wydarzenia

Sierpniowe warsztaty batiku

  

Już niebawem w naszym skansenie kolejne inspirujące warsztaty! Tym razem w roli głównej batik.

Batik to tradycyjna technika zdobnicza polegająca na pokrywaniu tkaniny gorącym woskiem i farbowaniu jej poprzez zanurzanie w barwnej kąpieli. Miejsca niepokryte woskiem zabarwiają się, tworząc kolorowy wzór. Aby otrzymać wielobarwną tkaninę, należy proces woskowania i barwienia powtarzać wielokrotnie.

Batiki to tkaniny unikatowe – dzięki ręcznemu nakładaniu wosku żadna nie jest taka sama. Cechą charakterystyczną tej techniki są krakelury, czyli kolorowe żyłki powstające w wyniku spękań w wosku. W Polsce techniką batikową zdobiono wielkanocne pisanki, a w XIX w. druk batikowy był powszechny w farbiarstwie ludowym niektórych regionów.

W sobotę, 19 sierpnia, zajęcia w godz. od 10.30 do 15.30 poprowadzi Magdalena Fołta – etnografka, pracowniczka naszego Muzeum, absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię batiku oraz technikę nakładania wosku i barwienia tkaniny. Zaprojektują własny batik, który następnie wykonają i zabiorą ze sobą do domu. Spotkanie rozpocznie się krótką prezentacją multimedialną w sali warsztatowej w szkole z Trzebosi, a następnie uczestnicy przeniosą się do wiaty garncarskiej i rozpoczną zajęcia praktyczne.

W trakcie przewidziano dwie przerwy 20-minutowe. Ze względu na użycie gorącego wosku zajęcia przeznaczone są dla osób od 13. roku życia.

Zapisy: tel. 669 001 223 lub 17 22 71 071, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Prosimy o zapoznanie się z informacją o zasadach przetwarzania danych osobowych.

Koszt: 45 zł/os. plus bilety wstępu do skansenu (18 zł – normalny, 12 zł – ulgowy, 50 zł – rodzinny, dzieci poniżej 7. roku życia – bezpłatny, posiadacze Karty Dużej Rodziny – 50% zniżki)

01.IMG_9409.jpg
02.1..jpg
03.6.jpg
04.IMG_9415.jpg
05.IMG_9424.jpg
06.IMG_9433.jpg
07.3TWT.jpg