wydarzenia

15 sierpnia z wieńcem do dworu

Już po żniwach. Zboże zżęte, złoto z kłosów wyłuskane, słoma w sąsiekach. Teraz trzeba podziękować za ten pracowity czas, ułożyć bukiet z ziół, przystroić dożynkowy wieniec i zanieść przed ołtarz – jak za dawnych lat…

W święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na wsi świętowano zakończenie żniw. Dziękowano za zbiory, część z nich w postaci wieńców dożynkowych i bukietów zanoszono przed oblicze Matki Boskiej. Proszono, by za jej wstawiennictwem kolejny rok odznaczał się zdrowiem i urodzajem. Poświęcone płody rolne zebrane w sporą wiązankę (rumianku, piołunu, lubczyku, mięty, dziurawca, prosa, pszenicy, owsa, żyta, lnu, tatarki, kaliny, nagietka, słonecznika, bożego drzewka, wrotyczu, jabłka, marchwi, makówek itd.) zanoszono do domu, wkładano za święty obraz i przez cały rok wykorzystywano przy różnych okazjach. Tymi ziołami leczono ludzi i zwierzęta, sporządzano napary do picia dla chorych, dodawano dzieciom do kąpieli, zwierzętom gospodarskim do paszy, po śmierci wkładano zmarłemu do trumny, by zapewnić wstawiennictwo Matki Bożej na sądzie ostatecznym. Obrzędy tego dnia miały dla ludzi głęboki sens.

15 sierpnia w skansenie odbędą się uroczystości związane z otwarciem nowej aranżacji w dworze z Brzezin, świętem Matki Boskiej Zielnej oraz dożynkami. Zostanie odprawiona msza św. z poświęceniem ziół, odbędą się warsztaty układania bukietów i warsztaty z zielarką Aleksandrą Ryzner z Pogórza Przemyskiego. Zostanie także zaprezentowane widowisko obrzędowe „Z wieńcem do dworu”, któremu towarzyszyć będzie pokaz tańców przy wtórze kapeli. W tym niezwykłym późnobarokowym obiekcie oraz w jego otoczeniu odbędzie się duża część pożniwnego świętowania. Ekspozycja zostanie otwarta i będzie można zwiedzić z przewodnikiem dawną siedzibę szlacheckiego rodu Morskich. Dla turystów będzie przygotowany poczęstunek, a gospodynie z Lipnicy poprowadzą kiermasz kuchni tradycyjnej. Ten dzień będzie pełen wrażeń, niczym spichlerz tuż po żniwach, bogaty jak dożynkowy wieniec. Zapraszamy!

Plan dnia:

10.15–13.30 – „Leki z pańskiej apteki” – warsztaty zielarskie z Aleksandrą Ryzner w dworze z Brzezin (grupa 1: 10.15–11.45; grupa 2: 12.00–13.30). W programie przygotowanie proszku do mycia zębów i toniku do twarzy

13.00–16.30 – Oprowadzanie kuratorskie po dworze z Brzezin (grupy maks. 15-osobowe co 45 min.)

14.00–16.30 – Warsztaty wykonywania zielnych bukietów w szopie garncarskiej (grupa 1: 14.15–15.15; grupa 2: 15.30–16.30)

17.00 – Msza św. z poświęceniem ziół w kościele św. Marka Ewangelisty

18.00 – Przeniesienie wieńca dożynkowego ze świątyni do dworu; widowisko obrzędowe „Z wieńcem do dworu” oraz pokaz tańców dożynkowych w wykonaniu Grupy Folklorystycznej Seniorów „Ziemia Kolbuszowska” przy muzyce Cmolaskich Chłopoków i Kapeli Łola; tradycyjny poczęstunek

10.00–18.00 – Kiermasz potraw regionalnych w szkole z Trzebosi przyrządzonych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipnicy

Ewentualne zmiany programu wynikające z przepisów sanitarnych związanych z sytuacją epidemiologiczną zostaną zamieszczone na stronie.

Zapisy na warsztaty:

Tel. 669 001 223 lub 17 227 10 71, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Koszt:

Warsztaty zielarskie – 35 zł/os. + bilet wstępu do skansenu

Warsztaty wykonywania zielnych bukietów – 15 zł/os.; 20 zł/ rodzic + dziecko; 25 zł/ rodzina + bilet wstępu do skansenu

Muzeum zapewnia wszystkie potrzebne materiały. Liczba miejsc jest ograniczona.

Bilety wstępu:

W wakacyjne niedziele bilet normalny kosztuje 15 zł, bilet ulgowy – 10 zł, a rodzinny (dla rodziców z dziećmi) – 41 zł. Dzieci do siódmego roku życia mają wstęp bezpłatny, a posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50% zniżki.

 

Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.