wydarzenia

Potańcówka z Kapelą Brodów

W naszym parku etnograficznym będą tańce i muzyka! Wszystko zacznie się o 18.00, a skończy, gdy z podłogi zostaną wióry…

Kapela Brodów to polski zespół folkowy z doświadczeniem budowanym od 1992 r., laureat niezliczonych konkursów (m.in. na Folkowy Fonogram Roku – Nowa Tradycja organizowany przez Polskie Radio), zapraszany na różnego rodzaju festiwale, np. Festiwal Rozstaje, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Świata w Grodzisku Mazowieckim, a także Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym czy Globaltica w Gdyni. Koncertuje w całej Europie, m.in. w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Anglii, Rosji, na Węgrzech oraz w Rumuni, Białorusi, Litwie, Estonii i Szwecji.

Tego wieczoru Witek Broda, Kuba Mielcarek, Zuzanna Zimończyk i Mirosław Ładoś zagrają polki, oberki, mazury, tramelki i inne skoczne utwory do tańca pochodzące ze zbiorów własnych, zbiorów Oskara Kolberga oraz archiwów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podczas gry zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze. Muzycy używają oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentów: liry korbowej, cymbałów, basetli, akordeonu, skrzypiec, klarnetu, saksofonu, basów kaliskich oraz – przy pełnym składzie – kontrabasu i perkusji. W ostatnich latach Kapela nagrała płyty „ Polski, Polonez, Chodzony” (2019 r.) oraz „Krakowiaki” (2021 r.).

Liderem grupy jest Witek Broda, grający na skrzypcach i lirze korbowej, od wielu lat przemierzający Polskę w poszukiwaniu zapomnianych melodii i ostatnich ludowych muzykantów. Bierze on czynny udział w wielu projektach związanych z tradycyjną muzyką polską tak mówi o swojej pasji:

„Repertuar kapeli wziął się z mojej włóczęgi, wyobraźni i gustu. 25 lat wędrówek po wsiach, wertowania dzieł Oskara Kolberga, archiwów KUL i PAN, autorów znanych i nieznanych. Granie ze stuletnim skrzypkiem to doświadczenie szczególne – muzyczne i duchowe. Zawsze wiedziałem, że istnieje specyficzna nuta narodu, atom muzyczny, rozpoznawalny i nieobliczalny. Znalazłem go na samym początku, stąd Kapela Brodów.”

Tego niedzielnego wieczoru i my, w takt muzyki ludowej, będziemy szukać tej specyficznej nuty, wyczuwać uniwersalne dla muzyki spod strzech brzmienia. Niech nas porwą!

Bilety do skansenu i na koncert: 20 zł – cały, 15 zł – ulgowy, 57 zł – rodzinny, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatnie, posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50%. Będzie można także nabyć najnowszą płytę Kapeli pt. „Krakowiaki”.

Zapraszamy tak samo na spacer, jak i potańcówkę! Szaloną zabawę z tym zespołem w 2016 r. fotografował Jan Mazurkiewicz. Zobacz zdjęcia!

DSC_4910.jpg
DSC_4912.jpg
DSC_4916.jpg
DSC_4917.jpg
DSC_4918.jpg
DSC_4921.jpg
DSC_4927.jpg
DSC_4928.jpg
DSC_4930.jpg
DSC_4931.jpg
DSC_4937.jpg
DSC_4942.jpg
DSC_4943.jpg
DSC_4948.jpg
DSC_4949.jpg
DSC_4952.jpg
DSC_4954.jpg
DSC_4959.jpg
DSC_4965.jpg
DSC_4966.jpg
DSC_4971.jpg

Tego dnia czynne będą dwie wystawy czasowe: malarska "Natura koloru" w spichlerzu z Bidzin oraz fotograficzna "Mamy karmiące w obiektywie Karoliny Migurskiej" w domu parafialnym z Książnic. Gorąco polecamy!