wydarzenia

Prezentacje już po raz dwudziesty trzeci!

Po raz 23. zapraszamy Was na spotkanie z tradycją Lasowiaków i Rzeszowiaków! W niedzielę, 2 czerwca, w godz. 12.30 - 19.00 szczególną uwagę będziemy zwracać na relację, która ocala dziedzictwo od zapomnienia – na więź między mistrzem a uczniem.

Prezentacje Twórczości Ludowej Lasowiaków i Rzeszowiaków to największa doroczna impreza plenerowa organizowana w naszym skansenie od 1997 r. Jej głównym założeniem jest pokazywanie zanikających już rzemiosł oraz autentycznej twórczości ludowej. W tym roku pragniemy zwrócić uwagę turystów na tę niezwykłą relację, która ocala dziedzictwo od zapomnienia – na więź zawiązującą się między mistrzem a uczniem. Chcemy pokazać ową relację – jak to zwykle się na Prezentacjach odbywało – zapraszając twórców ludowych i ich uczniów do skansenu, ale także mamy nadzieję obserwować ją w uosobieniu turysty zafascynowanego pracą doświadczonego twórcy. Wszyscy zainteresowani będą mogli również zobaczyć i ocenić umiejętności uczniów wyszkolonych przez autentycznych rzemieślników, twórców i artystów ludowych.

W programie:

GODZ. 12.30 – 15.30 W SZKOLE Z TRZEBOSI:

Warsztaty gry na skrzypcach (12.30-13.30) oraz projekcje filmów dokumentacyjnych związanych z dawnymi rzemiosłami (13.30-15.30) 

GODZ. 12.30 – 17.00 POKAZY RZEMIOSŁ I TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ Z WARSZTATAMI:

tłoczenie oleju lnianego wraz z poczęstunkiem o godz. 13.45 │ krawiectwo i hafciarstwo – szycie i zdobnienie strojów │ szydełkowanie – wyrób serwetek │bibułkarstwo – wyrób kwiatów z bibuły │ wycinankarstwo – wyrób tradycyjnych wycinanek │ ziołolecznictwo – przygotowanie herbatek ziołowych │ malarstwo ludowe – wyrób makatek oraz zdobienie drewnianych łyżek │ garncarstwo – wyrób naczyń na kole garncarskim│rzeźba ceramiczna – lepienie figurek z gliny

POZOSTAŁE RZEMIOSŁA I DZIEDZINY SZTUKI LUDOWEJ: wyrób dachówek │ zabawkarstwo │ plecionki z wikliny, słomy, a także z korzenia sosny │ rzeźbiarstwo

Ponadto kiermasz rękodzieła artystycznego i kuchnia regionalna, o którą zadbają Koła Gospodyń Wiejskich z Mazurów i Kolbuszowej Górnej. Przy olejarni z Brzyskiej Woli w sektorze rzeszowskim będzie można zakupić olej z siemienia lnianego, czarnuszki, konopi i rzepaku wytłaczany w nowoczesnej prasie przez pracowników przemyskiej firmy FHU Grota.

GODZ. 15.00 – 19.00 WYSTĘPY NA SCENIE:

▪ Kapela z Kolbuszowej
▪ Elżbieta Czachor z Kolbuszowej Górnej z gawędą „Jak to z nauką bywało...”
▪ Zespół Pieśni i Tańca „Hyżniacy” z Hyżnego – tańce rzeszowskie i przeworskie
▪ Lidia Biały ze Świlczy – uczennica Kazimierza Marcinka – śpiew oraz gra na skrzypcach i suce biłgorajskiej
▪ Kapela z Hyżnego
▪ Kapela Pawła Płudowskiego – mistrz i uczniowie
▪ „Lasowiaczki” z Baranowa Sandomierskiego – widowisko obrzędowe „Jak Zosia leczyć się uczyła – czary i gusła lasowiackie”
▪ Kapela z Huty Komorowskiej
▪ Zespół Pieśni i Tańca „Wolany” wraz z Kapelą z Woli Zarczyckiej

Wstęp: 12 zł bilet normalny, 9 zł bilet ulgowy, 34 zł bilet rodzinny, dzieci do 7. roku życia wstęp bezpłatny. Za okazaniem Karty Dużej Rodziny wstęp 50% taniej. 

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawuje Marszałek Województwa Podkarpackiego

Patroni medialni wydarzenia:

TVP3 Rzeszów  Katolickie Radio VIA Polskie Radio Rzeszów Nowiny24.pl Nowiny Gazeta Codzienna

 

 

WitrynaWiejska.pl KulturaLudowa.pl hej.mielec.pl hej.rzeszow.pl Korso biznesistyl.pl