Festiwal Kultury Lasowiackiej

4 września w naszym Muzeum zostanie zainaugurowane po raz drugi wielodniowe wydarzenie, podczas którego prezentować się będzie piękno puszczańskiej tradycji.

Podczas kilkunastu dni w północnej części województwa podkarpackiego będzie odbywał się karnawał kultury regionu. Turyści poznają sztukę i rzemiosło, kuchnię, zwyczaje, legendy i historię Puszczy Sandomierskiej, a także jej geografię, ponieważ wydarzenia będą odbywać się w Kolbuszowej, Kolbuszowej Górnej, Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Grodzisku Dolnym, Leżajsku, Medyni Głogowskiej, Nowej Dębie oraz Stalowej Woli.

Lesiok se ja, Lesiok, kaleta u pasa…

Podczas inauguracji wydarzenia w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, pszczelarskich, hafciarskich czy muzycznych, obejrzeć pokazy plecionkarstwa, garncarstwa, krawiectwa, zabawkarstwa i rzeźbiarstwa, a nawet wytopu dziegciu czy tłoczenia oleju. Będzie można również – bo bez tego obejść się nie może – skosztować potraw przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz obejrzeć występy na scenie – tańce i przedstawienia obrzędowe.

Tego dnia obowiązuje specjalny bilet wstępu do skansenu, który kosztuje 2 zł.

Oto szczegółowy plan dnia:

godz. 10.00-12.00 – warsztaty kulinarne – gotowanie kapusty ziemniaczanej: Janina Olszowy z Kolbuszowej oraz Danuta Olszowy z Kolbuszowej Górnej (kuchnia w szkole z Trzebosi)

godz. 12.00-13.00

• warsztaty pszczelarskie – wyrób świec: Maciej Warcholak z Książnic (zagroda z Kopci)
  • warsztaty bibułkarskie – kwiaty z bibuły, wycinanki: Stanisława Paryz z Domatkowa (zagroda z Huty Przedborskiej)
  • warsztaty hafciarskie – charakterystyczne ściegi i wzory haftu: Anita Ryba ze Stalowej Woli (dom parafialny z Książnic)
  • warsztaty muzyczne – nauka tradycyjnych technik gry na skrzypcach i basach: Paweł Płudowski z Weryni oraz Adam Dragan z Kolbuszowej (wiata garncarska)

Zapisy: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Prosimy o zapoznanie się z informacją o zasadach przetwarzania danych osobowych.

godz. 12.00-17.00 – zwiedzanie kościoła z Rzochowa i leśniczówki z Zerwanki

godz. 12.30-17.00 – pokazy lasowiackich rzemiosł i zajęć gospodarskich:

• plecionka z korzenia: Wiktor Szwanenfeld z Nowej Wsi
  • plecionka z wikliny: Paweł Kida z Łętowni
  • plecionka z dartek: Andrzej Mazur z Domatkowa
  • garncarstwo – toczenie na kole: Andrzej Plizga z Pogwizdowa
  • garncarstwo – lepienie naczyń z taśm glinianych: Marta Wasilczyk z Lublina
  • wytop dziegciu: Krzysztof Wasilczyk z Lublina
  • ciesiołka – korowanie pni, przetarcie drewna: Krzysztof Kowal z Wilczej Woli
  • bednarstwo: Edward Kuter z Trzebosi
  • obróbka lnu – przędzenie na przęślicy, powroźnictwo: Zespół „Mazurzanie” z Mazurów
  • szycie strojów, hafty: Anita Ryba ze Stalowej Woli
  • szycie magierek: Agnieszka Jackowiak z Lublina
  • zabawkarstwo: Jan Puk z Trześni, Jan Dudziak z Brzózy Stadnickiej
  • rzeźba w drewnie: Marian Sochacki z Dzikowca
  • rzeźba w glinie: Barbara Plizga z Pogwizdowa
  • bibułkarstwo: Stanisława Paryz z Domatkowa
  • kowalstwo: Stanisław Kopala z Ropczyc

godz. 13.00 – tradycyjne tłoczenie oleju z siemienia lnianego oraz tradycyjny poczęstunek olejarski (olejarnia z Brzyskiej Woli)

godz. 14.00-18.00 – występy na scenie

• tańce lasowiackie: Zespół Pieśni i Tańca „Kamień” z Kamienia
  • fragment wesela lasowiackiego – „Żeniacka”: Zespół „Cmolasianie” z Cmolasu
  • widowisko obyczajowe obrazujące codzienne życie Lasowiaków – „Jak to Górniacy się o las wadzili”: Zespół „Górniacy” z Kolbuszowej Górnej
  • kapele lasowiackie: Kapela Kazimierza Marcinka z Kolbuszowej, Kapela z Majdanu Królewskiego, Cmolaskie Chłopoki z Kolbuszowej, Kapela Łola
  • gawędy o Lasowiakach: Anna Szewczyk z Kamienia oraz Elżbieta Czachor z Kolbuszowej Górnej

godz. 15.00 – oficjalne otwarcie II Festiwalu Kultury Lasowiackiej

godz. 16.30 – warsztaty taneczne na scenie: Jadwiga Kula-Romanek z Kamienia

Wydarzenia towarzyszące:

• po warsztatach gry na instrumentach – pokaz filmów o tradycyjnych muzykantach: Michał Dudzik z Cholewianej Góry, Eugeniusz Horoszko z Chałupek Dębniańskich, Jan Marek z Kamionki
  • występy kapel na terenie parku etnograficznego: Kapela z Majdanu Królewskiego oraz Cmolaskie Chłopoki z Kolbuszowej
  • wystawa malarstwa Anny Zatorskiej pt. „Natura koloru” (spichlerz z Bidzin)
  • degustacja potraw regionalnych: gospodynie zrzeszone w KGW z Łętowni (szkoła z Trzebosi)

Do zobaczenia w tę niedzielę oraz w dniach późniejszych!

Program dalszego świętowania można znaleźć tutaj