wydarzenia

Ostatni sezon badania lasu

Czwarty etap badań terenowych dotyczy lasu w jego letniej, rozgrzanej, pachnącej odsłonie. O co pytamy interlokutorów? Sprawdź!

Od Bożego Ciała, czyli od 16 czerwca 2022 r. rozpoczął się czwarty, ostatni etap rozmów z informatorami. Tym razem kwestionariusz – swoisty szkielet organizujący spotkanie z najstarszymi przedstawicielami społeczności od pokoleń zamieszkujących miejscowości wśród Puszczy Sandomierskiej – zawiera pytania dotyczące lasu w najcieplejszej porze roku.

Badacze zaangażowani w projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” będą pytać o m.in. o to, czy las miał jakiś związek ze żniwami albo czy koszono śródleśne łąki, czy istniały specjalne prace w lesie właśnie latem albo czy znane są opowieści i legendy związane z tym czasem, np. z sobótkami albo kwiatem paproci. Interesować ich będą wszelkie święta obchodzone latem i które mają związek z kulturą leśną, np. wspomnienie Matki Boskiej Jagodnej, św. Jana (tzw. sobótki), świętych Piotra i Pawła, św. Jana Gwalberta oraz dziękczynienie za zbiory, czyli dożynki, a także to, czy np. przystrajało się kapliczki przed świętem Matki Boskiej Zielnej. Zapytają o drzewa lub inne leśne rośliny, które w postaci wiechy, majówki, wieńca itp. wykorzystywało się przy różnych okazjach – np. z okazji imienin, prymicji, wesela lub zakończenia budowy domu.  

Mieszkańcy śródleśnych miejscowości zostaną zapytani o to, czy latem zmienia się zachowanie ptaków i zwierząt leśnych, a jeśli tak, to w jaki sposób? Czy turyści często odwiedzają okoliczne lasy, czy mają do wyboru specjalnie wyznaczone trasy rowerowe lub spacerowe? Czy spotykane są w okolicy rajdy na motorach lub quadach? Kto je organizuje i na jakich zasadach? Czy są podejmowane inicjatywy związane z ekologią, np. wycieczki do miejsc, gdzie występuje azalia pontyjska?

Po tym, jakie rewelacje przyniosły wiosenne badania, można się spodziewać naprawdę niezwykłych historii o letnim lesie!

Projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.