 ur. 1932 r.

obrzędowość doroczna (kolędowanie), budownictwo (ciesielstwo, budowa domu)

Majowicz Michał

NC 116/1

AE 401/1

-

-

NC 124

222    

Przyszów-Kąty (stalowowolski)1

Nieradka Elżbieta (NE),

 ur. ok. 1965 r.

zbieractwo, skup owoców leśnych i grzybów

Majowicz Michał

NC 116/4

AE 401/4

-

-

NC 124

223    

Racławówka (rzeszowski)

Gajdek Kazimiera (GK), ur. 1953 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, św. Marka, Boże Ciało), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, pieśni), rzemiosło (budownictwo), religijność (kapliczki, droga krzyżowa), historia (Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta, przednówek, wiosna w lesie (rekreacja)

Wodzińska Izabela

NC 799/2

AE 861/2

AE 881/39-43

-

NC 812

224    

Radomyśl nad Sanem (stalowowolski)4

Kowalik-Gąska Teresa (K-GT),             ur. 1941 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Jolanta

NC 495/2

AE 770/2

 

 

NC 505

225    

Radomyśl nad Sanem (stalowowolski)4

Krajewska Gizela (KG), ur. 1920 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Jolanta

NC 473/2

AE 757/2

 

 

NC 483

226    

Rakszawa (łańcucki)

Dec Władysław (DW), ur. 1956 r.

folklor (demonologia), religijność (kapliczki), historia (miejsce pamięci, cmentarz choleryczny), sztuka (rzeźba w drewnie)

Danak-Gajda Jolanta

NC 760/3

AE 837/3

-

-

NC 773

227    

Rakszawa (łańcucki)

Wilczek Helena (WH), ur. 1937 r., Rzepka Agnieszka (RA), ur. 1971 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Matki Boskiej Zielnej, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni, legendy), religijność (kapliczki), rzemiosło, zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci, historia o Potockim), zbieractwo, rodzaje lasów, zwierzęta, zima w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 760/4

AE 837/4

AE 881/33-34 AE 882/33-34

-

NC 773

228    

Raniżów (kolbuszowski)1

Twardowski Jan (TJ), ur. 1956 r.

rybołówstwo, życie towarzyskie, zbieractwo, emigracja, targi

Wojciech Dragan

NC 236/10

AE 506/7

-

-

NC 243

229    

Rozalin (tarnobrzeski)

Wdowiak Zofia (WZ), ur. 1941 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych), folklor (wiecha, zabiegi magiczne, legendy, muzyka), rzemiosło (stolarstwo), religijność (dni krzyżowe, prymicje, kapliczki, krzyże), historia (Cyganie, miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), gatunki drzew, zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 795/1

AE 857/1

-

-

NC 808

230    

Rozbórz (przeworski)4

Hadro Zofia (HZ), ur. 1948 r

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Ignas Katarzyna

NC 477/3

AE 761/3

 

 

NC 487

231    

Ruda (ropczycko-sędziszowski)

Ciężkowska Stanisława (CS), ur. 1951 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wiecha, wierzenia), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec), religijność (prymicje, kapliczki), historia (Cyganie), gatunki drzew, praca w lesie, przednówek, zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Rzeszut-Baran Urszula

NC 798/1

AE 860/1

-

-

NC 811

232    

Ruda (ropczycko-sędziszowski)

Ciężkowski Stanisław (CS), ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła), folklor (poezja), religijność (kapliczki), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia) zajęcia gospodarskie (wypas bydła), historia (Cyganie), gatunki drzew, zwierzęta, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Niepokój-Gil Justyna

NC 796/2

AE 858/2

-

-

NC 809

233    

Rudnik nad Sanem (niżański)

Sztaba Krzysztof (SK), ur. 1968 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, przysłowia), religijność (kapliczki), przemysł leśny (żywiczarstwo), historia (nazwy części lasu), gatunki drzew, praca w lesie, zwierzęta, zbieractwo (poroże)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 762/3

AE 839/3

-

-

NC 775

234    

Rudnik nas Sanem, Bieliny (niżański)

Paruch Zygmunt (PZ),

ur. ok. 1965 r.

folklor (legendy), religijność (kapliczki), rzemiosło (flisactwo), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia, jako budulec), przemysł leśny (żywiczarstwo), myślistwo, zwierzęta, gatunki drzew, wiosna w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 790/4

AE 852/4

-

-

NC 803

235    

Rzemień (mielecki)2

Dragan Barbara (DB), ur. 1936 r.,

Dragan-Michalak Maria (D-MM), ur. 1965 r.

pożywienie (pożywienie codzienne, przygotowanie posiłków, pożywienie świąteczne, przepisy, ryby, grzyby, kawa), obrzędowość rodzinna (imieniny/urodziny), inne zagadnienia związane z pożywieniem (grillowanie, młocka)

Niepokój-Gil Justyna

NC 408/3

AE 692/3

-

-

-

236    

Sarzyna (leżajski)

Dudek Michał (DM), ur. 1947 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (imieniny, urodziny), folklor (pieśni), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (nazwy części lasu), gatunki drzew, zima w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 762/4

AE 839/4

AE 881/35-36 AE 882/35-36

-

NC 775

237    

Sarzyna (leżajski)

Mroczka Janina (MJ), ur. 1954 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Jagodnej, Matki Boskiej Zielnej), folklor (zabiegi magiczne), pożywienie (przechowywanie), rzemiosło (meblarstwo), religijność (prymicje, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, wypas bydła), historia (nazwy części lasu, Cyganie, nazwy dróg, miejsce pamięci), zbieractwo, praca w lesie, przednówek, zwierzęta, lato w lesie (rekreacja)

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 818/3

AE 865/3

-

-

NC 832

238    

Sędziszów Małopolski (ropczycko-sędziszowski)

Kowalski Alojzy (KA), ur. 1951 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, lecznictwo), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia), myślistwo, zbieractwo, zima w lesie

Rzeszut-Baran Urszula

NC 770/2

AE 847/2

-

-

NC 783

239    

Sędziszów Małopolski ul. Kawęczyn (ropczycko-sędziszowski)

NN, ur. 1944 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia stolarstwo), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), myślistwo, zbieractwo

Rzeszut-Baran Urszula

NC 727/2

AE 825/2

-

-

NC 740

240    

Sędziszów Małopolski (ropczycko-sędziszowski)

Popielarz Kazimierz (PK), ur. 1957 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, św. Jana, św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo), rzemiosło (lutnictwo), religijność (dni krzyżowe, prymicje, kapliczki), historia (Cyganie), zbieractwo, praca w lesie, przednówek, wiosna w lesie (rekreacja)

Rzeszut-Baran Urszula

NC 798/2

AE 860/2

-

-

NC 811

241    

Siedlanka (kolbuszowski)

Mucha Ryszard (MR), ur. 1968 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), rzemiosło (miotlarstwo, plecionkarstwo z korzenia), przemysł leśny (żywiczarstwo), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (praca w lesie, drewno na opał, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), zwierzęta, kłusownictwo, zbieractwo poroża, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Dragan Wojciech

NC 761/2

AE 838/2

-

-

NC 774

242    

Siedleczka (przeworski)

Gołojuch Janina (GJ), ur. 1938 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Gromnicznej, Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni), zajęcia gospodarskie (praca w lesie, wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na narzędzia, jako budulec), historia (nazwy części lasu, II wojna światowa, Żydzi, cmentarz choleryczny, Cyganie), zwierzęta, zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Ignas Katarzyna

NC 765/4

AE 842/4

-

-

NC 778

243    

Sieniawa, Adamówka (przeworski)

Stażak Janusz (SJ), ur. 1966 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), rzemiosło (bartnictwo, budownictwo), religijność (kapliczki, krzyże), przemysł leśny (maziarstwo), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie, zwierzęta, przednówek

Hemon Agata

NC 792/3

AE 854/3

-

-

NC 805

244    

Skrzyszów (ropczycko- sędziszowski)1

Marszałek Piotr (MP),

 ur. 1921 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (strój), rzemiosło (stolarstwo), zajęcia gospodarcze (darcie pierza), budownictwo

Tejchma Jacek

NC 172/3

AE 433/3

-

-

NC 173

245    

Słomiana (stalowowolski)2

Smalisz Agnieszka (SA), ur. 1951 r.,

Smalisz Stanisław (SS), ur. 1950 r.

pożywienie (codzienne, niedzielne, przygotowanie posiłków, podawanie codziennych posiłków, przyprawy, przepisy, kwas z gąsek),

obrzędowość rodzinna (I Komunia Święta),

obrzędowość doroczna (Wielki Post, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny), wyposażenie kuchni

Kula Maria

 NC 383/4

AE 667/4

-

-

-

246    

Sokolniki (tarnobrzeski)

Puk Jan (PJ), ur. 1940 r.

folklor (legendy, muzyka), rzemiosło (zabawkarstwo), religijność (kapliczki, objawienie), historia (II wojna światowa), sztuka (rzeźba w drewnie), zbieractwo, przednówek

Mosiołek Grzegorz

NC 795/2

AE 857/2

-

-

NC 808

247    

Sokolniki (tarnobrzeski)

Robak Stanisława (RS), ur. 1956 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wiecha), religijność (prymicje, kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (nazwy części lasu, Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Mosiołek Grzegorz

NC 795/3

AE 857/3

-

-

NC 808

248    

Sokolniki (tarnobrzeski)

Wryk Zofia (WZ), ur. 1956 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, św. Marka, Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo, wiecha), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (nazwy części lasu, Cyganie), gatunki drzew, zbieractwo

 

Mosiołek Grzegorz

NC 795/4

AE 857/4

-

-

NC 808

249    

Sonina (łańcucki)4

Skomra Roman (SR), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Hemon Agata

NC 498/4

AE 773/4

 

 

NC 508

250    

Stale (tarnobrzeski)2

Duma Zofia (DZ), ur. 1959 r.

pożywienie (codzienne, niedzielne, pochodzenie produktów, świniobicie, przepisy, ciasta, przetwory, przyprawy, napoje), obrzędowość rodzinna (I Komunia Święta), obrzędowość doroczna (Wielki Post, Wielkanoc, Poniedziałek Wielkanocny), inne zagadnienia związane z pożywieniem (uprawy, przednówek, pożywienie za pracę, pożywienie zabierane do pracy, miód z mleczy)

Radwański Janusz

 NC 385/4

AE 669/4

-

-

-

251    

Stalowa Wola (stalowowolski)4

Brzóska Irena (BI), ur. 1971 r.

Brzóska Wojciech (BW), ur. 1972 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Jolanta

NC 473/3

AE 757/3

 

 

 

252    

Stalowa Wola (stalowowolski)

Brzóska Irena (BI),ur. 1971 r. Brzóska Wojciech (BW), ur. 1972 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Piotra i Pawła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki), historia (Cyganie, miejsce pamięci), zbieractwo, zwierzęta, wiosna w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 800/3

AE 862/3

-

-

NC 813

253    

Stalowa Wola (stalowowolski)

Gorczyca Henryk (GH), ur. 1956 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, Boże Narodzenie), rzemiosło (miotlarstwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, na narzędzia, jako budulec, mszenie chałup, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (miejsce pamięci), praca w lesie, kłusownictwo, zbieractwo, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 772/3

AE 849/3

-

-

NC 785

254    

Stalowa Wola (stalowowolski)

Gorczyca Stanisława (GS), ur. 1958 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), pożywienie (przygotowywanie potraw, przetwórstwo), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (miejsce pamięci, Cyganie), zbieractwo, zima w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 772/4

AE 849/4

-

-

NC 785

255    

Stalowa Wola (stalowowolski)

Scelina Barbara (SB), ur. 1931 r.

historia (historia rodziny, Stalowa Wola, II wojna światowa)

Radwański Janusz

NC 825/4

AE 872/4

-

-

NC 839

256    

Stalowa Wola (stalowowolski)2

Brzóska Irena (BI), ur. 1971 r., Brzóska Wojciech (BW), ur. 1972 r.

obrzędowość doroczna (Adwent, św. Mikołaja, Boże Narodzenie, św. Szczepana, kolędowanie, Sylwester, św. Błażeja, św. Agaty, karnawał, zapusty)

inne zagadnienia niezwiązane z pożywieniem (Trzech Króli, matki Boskiej Gromnicznej)

Dragan Jolanta,

Dragan Wojciech

 NC 416/4

AE 700/4

-

-

-

257    

Stalowa Wola (stalowowolski)2

Gorczyca Henryk (GH), ur. 1956 r., Gorczyca Stanisława (GS), ur. 1958 r.

pożywienie (świniobicie, ciasta),

obrzędowość doroczna (Adwent, Wigilia, Boże Narodzenie, św. Szczepana, karnawał, zapusty),

inne zagadnienia niezwiązane z pożywieniem (św. Mikołaja, kolędowanie, Matki Boskiej Gromnicznej)

Dragan Wojciech

NC 415/4

AE 699/4

-

-

-

258    

Staniszewskie (kolbuszowski)

Chmielowski Zbigniew (CZ), ur. 1951 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), zajęcia gospodarskie (praca w lesie), kłusownictwo, zbieractwo, zwierzęta, rodzaje lasu, zima w lesie

Dragan Wojciech

NC 761/3

AE 838/3

-

-

NC 774

259    

Stany (stalowowolski)1

Surma Józef (SJ),

 ur. 1924 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wigilia, kolędowanie), rzemiosło (stolarstwo)

Wójtowicz Małgorzata

NC 118/13

AE 403/9

-

-

NC 126

260    

Stare Miasto (leżajski)

Masełek Jan (MJ), ur. 1964 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (imieniny, wesele), folklor (lecznictwo, przysłowia legendy, demonologia), rzemiosło (zabawkarstwo, plecionkarstwo z wikliny), religijność (majówka, kapliczki, krzyże), historia (miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, spółdzielnia „Las”

Kula Maria

NC 723/2

AE 821/2

-

-

NC 736

261    

Stare Miasto (leżajski)1

Mazurek Eugeniusz (ME),

 ur. 1931 r.

ciesielstwo

Majowicz Michał

NC 29/4

-

-

-

NC 36/5

262    

Szkodna (ropczycko-sędziszowski)4

Drozd Julia (DJ), ur. 1960 r.

Rogińska Józefa (RJ), ur. 1949 r.

Pieprzak Helena (PH), ur. 1935 r.

zbiorowy

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Danak-Gajda Jolanta

NC 494/3

AE 769/3

 

 

NC 504

263    

Ślęzaki (tarnobrzeski)

Sudoł Helena (SH), ur. 1936 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Jana, św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej Zielnej, Matki Boskiej Siewnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, wiecha, pieśni), religijność (krzyże, Dni Krzyżowe), historia (nazwy części lasu, Cyganie, Żydzi, miejsce pamięci), zbieractwo, przednówek, praca w lesie, kradzież drewna

Mosiołek Grzegorz

NC 823/1

AE 870/1

-

-

NC 837

264    

Ślęzaki (tarnobrzeski)

Turbak Zofia (TZ), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (św. Jana, św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo, pieśni), religijność (kapliczki), historia (Cyganie, miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, praca w lesie

Mosiołek Grzegorz

NC 823/2

AE 870/2

-

-

NC 837

265    

Tarnawiec (leżajski)

Pietrycha Lucyna (PL), ur. 1965 r., Marczak Józef (MJ), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych), obrzędowość rodzinna (imieniny, wesele), folklor (lecznictwo, wiecha), religijność (droga krzyżowa, prymicje, kapliczki), historia (Cyganie), przednówek, zbieractwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Kula Maria

NC 794/2

AE 856/2

-

-

NC 807

266    

Tarnawiec (leżajski)1

Krach Weronika (KW),

 ur. 1926 r.

obrzędowość doroczna (kolędnicy), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój), organizacja wsi, życie społeczne, (narodowości, emigracja, II wojna światowa, wychowanie dzieci), budownictwo, klęski żywiołowe, rybołówstwo, zbieractwo,

Majowicz Michał

NC 29/8,9

AE 341/1

-

-

-

267    

Tarnawka (łańcucki)

Bała Antoni (BA), ur. 1960 r.

obrzędowość doroczna (Matki Boskiej Jagodnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, zabiegi magiczne, legendy), rzemiosło (plecionkarstwo), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec), religijność (prymicje, kapliczki), historia (nazwy części lasu, Cyganie, Żydzi), sztuka (rzeźba w drewnie), przednówek, kradzież drewna, lato w lesie (rekreacja)

Danak-Gajda Jolanta

NC 816/4

AE 863/4

-

-

NC 830

268    

Tarnawka (łańcucki)

Kisała Józef (KJ), ur. 1949 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Matki Boskiej Jagodnej, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo, muzyka, poezja), religijność (kapliczki), historia (nazwy części lasu, leśnictwo Tarnawka, Cyganie, miejsce pamięci), sztuka ludowa (rzeźba w drewnie) gatunki drzew, zbieractwo, przednówek, lato w lesie

Hemon Agata

NC 820/2

AE 867/2

-

-

NC 834

269    

Tarnobrzeg (tarnobrzeski)

Dąbrowska Zofia (DZ), ur. 1958 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo, demonologia, pieśni, kołtun), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wypas bydła, drewno na opał), historia (nazwy części lasu, Cyganie), przednówek, kradzież drewna, kłusownictwo, wiosna w lesie (rekreacja)

Radwański Janusz

NC 797/4

AE 859/4

AE 881/49

-

NC 810

270    

Trzeboś (rzeszowski)

Kuter Edward (KE), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), folklor (wiecha, demonologia), religijność (kapliczki), rzemiosło (bednarstwo), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), wiosna w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 788/3

AE 850/3

-

-

NC 801

271    

Trześń (kolbuszowski)1

Betlej Stanisław (BS),

ur. 1930 r.

obrzędowość doroczna (kolędowanie, Matki Boskiej Gromnicznej), obrzędowość rodzinna (wesele), przygotowanie pożywienia, budownictwo, życie społeczne i historia (zajęcia mieszkańców, szkolnictwo, emigracja, wysiedlenie), las (zbieractwo, łowiectwo)

Dragan Wojciech

NC 254/6

AE 518/5

AE 527/1-6

-

NC 262

272    

Trześń (kolbuszowski)1

Kwaśnik Zygmunt (KZ),

ur. 1944 r.

folklor (muzykant-akordeon), zajęcia gospodarskie (pszczelarstwo, hodowla danieli), rzemiosło i sztuka (rzeźba w drewnie)

Dragan Wojciech

NC 254/7

-

-

-

NC 262

273    

Trześń (kolbuszowski)1

Zięba Jan (ZJ),

 ur. 1948 r.

obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (muzykant, śpiewak, poeta), zajęcia gospodarskie (przygotowanie pożywienia), życie społeczne, zbieractwo,

Dragan Wojciech

NC 254/8

AE 518/6

-

-

NC 262

274    

Trześń (tarnobrzeski)4

Puk Jan (PJ), ur. 1943 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Dragan Jolanta

NC 495/4

AE 770/4

 

 

 

275    

Trzęsówka (kolbuszowski)

Wrona Felicja (WF), ur. 1939 r., Wrona Jan (WJ), ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, św. Jana, św. Piotra i Pawła, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (I komunia, wesele), folklor (demonologia, pieśni), religijność (prymicje, kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (nazwa wsi, archeologia, miejsce pamięci), gatunki drzew, praca w lesie, kłusownictwo, zbieractwo,

Dragan Wojciech

NC 789/4

AE 851/4

-

-

NC 802

276    

Tuszyma (mielecki)

Święch Artur (ŚA), ur. 1956 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła, Boże Narodzenie), folklor (demonologia), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Radwański Janusz

NC 726/4

AE 824/4

-

-

NC 739

277    

Ulanów (niżański)

Wójcik Mieczysław (WM), ur. 1955 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), folklor (pieśni, legendy), rzemiosło (flisactwo), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci, partyzantka), sztuka (rzeźba w drewnie), zbieractwo

Fołta Magdalena

 NC 763/2

AE 840/2

AE 881/37-38 AE 882/37-38

-

NC 776

278    

Urzejowice (przeworski)4

Balawender Witold (BW), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Ignas Katarzyna

NC 499/3

AE 774/3

 

 

NC 509

279    

Urzejowice (przeworski)4

Kiszka Tadeusz (KT), ur. 1944 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Ignas Katarzyna

NC 499/5

AE 774/5

 

 

NC 509

280    

Widełka (kolbuszowski)4

Sudoł Władysław (SW), ur. 1929 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Niepokój-Gil Justyna

NC 479/4

AE 763/4

 

 

NC 489

281    

Wielopole Skrzyńskie (ropczycko-sędziszowski)4

Ciołkosz Józef (CJ), ur. 1934 r.

Froń Melania (FM), ur. 1938 r

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie - choinka)

Danak-Gajda Jolanta

NC 494/4

AE 769/4

 

 

NC 504

282    

Wielopole Skrzyńskie (ropczycko - sędziszowski)

Kopala Tadeusz (KT), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, św. Jana, Matki Boskiej Zielnej, Wszystkich Świętych), przemysł leśny (tartak), religijność (prymicje, kapliczki, krzyże), historia (nazwy części lasu, Cyganie), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), zbieractwo

Niepokój-Gil Justyna

NC 824/2

AE 871/2

-

-

NC 838

283    

Wierzbna (jarosławski)

Hadro Zofia (HZ), ur. 1948 r. Hadro Jan (HJ), ur. 1949 r.

obrzędowość doroczna (Zielone Świątki, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (demonologia, pieśni, legendy), pożywienie (przygotowywanie potraw), religijność (kapliczki, krzyże), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie, wiosna w lesie

Ignas Katarzyna

NC 722/4

AE 820/4

-

-

NC 735

284    

Wilcza Wola (kolbuszowski)1

Czochara Władysław (CW),

 ur. 1947 r.

zajęcia gospodarskie (mielenie w żarnach, pieczenie chleba, prace polowe, żniwa), życie społeczne (higiena codzienna mieszkańców wsi, emigracja zarobkowa, autorytet księdza), zbieractwo

Tejchma Jacek

NC 242/2

AE 512/2

-

-

NC 249

285    

Wilcza Wola (kolbuszowski)1

Dul Stanisław (DS),

 ur. 1933 r.

 życie społeczne i historia (emigracja zarobkowa, wieś po II wojnie światowej), rzemiosło (olejarstwo), przemysł leśny (handel drewnem, produkcja mazi, organizacja tartaku Dula)

Jacek Tejchma

NC 242/3

AE 512/3

-

-

NC 249

286    

Wola Rafałowska (rzeszowski)

Niepokój Danuta (ND), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (lecznictwo), religijność (I komunia, prymicje, kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec, wykorzystanie poszycia i runa leśnego), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci, Cyganie), praca w lesie, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Wodzińska Izabela

NC 771/1

AE 848/1

-

-

NC 784

287    

Wola Rafałowska (rzeszowski)

Niepokój Jan (NJ), ur. 1959 r.

obrzędowość doroczna (Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie), folklor (lecznictwo), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego), gatunki drzew, praca w lesie, zbieractwo, zwierzęta, myślistwo, kłusownictwo

Wodzińska Izabela

NC 827/2

AE 874/2

-

-

NC 841

288    

Wola Raniżowska (kolbuszowski)1

Rzeszutek Wiktor (RW),

ur. 1924 r.

obrzędowość doroczna (odpust, Wielkanoc, Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (leczenie), religijność (majówki, figury przydrożne), życie społeczne (emigracja), zbieractwo

Dudek-Młynarska Elżbieta

NC 237/7

AE 507/7

-

-

NC 244

289    

Wolica Ługowa (ropczycko - sędziszowski)

Czapka Kazimierz (CK), ur.1951 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Boże Narodzenie), folklor (poezja), rzemiosło (bednarstwo, kołodziejstwo, plecionkarstwo z korzenia), historia (nazwy części lasu), zajęcia gospodarskie (drewno na narzędzia), sztuka (rzeźba w drewnie, płaskorzeźba w drewnie), gatunki drzew, myślistwo, zbieractwo, praca w lesie, zwierzęta, zima w lesie (rekreacja)

Niepokój-Gil Justyna

NC 768/2

AE 845/2

-

AE 883/41-45

NC 781

290    

Wolica Ługowa (ropczycko- sędziszowski)1

Twardowska Janina (TJ),

 ur. 1931 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój, zabawy karnawałowe), religijność (kapliczki, majówki), zajęcia gospodarskie (kopanie torfu, obróbka lnu i konopi), praca na kolei

Skromak Elżbieta

NC 157/10

AE 430/10

-

-

NC 168

291    

Wólka Grodziska (leżajski)

Szklanny Anna (SA), ur. 1954 r. Szklanny Władysław (SW), ur. 1951 r.

rzemiosło (stolarstwo), zajęcia gospodarskie (praca w lesie, wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci), myślistwo, zbieractwo

Fołta Magdalena

NC 720/2

AE 818/2

-

-

NC 733

292    

Wólka Kuszowska

Łokaj Katarzyna (ŁK), ur.1973 r., Kusz Piotr (KP), ur. 1977 r., Łokaj Grzegorz (ŁG), ur. 1973 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (demonologia), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, lato w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 828/4

AE 875/4

-

-

NC 842

293    

Wólka Małkowa (przeworski)

Dałomis Dariusz (DD), ur. 1972 r.

obrzędowość doroczna (Niedziela Palmowa, Zielone Świątki, Wszystkich Świętych), folklor (lecznictwo, wiecha, demonologia), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (drewno na opał, jako budulec), historia (miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie) myślistwo, zbieractwo, zwierzęta

Ignas Katarzyna

NC 821/2

AE 868/2

-

-

NC 835

294    

Wólka Małkowa (przeworski)

Mazur Adela (MA), ur. 1940 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc), obrzędowość rodzinna (wesele), religijność (droga krzyżowa, kapliczki), zajęcia gospodarskie (mszenie chałup), historia (miejsce pamięci), gatunki drzew, zbieractwo, zwierzęta

Hemon Agata

NC 792/4

AE 854/4

-

-

NC 805

295    

Wólka Podleśna (rzeszowski)3

Lech Mieczysław (LM), ur. 1942 r.

gospodarstwo (pszczelarstwo), rzemiosło (stolarstwo), las i przemysł (wyrąb lasu),

budownictwo

Drąg Damian

NC 278/7

AE 557/4

-

-

NC 288

296    

Wólka Podleśna (rzeszowski)3

Lech Tadeusz (LT), ur. 1937 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, Matki Boskiej Zielnej),

obrzędowość rodzinna (wesele, narodziny dziecka, chrzest), gospodarstwo (hodowla, budowa wozu, kłusownictwo, rybołówstwo), pożywienie (przygotowanie pożywienia)

Drąg Damian

NC 278/8

AE 557/5

-

-

NC 288

297    

Wydrza (tarnobrzeski)1

Ciba Jan (CJ),

 ur. 1929 r.

rzemiosło (kołodziejstwo, stolarstwo)

Górski Mirosław

NC 112/4

AE 398/4

-

-


NC 120

298    

Wydrze (łańcucki)

Bełz Hubert (BH), ur. 1971 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki) folklor (lecznictwo), religijność (kapliczki), przemysł leśny (szkółkarstwo), historia (miejsce pamięci), sztuka (rzeźba w drewnie), gatunki drzew, zbieractwo

Danak-Gajda Jolanta

NC 788/4

AE 850/4

-

-

NC 801

299    

Wysoka (łańcucki)

Zembroń Henryk (ZH), ur. 1951 r.

obrzędowość doroczna (Wielkanoc, Boże Ciało, Zielone Świątki), religijność (kapliczki), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał, jako budulec), historia (bażantarnia, Cyganie), myślistwo, zbieractwo, praca w lesie, przednówek, zima w lesie (rekreacja)

Dragan Adam

NC 800/4

AE 862/4

-

-

NC 813

300    

Wysoka Głogowska (rzeszowski)3

Bułaś Zofia (BZ), ur. 1932 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie – kolędowanie, Wielkanoc), obrzędowość rodzinna (wesele, pogrzeb), folklor (strój, kapele), gospodarstwo (uprawy, wypas bydła), życie społeczne i historia (sklep), las i przemysł (zbieractwo)

Dragan Wojciech

NC 277/8

AE 556/8

-

-

NC 287

301    

Zabajka (rzeszowski)3

Frącz Alfreda (FA), ur. 1931 r.

obrzędowość rodzinna (wesele – pieśni), folklor (strój), las i przemysł (zbieractwo), budownictwo, życie społeczne i historia (praca na służbie)

Dragan Wojciech

NC 277/11

AE 556/11

-

-

NC 287

302    

Zabajka (rzeszowski)3

Wesół Joanna (WJ), ur. 1933 r.

obrzędowość rodzinna (wesele, chrzest, pogrzeb),

folklor (strój), gospodarstwo (uprawy),

życie społeczne i historia (II wojna światowa, sklep, organizacja wsi, potańcówki), las i przemysł (zbieractwo)

Dragan Wojciech

NC 277/12

AE 556/12

-

-

NC 287

303    

Zabajka (rzeszowski)3

Pado Genowefa (PG), ur. 1932 r.

folklor (strój), religijność (majówki),

rzemiosło (ciesielstwo), życie społeczne i historia (praca na służbie, jarmarki, zabawy)

Dragan Wojciech

NC 277/13

AE 556/13

-

-

NC 287

304    

Zabajka (rzeszowski)3

Piątek Anna (PA), ur. 1935 r.

obrzędowość doroczna (dożynki), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój),

pożywienie (przygotowanie pożywienia), życie społeczne i historia (emigracja, II wojna światowa, organizacja wsi), las i przemysł (zbieractwo)

Dragan Wojciech

NC 277/14

AE 556/14

-

-

NC 287

305    

Zagorzyce (ropczycko-sędziszowski)

Paździor Helena (PH), ur. 1939 r., Róg Katarzyna (RK), ur. 1964 r.

obrzędowość doroczna (św. Piotra i Pawła), folklor (lecznictwo, pieśni, kolędowanie), rzemiosło (stolarstwo, lutnictwo), historia (nazwy części lasu, miejsce pamięci), sztuka (malarstwo), kłusownictwo, zbieractwo, praca w lesie,

Fołta Magdalena

 NC 819/4

AE 866/4

-

-

NC 833

306    

Zarębki (kolbuszowski)

Bogacz Edward (BE), ur. 1940 r.

obrzędowość doroczna (Boże Ciało, Zielone Świątki, Boże Narodzenie), rzemiosło (plecionkarstwo z korzenia, wikliny), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (II wojna światowa, partyzantka), zwierzęta, zbieractwo

Dragan Wojciech

NC 761/4

AE 838/4

-

-

NC 774

307    

Zarębki (kolbuszowski)1

Wołosz Bronisław (WB),

 ur. 1954r.

zajęcia gospodarskie (rybołówstwo, przygotowanie pożywienia, uprawy), życie społeczne (zajęcia mieszkańców, szkolnictwo, emigracja), organizacja wsi, las i przemysł (łowiectwo, kłusownictwo, zbieractwo)

Dragan Wojciech

NC 254/10

AE 518/8

-

-

NC 262

308    

Zdżary (dębicki)

Mitka Józef (MJ), ur. 1936 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie), obrzędowość rodzinna (pogrzeb), zajęcia gospodarskie (wykorzystanie poszycia i runa leśnego, drewno na opał), historia (miejsce pamięci, biologia Miczurina, technikum leśne w Głogowie Małopolskim), gatunki drzew, myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo

Wodzińska Izabela

NC 771/2

AE 848/2

-

-

NC 784

309    

Żołynia (łańcucki)

Mazurek Jan (MJ), ur. 1979 r.

folklor (wierzenia, demonologia), rzemiosło (pszczelarstwo), religijność (kapliczki, krzyże), życie społeczne i historia (Żydzi, miejsce pamięci), myślistwo, kłusownictwo, zbieractwo, jesień w lesie

Danak-Gajda Jolanta

NC 717/4

AE 815/4

-

-

NC 730

310    

Żuk Stary (niżański)1

Serafin Mieczysław (SM),

ur. 1935 r.

stolarstwo

Mazur Agata

NC 75/15

AE 345/12

-

-

NC 84

311    

Żuklin (przeworski)3

Bachaj Helena (BH), ur. 1944 r.

obrzędowość doroczna (Boże Narodzenie – kolędowanie, Matki Boskiej Gromnicznej, Wielkanoc – kolędowanie, Matki Boskiej Zielnej), obrzędowość rodzinna (wesele), folklor (strój), religijność (majówki), życie społeczne i historia (zabawy), las i przemysł (zbieractwo)

Dragan Wojciech

NC 324/12

AE 611/10

-

-

NC 333

                       

 

1 - z projektu Źródła kultury ludowej Puszczy Sandomierskiej (2008-2014)

2 - z projektu Dziedzictwo kulinarne mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej (2016-2017)

3 - z projektu Folklor Rzeszowiaków – obraz przemian (2014-2016)

4- z projektu Kolędowanie na Rzeszowszczyźnie (2018-2019)

 

Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny - Transkrypcje - Legendy, gadki, wierzenia

Anna Szewczyk, Kamień

Gawęda o dziadach

Dawniej bardzo dużo chodziło dziadów po prośbie. Pamientom jako małe dziecko te dziady chodziły. Miał torbä na snurku, nawet tako staro, połatano i tako sakiewka tyz uobok siebie, tyz koło pasa. Przysed do jednyj wioski po prośbie. A takie młode małżejstwo mieszkało pod lasäm, uodziedziczyli po dziadkach takie małe góspodarstwo, tak se gospodarzyli pomalu, dorabiali się dopiro. Przychodzi do nich dziád - a ta chatka była pod lasäm, taká malutka chatka na uboczu. „Pochwalony Jezus Chrystus!” „A na wieki”. No chciáł jałmużnę, coś mu tam dali, ale mówio tak: „Przyjdźcie se kiedy indziej dziadku, bo my się zbiromy, na wesele idziemy”. „No dobrze”. Dziád złapáł gosposia za räka, zacoł jo tam całować. „Bóg zapłać, Bóg zapłać! Mácie dziatki?” „Nie mámy, dopiro się dorábiámy.” „No to życá wom dużo dziatek, uostojcie z Bogiem”.

Ale tak, wysed za próg, se pomyśláł: „Ido na wesele, to ja się tu zacotuje”. Uobrócił się w drugo strona, paczy... Kupa pyrzu pod chałupom stoi, na pogródki była przeznacone, jak to dáwnij te pogródki koło domu robily. Siod za to kopa pyrzu i se myśli: „Jak pójdo na wesele, to já se wláze do chałupy”. No i tak się stało. Uoni się zebrali na wesele, zamknäli chałupä, kluc na łokianku połozyli. Dziod wszysko zza kupy uobserwuje. Dobrze – poszli, ucichło, dziod wyloz za tej kopy, porozglodał się, widzi nikogo ni ma, bo chałupa od chałupy była dość daleko. Wyláz, odemknoł drzwi, nie zamykał juz tych drzwi, tylko klucyk spowrotam na łokianku połozył. No i wloz do chałupy, patrzy – tak tu páchnie, páchnie kiełbasamy, świná była zabitá. Naładowoł pełno torba kiełbasy, słoniny, porozglodał się, juz ma pełno torba, co to robić? Chciało mu się pić. Tak do soflika, uotworzył soflik, wyciognoł butelka samogony, uodkracił, z gwinta napił z jednej butelki, z drugiej napił z gwinta, pozakrucoł, schowoł spowrotem do száfy. Tak się porozglodał i tak se myśli: „Ja to się trocha zdrzémna”. Ciepło mu się zrobiło, paczy - takie prycie co spali ci młodzi. Myśli: „Przenocuja się trocha, przespia się, uodpocna”. I posed do uokna, spuścił se hacyki, w razie cego, to przez uokno ucieknie. No dobrze. Naräscie połozył się i zasnäło mu się. Chciał się zdrzemnąć, to mu się usnano.

W nocy uo północy gospodyni kluce wsadza do zamku, słychać to. Tak dziod się uobudził, łap torba, huj do uokna. Paczy: chłop sce pod uokno. Wycofáł się szybciutko,  wpád za piec. Za piäcem stało koryto, co się dáwnij świnia biło, było wymyte i se susyło, uoparte było uo piec. Wláz za to koryto i siedzi z tom torbom i tak se patrzy i myśli, jak by to ucic z téj chałupy. W strachu jest, ale nie wi co robić. Ceka.

Chłop był na tom weselu, przysed, jesce nie dopił, ale jo wam później uo tam weselu uopowiem. Przysed i rzucił chodáki, rzucił, leg w poprzek łóżka i śpiwá: „Wódki my dać, wódki my dać, bo my wiechcie z butów widać. A cy widać, cy nie widać, wódki my dać, wódki my dać”. Baba mówi: „Idzies lezeć stary, do diabła, juz jest północ, nie dás spać, tylko tego”. Nareście widzi, ze uon nie uśnie, posła do sáflika, wyciogneła butelka, sama uodkraciła, napiła się trosäcka, posła mu wláła, napił. Nareście zrobiło się cicho. Chłopa wziäło na amory, bierze się za to kobitá, a kobita się broni: „Nie, jutro, jestem zmacona, daj spokój stary, jutro, idź lezeć, bo już jes uo północ”. Nareszcie ucichło. Takie cichajko się zrobiło, zacali chrápać, a dziod se cichanajko wyláz przez uokno i se uokno dopar, zeby się nie domyśleli, ze ktoś był, cichanajko wyláz.

Rano jest niedziela, przychodzi do nich somsiadka, dowiedzieć się jak tam było na tam weselu, bo ponoć przeciez uoni się nie odzywali do siebie od [?] roku, do siebie nie gádali, bo się uo koguta pozłościly. Tagze nie gádali do siebie i była somsiadka ciekawa cy byli na tom weselu. „No jak nie być, kiedy já do chrztu te Jagusiá czymałam, pasowało iść na to wesele. Byli my na tom weselu, ale já somsiadka, já to wom jesce coś powiäm, słuchajcie. Wicie co? Posłam do stodoły dać krowie siána, do sąsieka wlazłam, rusyłam tak rokom, uolaboga, jazem się zdrachła, złapłám dziada za broda! Uolaboga, jak się zacełam drzyć! Jiadrzej, Jiadrzej, Jiadrzej! Zanim Jiadrzej z chałupy wysed, to dziád uucik”.

A terá wom powiem o tam weselu, bo wam jesce nie skońcyłam. Mój nie dopił na tom weselu, bo co? Stary Bamberek przed północom wysed i tak pado do ludzi: „Wesele skońcone! Wódki dajać nie bedo, bo ktośici kluce uod  kuomory uukrád, wódki dajać nie bedo!” Tak się swaty na siebie popozirały, jedän na drugigo, siadły na motory i wio po gorzáłka na wieś! No i przéwieźli. Jak się przystawyli do starego Bamberka, to mu z gwinta pić kázali. I nie chciał, bo jigo wstyd było, ale go przymusili i tak go spili, ze się w portki zesiuroł.

Ale co wom jesce nie zaśpiwałam, zapomniałam. Jak przysli my na to wesele, to mnie kuma cépiła za szyjá, jak zacäła wyśpiewywać: „Kumo moja kumo, pokumaly my się, wláz kogut na uogród, pogniewaly my się”. To zapomniałam se powiedzieć, jak poszli na to wesele, jak kuma jo złapała za szyjo, jak jo zaceła przeproszać. I tako to gádká uo starym dziadzie. 


 

Helena Wilczek, Rakszawa

Opowieść o finale zbiorów kradzionego drzewa

Śnieg sypie, nasypało już takiego puszku takiego, taki puszeczek, cieplutko było fest. Ni ma tego mojego. I znów ido z kóniem. Żeby jeszcze sám - pal licho, ale z kóniem. No i co, i myślę se: a to dojenie krów, a to wszystko, dzieci i to. Ale przyszła ciotka po mnie, gáda: „Wiesz co, chodźmy, chodźmy, bo uone tam bedo cało noc, i my ta nie bedziemy spały – do gatru”. A gater to jest właśnie ta piła, co my nią żnyły na deski. To było blisko, taki dziadek mioł, pijak ogrómny. I one tam pojechały, te kradzione drzewo tam zawiezły i miały za co pić! Waniowski był - ten co umar, z Ryszkiem Decem, to była jedna furmanka, a wujek i mój była, drugo furmanka. I na dwie.

Zachodzimy z tą ciotką Maślonkową. O Boże... Kónie uwiązane za lice u płota, przysypane śnigiem, głodne przecież od rana, zménczone, napracowane, a te pijoki w środku - tako buda była postawiona, uon tam mieszkał, tyn co miał ten gater, ale to jest ta jakby... taká szopa. Na środku trociák, taki piecyk co się trotami tam sypało, na tym wierzchu on gotowáł sobie ziemniáki czasem, tyn dziadek, Krzyżak się nazywa. […] No to ten Ryszek z Waniowskim siedziały na takiej szafarni, co była na zboże, wysoko. Ale ich widać głowów nie było, bo tak było napalone cygarów, że dym, dym! No to dobra, to uone som, mój jest, koło niech siedzi. A gdzie jest ten wujek Maślanka? No uon był najstarszy z nich. Matko, patrzymy się, a tu tak: taki prowizoryczny stół, u tego stołu śrubokręt przymocowany, wiecie jaki – imadło! I w to imadło, o tu [pokazuje z tyłu na kołnierz] mu wzięli te kufajkę i o tu mu wkręciły i tak wisioł! Takie wszystkie były pijane, że w trupa! Ciotka płacze, jo płacze... A jak my te kónie weźniemy? My same nie poradzimy, bo baby, pora koni - bo żeby jeszcze pojedyncze były wozy, a tu dwa kónie i tu dwa kónie, no i uwiązane… Nic nie zrobimy, trza coś tak robić, żeby uony to zrobiły, my naprawdę nie zrobimy tego, ani nie wycofiemy do tyłu, ani nakręcić ni ma gdzie, no nie da rady! No i tak jakosi się nam, po długim czasie oczywiście, udało się nam. Ido, ido, no to nic nie będziemy mówić, żeby ino jak wyjechały. I wyjechały, ale nom nie dadzo jechać, tylko uony bedo jechać. No to niedaleko, no bo przecież o tutaj niedaleko, ale uony pojado, No to jado. Pierwszym jedzie mój wozem, drugiem uony. Wjechały my w ulicę koło Jadwisioczki. I tam była tako bramka do przechodzenia już tutaj do Maślanków i tam my na uogród - wjechał już wyprzungać tego kónia do ciotki, a te zostały na szosie. Nie pojechały do domu, do gościńca - bo mogły jechać do gościńca i jechać, tylko się jem nadało robić jakieś żarty z tymi kóńmi. Co my widziały, to wom tego nie opowiem. Te kónie tak jak mówię: zmarznięte, głodne i to. Droga wąska, pułot. U jednego sąsiada pułot i u drugiego pułot, droga trzymetrowa. I one potrafiły torać się pod tymi kóńmi - dwa kónie, zaprzężone - pod spodem jeszcze ich ciągły.


 

Alina Marszał-Haracz, Przewrotne

Opowieść o dziwnych zdarzeniach przy drodze na Raniżów 

Mi się przypomina, jak żeśmy szli gdzieś z Pogwizdowa z zabawy, jeszcze ze stryjkiem Władkiem Draganem, to on mówił, że jak właśnie wracali z pola czy skądś tam, to często coś się im ukazywało po prostu przy drodze, w jakichś drzewach, tak jakby straszydła czy nie wiadomo co. I oni ciągle bali się tą drogą chodzić, ludzie, i jeździć. I nie mogę sobie przypomnieć, ktoś mówił, że tam była nawet msza odprawiana, bo ciągle się tam... Chyba ta msza była odprawiana, bo tych wypadków było potem strasznie dużo śmiertelnych i po prostu chyba ludzie poprosili, czy coś takiego to było.


 

Edward Młynarski, Koziarnia

Opowieść o strachach przy Grubym Dębie

Sąsiad opowiadał, jak jechał - bo dawniej młynów nie było, był w Rudniku młyn wodny, do Rudnika do młyna od nas jeździli. I jak wracał z młyna z Rudnika w nocy i jechał koło Grubego Dęba. I koło Grubego Dęba to sam se strachu nabráł. Akurat pomiędzy konie... świeciło, coś świeciło. I on z tego włosy mu urosły dęba na głowie i konie batem i tym, te konie przez ten las tak ciągł, bo strachy, bo się sam nastraszył tak bardzo i mówi, że to strachy, bo ludzie się straszyli. Jak wyjechał na tarnogórskie pola, konie zwolniły, bo już nie mogły biegać, a to te, robaczki świętojańskie pomiędzy końmi, a on to se takiego tego, myślał o tych strachach i myślał, że to strachy. I dopiero wtedy konie zwolniły, ale konie już były całe mokre w pianie. To były takie strachy.


 

Janina Madej, Koziarnia

Legenda o kapliczce

Tam jest kaplyczka tego Jezusa Frasobliwego. I mówyli, że kiedyś tak właśnie narodziyło się takie dziecko i bez rączki było jednej. I tak mi... Ja, to co podsłuchałam, że ponoć ta matka - tak mówyli - zapatrzyła się w tego Jezusa Frasobliwego, bo ten Jezus Frasobliwy też taką ma schowaną rączkę.


 

Teresa Tonderys, Przyszów

Legenda o pochodzeniu nazwy Przyszów

Nasza miejscowość pierwotną nazwę miała Przysów, a Przysów wzięła się nazwa z tego, że jak już tutaj król ze swoją szlachtą polował i zabłądził, oddzielili się ze szlachtą. Szlachta pojechała w innym kierunku, a król został, nie wiedział co zrobić, bo już go zastała noc, więc przy bardzo dużym dębie postawił konia, wszedł na te konary i tam spał. A tam była właśnie sowa, która mu nie pozwalała spokojnie zasnąć, tylko hukała cały czas. I jak już się odnaleźli szlachta z królem, tak pytali: „Królu, gdzie ty całą noc byłeś, gdzie ty przebywałeś?” I król powiedział: „No jak to gdzie? Przy sowie!” I dlatego tę część właśnie i tutaj te okolice nazwał Przysów.

Opowieść o dziwnym zdarzeniu na Błoniach

[Teściowa]Wracała rowerem, już wieczorem, przyjechała do skrzynki pocztowej, bo gdzieś tam chciała wysłać jakiś list i wieczorem, jak wiadomo, tu już była po lekcjach, no to przyjechała sobie przez to Błonie, było na prosto. Myśmy to nazwali Błonie. I tam ten Stary Łęg prawie, to starorzecze sobie tam płynęło, jakaś tam taka kładka była położona, żeby można było przejechać, bo tak to takie pastwisko było, tam wokół pola pastwisko i tam przejeżdżała. I mówi, że już jak była taka szarówka, mówi, że nagle przed oczami zrobiła się mgła i nic nie było widać, nic! Mgła, ciemno, nie widziała nic wokół siebie, widziała tylko dużego latającego z łańcuchem psa. Duży, latający pies z łańcuchem i nic innego nie widziała. I w końcu siadła na tym rowerze i mówi, że się zaczęła modlić i siedziała, siedziała z tą głową. I po chwili tak się rozjaśniło, po jakimś czasie się rozjaśniło, przeszła przez tą kładkę, przyjechała i mówi, że już się od tamtej pory bała jeździć...


 

Zygmunt Paruch, Rudnik, Bieliny

Legenda o świętym Hubercie

Byliśmy dzisiaj koło kwatery łowieckiej, myśliwskiej i tam oglądaliśmy kapliczkę poświęconą  św. Hubertowi. I to była nowoczesna kapliczka, która była postawiona kilka miesięcy temu ufundowana przez leśników, tam są też elementy poroża widoczne na zdjęciu. Św. Hubert to bardzo barwna postać. Święty ma przydomek, ale świętym nie był. Tak króciutko był hulaką, biesiady, śpiewy, tańce po kilka dni i skąd się nagle wzięła u niego taka świętość. Pewnego razu po takich długich hulankach z przyjaciółmi popędził do lasu upolować jelenia, zabrakło im jadła, napiwki pewnie jeszcze były, ale brakowało jadła. Konie wryły się kopytami przed polaną, zobaczyli jelenia, więc Hubert złożył się do strzału, zamierzał go upolować, ale nagle zobaczył miedzy porożami świetlistą postać i był taki zachwycony, że łuk odłożył, zeskoczył z konia, padł na kolana i wtedy się nawrócił. Nagle poszły precz hulanki, stał się bardzo bogobojnym człowiekiem i później okrzyknięto go świętym, i różnie to ludzie mówią z tą świetlistą postacią, więc uznaliśmy że po kilkudniowych biesiadach to nie jednemu niejedne cuda się ukazywały.

 

transkrybowała Alicja Baczyńska-Hryhorowicz


 

[…] Kapliczka św. Huberta w Ostrowach, legenda

Przed wielu laty chyba Tarnowski on był właścicielem tym ziem, to było Boże Narodzenie, postanowił wystawić uroczyste przyjęcie, zaprosił znamienitych gości, którzy przybyli bardzo licznie i hrabia Tarnowski uznał, że może zabraknąć jadła. Wydał nadwornemu łowczemu polecenie, aby udali się do lasu na polowanie, a był to wieczór wigilijny. Okoliczne lasy, obecna Puszcza Sandomierska obfitowały w zwierzynę, wiec łowca bez trudu upolował dorodną łanię. Po udanym polowaniu łowczy wraz ze zwierzem wracał do pałacu, ale łania choć martwa przez całą drogę wydawała dziwne dźwięki, tak jakby chciała mu coś powiedzieć, wyglądało na to, że wciąż żyła. Łowca śmiertelnie wystraszony, wszak była wigilia, a wiadomo że w wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, i wtedy łowczy zrozumiał, że to jakiś znak i przyrzekł sobie, że w wigilie już nigdy na polowanie nie pójdzie. Na pamiątkę tego wydarzenia, upamiętniając miejsce, w którym ta łania została zastrzelona, ludność postawiła kapliczkę. Tutaj można odpocząć, tutaj prowadzi też szlak rowerowy.

(kolejny fragment z wywiadu prowadzonego przez Elżbietę Dudek-Młynarską).


 

Kapliczka św. Huberta (opis kapliczki i legenda o łani z innego wywiadu)

Jest takie miejsce w lesie rudnickim – kapliczka. Przejeżdżasz tory, potem jest takie rozgałęzienie, tam jest ujęcie wody. Idziesz prosto i tam jest kapliczka. Tam jest święty Hubert, święty Stanisław Kostka i papież i jest kapliczka dobudowana Matki Boskiej. I jest tam opis, że hrabia robił tam przyjęcie wigilijne. Przyszło bardzo dużo ludzi, tych zaproszonych gości. I okazało się, ze będzie miał za mało jedzenia. I wysłał jakiegoś pracownika, żeby pojechał do lasu i ustrzelił jakąś zwierzynę. To było w wigilię, a jest tradycja, że w wigilię nie strzela się w lesie zwierzyny. No i on pojechał i ustrzelił łanię, piękną. I ta łania, jak ją ustrzelił, włożył na sanie, bo to była zima, płakała cały czas, łzy jej leciały. Jak przyjechał i wyłożył tę łanie to powiedział, że już nigdy nie będzie strzelał w wigilię.

Tą kapliczką opiekuje się koło łowieckie, tam się uroczystości odbywają, hubertusy: tam są ławeczki, kwiatki i są zeszyty. Idziesz, pomodlisz się i piszesz intencję tej modlitwy, do Matki Boskiej, na przykład o zdrowie. Tam są takie wpisy w ten zeszyt.

(Łętownia, wywiad z członkami KGW z Łętowni prowadzonego i transkrybowanego przez Adama Dragana)